Karpal Tünel Sendromu Veya Bilekte Sinir Sıkışması Tedavisi

0

Toplumda sık bilinen ismiyle “Bilekte sinir sıkışması’’ veya “Karpal Tünel sendromu‘’, pratik hayatı oldukça zorlaştıran bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkar.

Bilekteki sinir üzerinde basınç oluşturan ve siniri sıkıştıran birçok farklı etken sebebiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bilek eklemindeki mekanik problemler, aşırı kilo,  bileğin aşırı kullanılması, romatoid artrit, özellikle hamilelikte vücuttaki değişimler, obezite, iltihabi durumlar, metabolik hastalıklar Karpal tünel sendromunu ortaya çıkartan etkenler arasında sayılabilir.

Genellikle kadınlarda daha sık görülür ve fazla kullanılan el öncelikle etkilenir. Elde ve bazı parmaklarda yanma, karıncalanma, uyuşma hissi ve kola vuran ağrı ile kalem ve bazı eşyaları tutup kaldırmada güçlük ve daha ileri dönemde ise yumruk yapmada güçlük olarak tanımlanan belirtileri vardır.

Karpal tünel teşhisi konulduktan sonra, hastayı rahatlatmak için genellikle belirtilere yönelik birtakım uygulamalar yapılır. Ağrı kesiciler, aspirin, kortizon ağrıyı ve uyuşma hissini azaltmak ve iltihabı önlemek amacıyla kullanılır. El ve bileği daha az kullanmak ve hatta bileklik takılarak eklemi hareketsiz hale getirip dinlendirmek tavsiye edilir. Bütün bu uygulamaların da etkili olmadığı ve durumun ilerlediği hastalarda ise cerrahi yöntemlerle sinire baskı uygulayan durum rahatlatılmaya çalışılır. Ancak cerrahi yöntemin de her zaman tam iyileşme sağladığı söylenemez.

karpal tunel sendromu Karpal Tünel Sendromu Veya Bilekte Sinir Sıkışması Tedavisi

Bütün sağlık problemlerinde olduğu gibi bu karpal tünel sendromu için de ilaç kullanarak sisteme dışardan müdahale etmek yerine, öncelikle beslenme şeklinde ve seçilen besinlerde alkali ve iltihabı önleyici bir yöntem uygulamak iyi bir başlangıç olacaktır. Çünkü besinlerdeki maddeler vücut üzerinde bir nevi ilaç etkisi gösterir. Bu yöntem hem vücudun ideal kilosuna kolaylıkla ve zahmetsizce dönmesini  sağlayacak, hem de hücresel düzeyde  vücudun ihtiyacı olan birçok besin öğesini vücuda kazandıracaktır. Özellikle aşırı kilo ve obezitenin ortaya çıkardığı Karpal tünel sendromunda bunun çok önemli faydası vardır.  Yapılan araştırmalar beslenmede yer alan besinlerin kimyasal içeriklerine ve etkilerine göre iyi bir şekilde düzenlenerek hücresel ve doku düzeyinde iltihap oluşumunu önlediğini göstermektedir. Aşırı kilo, obezitede vücutta hücresel düzeyde iltihabi reaksiyonların arttığı bilimsel olarak ortaya çıkarılmıştır. Enflamasyonu önleyici etkisi olan gıda takviyelerine ilaveten, ayrıca sindirim sisteminin sindirim ve emilim işlevini en iyi yapması için kullanılacak gıda takviyeleri de vücuttaki enflamasyonu yani iltihap oluşumunu azaltacaktır. Çünkü vücutta iyi sindirilmemiş ve bu sebeple ne olduğu tanımlanamayan besin parçacıkları hücresel düzeyde vücuttaki iltihap reaksiyonlarını tetikleyici etkiler yapar ( bkz. ‘’Alkali Vücudun Sırları’’ kitabı)

karpal tunel sendorumu 4 Karpal Tünel Sendromu Veya Bilekte Sinir Sıkışması Tedavisi

Enflamasyon oluştuğunda vücuttaki bağışıklık sistemi buna cevap olarak birtakım özel maddeler üretir. Bu maddeler dokularda ağrı, şişme, kızarıklık gibi bazı etkiler oluşturur. Enflamasyonu önleyici ilaçlar, bu maddeleri etkisizleştirip, enflamasyonun ortaya çıkmasına engel olur. Ancak enflamasyonu önlemek ya da oluşum mekanizmasını baskılamak, iltihabı tetikleyen etkenleri ortadan kaldırmadığından, ilaçların kullanılmadığı dönemde olay tekrar aktifleşir ve hatta şikayetin şiddeti bu defa daha da artmış olabilir.

Dolayısıyla öncelikle vücudun çalışma prensiplerini ve neyin hangi amaca yönelik ortaya çıktığını bilerek, şikayetlerin temeline ve sebeplere yönelik uygulamalar yapmak, kişiyi hem gereksiz yere ilaç kullanma sıkıntısından ve ilaçların yan etkilerinden kurtaracak, hem de şikayetini ortadan kaldıracaktır.  Önemli olan işin uzmanı tarafından bütüncül bir yaklaşımla vücudun mükemmel iyileşme gücüne ve bağışıklık sistemine destek olan, vücuda toksik yük bırakmayacak yöntemlerle tedaviler ve iyileştirmeler yapılmasıdır.

Emine AKIN ÇAKIR, PD

Klinik Biyokimya Uzmanı, Araştırmacı, Eğitimci, Yazar

www.alkalilifecenter.com

facebook.com/Alkali-Life-Center-

twitter.com/CenterLfe

linkedin.com/pub/alkalı-lıfe-center

0216 410 30 80

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply