Kilo Vermek İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

0

Formda Kalmanın Yolu Sağlıklı Atıştırmalıklar 

İyi beslenebilmek, sağlıklı bir ömür sürmenin en temel kurallarından biri. Günlük beslenme alışkanlıklarımız, verimli bir hayat yaşayıp yaşamadığımız hakkında önemli  ipuçları veriyor. Eğer harcadığımızdan daha fazla kalori içeren yiyeceklerle besleniyor, aşırı yağlı yiyor, gereğinden fazla karbonhidrat içeren gıdaları tüketiyorsak ve sağlıklı atıştırmalıklar ile metobolizmamızı çalıştırmıyorsak vücut yağ oranını hızla arttırıyoruz demektir.

Günlük beslenme planımız içine mutlaka dahil etmemiz gereken besin grupları içinde süt, et, yumurta, kurubaklagil, meyve sebze, ekmek ve tahıl grubu bulunmaktadır. Sağlıklı beslenme için bu grupların yeterli düzeyde ve doğru şekilde alınması gerekir. Vücut için sağlıklı atıştırmalıklar ve kaliteli besinleri tüketmek kilo alımının da önüne geçerek, zinde ve formda bir vücudun püf noktasını oluşturuyor.

Vücudumuzda şekeri dengeleyen insülin hormonunu doğru çalıştırmak ve vücudu gereksiz besin yüklemelerinden korumak için doğru gıdalarla yapacağımız atıştırmalar, bizleri diyabet hastalıklarından, kilo alımından, kalp ve damar rahatsızlıklarından uzak tutuyor. Genel olarak tercih edilen 3 ana öğün beslenme tarzına alışık olan metabolizmamız için uygun zamanlarda sağlıklı atıştırmalıklar yemek, abur cubur alışkanlıklarından çok daha faydalı.

Gereksiz atıştırmaların vücutta şekil bozukluklarına ve özellikle bölgesel kilo almaya sebep olduğuna çok yakından tanık oluyoruz. Bilhassa gece yenen karbonhidratlı ve şekerli atıştırmalıklar bel bölgesinde aşırı yağlanmaya neden olarak kalp ve damar sağlığımızı tehlikeye atıyor. Karaciğerimizi yağlandırıyor. Halbuki erken yenen akşam yemeği sonrası yenebilecek sağlıklı atıştırmalıklar sayesinde hem kilo almaktan kurtulacak hem de formda olmanın tadını çıkarabileceğiz.

saglikli atistirmaliklar 3 300x200 Kilo Vermek İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar saglikli atistirmaliklar 2 300x199 Kilo Vermek İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Protein içeren ve yeşillik ağırlıklı bir akşam yemeği sonra ilerleyen saatlerde yenebilecek en doğru sağlıklı atıştırmalıklar arasında salatalık, roka –maydanoz gibi yeşillikler, cacık, yoğurt, yağsız süt, erik- çilek gibi glisemik indeksi düşük meyveler yer alıyor. Şekeri daha yoğun olan meyveleri de gündüze bırakmak daha doğru. Meyve her ne kadar sağlıklı atıştırmalıklar listesinde yer alsa da içindeki früktoz gece tüketildiğinde yağlanmaya sebep olabiliyor.

Gündüz için sağlıklı atıştırmalıklar listesi çok daha geniş. Ana öğünler arasında yenebilecek çiğ badem, ceviz, iç fındık, leblebi ve fıstık gibi kuruyemişler en sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer alıyor. İçeriğindeki mineraller, Omega 3-6-9 lar sağlıklı ve formda bir vücut için gereken maddeler. Ancak şuna dikkat etmeliyiz ki kuruyemişleri beslenme alışkanlıklarınıza gece değil gündüz dahil edin. Örneğin spordan 1 saat önce yiyeceğiniz 5-6 badem size hem güç verecek, hem tok tutacak hem de kaslarınızı güçlendirecektir. Leblebi de sağlıklı karbonhidrat içerir ve tok tutar.

saglikli atistirmaliklar 4 300x200 Kilo Vermek İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Geleneksel beş çayları yerine sohbetlerinizi sağlıklı atıştırmalıklar ile keyiflendirebilir daha hızlı kilo verebilirsiniz. Bu saatler meyve yemenin de tam sırası. Yoğurdunuza elma, armut, çilek, kuru erik gibi meyveler doğrayabilir, üzerine serpeceğiniz tarçın ile birlikte tüketebilirsiniz. Evet en sağlıklı atıştırmalıklar arasında tarçınlı gıdalar yer alıyor. Çünkü tarçın şekeri dengeliyor, insülinin ani iniş çıkışlarına izin vermiyor.

saglikli atistirmaliklar 1 Kilo Vermek İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Günlük su tüketiminize mutlaka limon dilimlerini de dahil edin. Aşırı yeme istediğinizi bastıracak ve sizi gereksiz kilolardan uzak tutacak. Böylece limon kilo vermek için sağlıklı atıştırmalıkların en başında yer alıyor.

Formda kalmak için sağlıklı atıştırmalıkları daha da çoğaltabiliriz. Hazır mevsimi iken öğlenden sonra akşam yemeğine kadar olan zamanda bol kiraz tüketmek ve kayısı yemek sindirim sistemine detoks da yaptırır. Böylece metabolizma hızlanarak zayıflama sürecine de destek verilir.

Bol bol su tüketmenin yanı sıra abur cubur isteğinizin de önüne geçecek bazı içecekler var. Bunlardan en önemlileri arasında yeşil çay, sütsüz sade filtre kahve, sade Türk kahvesi, nane çayı ve rezene çayı yer alıyor. Bu içecekler de sağlıklı atıştırmalıklarınızın yanında gayet iyi gidiyor.

Sağlıkla kalın…

Hülya Çayoğlu Kurtkal

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply