Kendinizi Sürekli Aç mı Hissediyorsunuz

0

Kendinizi sürekli aç mı hissediyorsunuz? Toplumda çevremize şöyle bir baktığımızda insanların daimi bir kilo verme problemiyle meşgul olduğunu görürüz. Aslında bu bir toplumsal takıntı halini almış demek bile mümkün. Çünkü toplumda bu konu ile ilgili birçok bilgi kirliliği mevcut ve insanlar gerek duyduklarıyla, gerekse gördükleriyle ister istemez kendilerini bir şekilde bu meselenin içinde buluyorlar. Çoğunlukla kendilerine göre bazı kurallar belirleyerek bu konuya bir çözüm bulmaya çalışıyorlar. Ancak esas sıkıntı da işte burada başlar. Vücuttaki tıbbi etkilerini bilmeden, kulaktan dolma birtakım bilgilerle uygulamalar yapmak, diyet reçeteleri uygulamak çoğu zaman vücudun iç ortamını bozarak bu defa farklı sağlık problemlerine yol açar.

  kendinizi surekli ac mi hissediyorsunuz 3 Kendinizi Sürekli Aç mı HissediyorsunuzÇözüm bulunması gereken başka ciddi şikayetler ortaya çıkar. Bilimsel çalışmalar, diyet yapanlarda iştahı düzenleyen hormonlarda meydana gelen değişimlerden (Ghrelin hormonu düzeyi yükselir) dolayı açlık hissinin arttığı gösterilmiştir. Sonuçta kişi sürekli aç hisseder.

Kişinin kendisini sürekli aç hissetmesinin başka önemli sebepleri de vardır. Bunlardan biri, vücudun susuz kalmasıdır.  Maalesef toplumumuzda su içme yerine, başka sıvılarla ve içeceklerle bu ihtiyaç giderilmeye çalışılıyor. Bu konuda belki de daha kötü olanı, birtakım yanlış yönlendirmelerle susuzluk duygusunun açlıkmış gibi algılatılmaya çalışılması, bir şartlandırma oluşturulması.

Sonuçta kişi, vücudun susuzluk olarak gönderdiği sinyali yanlış öğretiler sonucu açlık olarak algılayıp sürekli bir şeyler yeme isteği duyuyor. Tabii ki bu da vücudun susuzluğunu daha da fazla arttırıyor.

su Kendinizi Sürekli Aç mı Hissediyorsunuz

Diğer bir sebep halk arasında kadınlarda ‘’adet öncesi gerginlik sendromu’’ da denilen Premenstural Sendrom ( PMS) olabilir. Sebebi hakkında net bilgiler olmamakla beraber vücuttaki hormonal değişimler sonucu yorgunluk, vücutta ödem, depresyon, kokulara aşırı hassasiyet, bulantı gibi birtakım şikayetlerin ortaya çıktığı bilinmektedir. Ayrıca bu dönemde kişi kendini sürekli aç hisseder ve özellikle tatlı ve karbonhidratlara karşı aşırı bir düşkünlük görülebilir.

Başka bir sebep ise, beslenme alışkanlıklarında gazlı, yüksek şeker ve tatlandırıcı içeren diyet veya diyet olmayan içeceklerin bulunmasıdır. Bu gibi içeceklerde bulunan yüksek orandaki fruktoz, vücutta tokluk hissini azaltıcı etki yapar, yani kişi kendini sürekli aç hisseder.

Kişinin kullandığı bazı ilaçlar da yan etki olarak sürekli açlık hissi oluşturabilir. Bazı tür antidepresan ilaçları kullananlarda bu sebebe bağlı olarak kişinin yeme isteği artar ve kilo alımı olur.

Kişinin kendini sürekli aç hissetmesinin diğer bir sebebi de yeterli uyku uyumamadır. Uykusuzluk, iştahı düzenleyen hormonlarda dengesizliğe sebep olur. Kişi kendisini sürekli aç hisseder ve halsiz hisseder. Sonuçta yüksek kalorili besinlere karşı isteği artar.

Besleyici maddeler, vitamin ve mineraller bakımından yetersiz bir beslenme de kişinin kendisini sürekli aç hissetmesine sebep olur. Raf ömrü olan, hazır paket ve katkılı besinlerle ve ayrıca fast-food türü yiyeceklerle beslenmek, vücudun ihtiyacı olan besleyici maddeleri içermediği gibi, vücudun toksik madde yükünü de arttırır.

kendinizi surekli ac mi hissediyorsunuz 2 Kendinizi Sürekli Aç mı Hissediyorsunuz

Bilimsel olarak bu tür besinlere ‘’Çöp besinler‘’ (Junk food) denir. Çünkü vücuda hiçbir olumlu katkısı yoktur, bilakis zararı vardır. Dolayısıyla bu tür beslenen kişiler de kendisini sürekli aç hisseder ve buna bağlı olarak yiyecek porsiyonlarının büyüklüğünü arttırırlar.

Yazarın diğer yazısı olan “Toplumun Korkulu Rüyası: Bağırsak Problemleri” için tıklayabilirsiniz.

http://www.endogalindan.com/bagirsak-hastaliklari-korkutuyor/

Emine AKIN ÇAKIR,PD

Klinik Biyokimya Uzmanı, Araştırmacı, Eğitimci, Yazar

www.alkalilifecenter.com

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply