“Kendi Doğal Halin En Güzeli”

0

Kendi Doğal Halin En Güzeli…

İnsan her zaman sahip olamadıklarına hayrandır. Bu sebeple sahip olamadığı yaşamları, bakış açılarını ve değerleri kendi üzerinde taşıyormuş gibi davranır çoğu zaman. Oysa bu toprakların en büyük değerlerinden biri olan Mevlana “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol” diyerek konuyu çok basit bir denklemle çözümlemiştir.

Kendi kültürümüz, genetik kodlarımız, yetiştirildiğimiz ortamlarda bize öğretilen tüm değerlerimiz bizi biz yapanlardır. Bazı olaylar karşısında öyle anlık tepkiler veririz ki, kontrolsüzce söylediğimiz bu sözün bir zamanlar babaannemiz tarafından söylendiğini fark ettiğimizde şaşırır, “onca okul oku, cevabı babaannenden al” deriz bu halimize.

Konuşmalarımız arasına yabancı sözcükler ekledikçe havalı cümleler kurduğumuz düşündüğümüz zamanlarda bile “hadi inşallah” diyebiliyorsak bir yerlerde kendi gerçekliğimiz saklı duruyor demektir. Ve kişinin en kolay yapabileceği şey kendisi olmakken, etiketlerinin baskısı altında maske takması bilinçsizce omuzlarına yük almasıdır.

Gündelik yaşam içerisinde hayatın bize yüklediği sıfatlar ve içerisinde olduğumuz koşullarla aslımızı saklayan maskeler kullanıyor olsak da özümüzü bildiğimiz, kendi gerçeğimizi bulduğumuz zaman tüm maskeler düşecek ve kendimiz olarak varlığımızı rahatlıkla sürdürebileceğiz. Aklımızı daha önce ne yapmıştım, şimdi nasıl davranmalıyım gibi stratejik sorularla meşgul etmek yerine; varlığımızı değerlendirebilmeli ve kendimiz olabilmenin keyfini sürebilmeliyiz.

Maskeler ağırdır, gerçek yüzlerimiz ise bize ait olan. Önceliğimiz kendimizi tanımak olmalı. Aslında kimiz, neleri severiz ve neler uğruna feda edebileceğimiz değerlerimiz ya da vazgeçilmezlerimiz var. Sahip olduklarımız, bizi biz yapanlar aslında bugünümüzü inşa eden kıymetlerimizle elde ettiğimiz yaşamımız kendimizi keşfettikçe güzelleşecek, omuzlarımız hafifleyecek ve güneş bizim için doğacaktır. En doğal hallerimizin bizi en çok güldüren zamanlar olması da böyledir aslında, kişiye kendisi ile kavuşmanın verdiği bir sevinç. Biz buna değeriz.

“Başkası olma, kendin ol; böyle çok daha güzelsin” diyen Tarkan kendini dünyaya duyurabildiğine göre bu sözlerde bir keramet olsa gerek. Kendin olabilmenin güzelliklerini başkası olma çabalarının yorgunluğunda bulmak kıymetinde yıpranmaya neden olacağından vakit hepimiz için; “hemen şimdi” …

Kişisel Gelişim ve NLP Uzmanı Dilek ŞEN

dlksen@hotmail.com

https://www.facebook.com/dilekdilersen

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply