Kitap Önerim: Kadim Bilgelik Ezoterik Şifa

0

Merhaba en doğalından okurları,

Size şu sıralar okuduğum bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Ve herkese şifa olması dileği ile başlıyorum yazıma. Kitap, ezoterik şifa ile ilgili. Kısaca kitapta ezoterik şifanın anlaşılmasının ve yaşanmasının en önemli işlevinin; şifanın temeline inip, hiç hastalanmamayı sağlamak, hastalık ya da organların ötesinde tüm sistemimizi etkileyerek hızlı ve kolay bir iyileşme sağlayacağı yönünde olduğu ifade ediliyor. Kendi kendimize şifa bulabileceğimizi anlamak ve bunun yollarını öğrenmek müthiş bir şey bence!

Eski uygarlıklar ve yaşantıları her zaman beni heyecanlandırmıştır! Hep bir merak duygusu ile geçmişe bakmışımdır. İnsanlığın var olduğu ilk tarihlerden bu yana Dünya, 4,5 milyar yıldır döngüsüne devam etmekte. Bu denli tecrübeli olan Dünya, kadim öğretileri de içinde barındırıyor kuşkusuz. Özellikle o eski öğretilerin insanlığı nasıl iyileştirdiğini, şifayı nasıl sunduğu da hep bir sır perdesi gibi! Elbette, bu bir mucize değil, kadim bir bilgelik ve kadim şifa konusu…

Günümüzde modernlik, teknoloji ve aşırı mekanikleşmenin içgüdülerimizden, üçüncü gözümüzden ve içsel yeteneklerimizden bizi uzaklaştırmaya başladığını düşünüyorum. Özellikle modern tıp dediğimiz anlayışta insan bedenini sadece “fiziki” bir madde olarak görmek var. Oysaki insan; beden, ruh ve zihinden meydana geliyor. Bir hastalığın teşhisini koyarken sadece görünen kısmı yani hastalığın belirtilerini baz almanın eksik kaldığı aşikar. Modern tıp tedavilerinde genelde izlenen yöntemde sorunu ilaçla baskılamak veya üzerini örtmek ya da ömür boyu ilaç kullanımı gibi tutumlar izleniyor.

İnsanı sadece fiziksel bedeni ile algılamayıp, O’nun bir ruh bedeni ve zihin yapısı olduğunu kabul ettiğimizde hastalıkların nedenlerinin psikolojik,ruhsal ya da zihindeki düşünce kalıpları ile ilgili olduğunu anlamak da zor olmuyor. Bir örnek ile açıklayayım. Eş, dost, akraba ya da iş ortamınızda size yapılanları sindiremiyor, haksızlığa uğruyor, tepkileri, söylenenleri hazmedemiyorsanız sindirim sistemi ya da bağırsaklarınızla ilgili sıkıntılar yaşamanız yüksek olasılıktır. Kendini sevmeyen kişinin kalp hastalıklarına yakalanması; ifade edilemeyen, bastırılan duyguların tiroid hastalıklarına dönüşmesi gibi. Dolayısıyla kadim uygarlıklar, insan bedenini çok derin bir şekilde algılayıp, yorumladıklarından şifaya ve hastalıklara olan bakış açısı ile tedavi yöntemleri, alışılagelen sığ yöntemlerden bambaşka!!!

fotoğraf 1024x576 Kitap Önerim: Kadim Bilgelik Ezoterik Şifa

Bu girişten sonra gelelim bahsedeceğim kitaba. Kerimali Doğacı’nın “Ezoterik Şifa” adlı kitabı kadim bilgelikleri anlatıyor. Modern Dünya ile birlikte kadim uygarlıkların, varlığımızla ilgili sır derecesindeki önemli bilgilerin maalesef unutulduğu ifade ediliyor. Bilimsel olmamakla suçlandığı belirtiliyor. Ancak son dönemlerde yavaş yavaş kadim uygarlıkların değerli bilgilere sahip oldukları gözler önüne serilmeye başlandı.

Kadim uygarlıklara göre varlık; beden, ruh ve yaşam enerjisinden oluşuyor. Bu kitapta kadim uygarlıkların kadim şifa bilgileri hem zihinsel hem de fiziksel olarak dengeli bir yaşam sürmemizde önemli ipuçlar veriliyor. Her şey bir enerjiden meydana gelir. Yaşam enerjisi ise evrendeki her şeyle ilişkilidir. O yüzden kadim uygarlıklar yaşam enerjisini sudan, yemekten daha önemli bir ihtiyaç olarak görüyor. Yaşam enerjisi “Prana” olarak ifade ediliyor.

Ezoterik Şifa‘da hangi bölümleri okuyacaksınız? Hemen belirteyim:

-Evrensel enerji sistemi

-Enerji bedenleri

-Renklerin evrensel anlamları

- Prana ve şifa

- Pranayama

-Prana ve enerji alanları

- Element bilgeliği

-Elementler ve karakterimiz

- Denge yasası

-Beş element yasası

-Ellerimiz ve beş element yasası

-Omurilik, duygusal ve zihinsel sorunlar

-Omurilik terapisi

Ezoterik Şifa kitabı, bence uyanış için iyi başlangıç kitaplarından biri. Sağlığımızın ya da sağlıksızlığımızın kontrolünün bizim elimizde olduğunun farkına varmamızın değeri ise çok büyük! Bahsedilen önemli  ipuçlarını ve sistemi kavradığımızda şifa, şifalanma ve şifa verme konularına çok farklı bakmaya başlayacağız.

Herkese şifa olsun

Sevgiler

Hülya Çayoğlu Kurtkal

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply