Kızımla Kutladığım İlk Doğum Günüm

0

Merhaba,

Kızım diş çıkardı, kızım ilk defa ateşlendi, kızım katı gıdaya geçti, yaz bitti kış hoş geliyor derken bir süredir yazılarıma ara vermiştim. Yazmadığım süre içerisinde konu başlıklarını belirledim, içerikleri zihnimde biriktirdim; önümüzdeki haftalarda sizlerle paylaşacağım. Özellikle bugün yazmak istememin sebebi ise bugün benim doğum günüm! Bir anne olarak kutladığım bu ilk doğum günündeki duygu yoğunluğunu satırlar aracılığıyla sizinle paylaşmak istedim.

image2 Kızımla Kutladığım İlk Doğum Günüm

Hayatımın en anlamlı hediyesi, şuan mışıl mışıl -bir bebek gibi- uyuyor! Daha dün kollarımın arasında minicik bedenini tutmaya çalışırken bugün 8. ayını oldurmak üzere olduğuna inanmak çok güç. En zorlu anların hiç geçmeyeceğini düşünürken bugün bir bakmışım kızım büyümüş; abla yatağında tek başına uyur olmuş! Anneyi takip etmeye, babanın sesini duyunca dönüp bakmaya başlamış. Oyunlardan keyif almaya, şarkılara danslarla eşlik etmeye, en yakın arkadaşına (tırtıl) sarılmaya, yemekleri minicik ağzını şapırdatarak yemeye başlamış! Kızım gelişmiş, her gün yeni bir keşif içinde. Oyunlarımız, yemek saatlerimiz hep onun yeni keşif alanları oluyor. Ne mutlu bana ki, O hayatı keşfederken kızıma eşlik edebiliyorum. Çok şükür sağlığım yerinde ve kızımın ihtiyaçlarını giderebiliyorum. Kızım büyüyor ve ben buna şahitlik edebiliyorum. Şükürler olsun!

image1 1 1024x768 Kızımla Kutladığım İlk Doğum Günüm

Hayatım hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak, bunu biliyorum. Ben hiçbir zaman eski ben olmayacağım. Fiziksel ve ruhsal müthiş bir değişim içindeyim -kızım gibi-. O’nunla birlikte her geçen gün bambaşka biri oluyorum sanki. Dünyaya geliş amacım aslında kızımmış meğerse, bunu fark ediyorum. Bunca yıl haberim yokmuş ama kızım için kendimi hazırlamışım meğer. Bütün bildiğim, öğrendiğim, inandığım her şey bir anda kızıma dönüşmüş. Bu zamana kadar Cansu’ydum; annesinin kızı, ablasının kardeşi, yeğeninin teyzesi, x yerin çalışanı, kocasının karısı, okulun öğrencisi… Artık kendimi Nil’in annesi olarak sade, şeffaf, düz ve apaçık görüyorum. Nil’in annesi. Yetiyor da, başka bir tanım ihtiyacım bulunmuyor. Uykum, yemem içmem, sosyal dünyam, bana ait ne varsa şuan kızımla özdeşik. Bundan mutluyum! Ben bilseydim bu kadar güzel olacağını, kızım daha önce gelsin isterdim. Bilseydim anneliğin bu kadar özel olacağını kızımla daha önce kavuşmak isterdim. Bugün fark ediyorum ki, ben daha önce HİÇ KİMSEYİ, HİÇBİR ŞEYİ bu kadar çok sevmemişim. Kızımın bedenimde can bulduğunu öğrendiğim anda yüreğime öyle bir sevda yerleşti ki, an be an katlanarak artıyor. Sağlıkla, huzurla geçireceğimiz nice güzel yıllarımızın olmasını diliyorum; her anne gibi..

Aşık olduğum o pırıl pırıl gözleri gülerken daha da parlıyor! Dokunuşlarını hissetmek, yeni yeni keşfettiği elleriyle yüzüme dokunması… Nasıl anlatsam… Yok yok anlatamam! Dilerim zamanı geldiğinde kızım da benimle aynı duyguları yaşasın. Onun da kollarında, kendi gibi minicik dünya güzeli bir bebek olsun, onun da dünyasını aydınlatacak minik bir mucizesi olsun ve işte o zaman anlasın şu anki hislerimi. Anlatmak çok zor çünkü..

Image 1024x1024 Kızımla Kutladığım İlk Doğum Günüm

Benim annem de sanırım kendi duygularını böyle niteliyordu. Ancak kızım olduktan sonra annemin bize olan sonsuz, eşi benzeri olmayan sevgisini anlayabildim. Yeryüzündeki her anne/baba-çocuk için geçerli bir kural olsa gerek -bayrak yarışı gibi- ebeveynliği yaşamak, hissetmek için ebeveyn olmak gerekiyor.

Ülke olarak zorlu bir sınava tabii tutulduğumuz bu dönemde çoğu anne gibi bende geleceğimizden ve çocuklarımızın geleceğinden endişeliyim. Bizlerin en büyük sorumluluğu, “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” yetiştirmekken karşı karşıya kaldığımız bu dönem bir çoğumuzu endişeli ve tedirgin yapıyor. Çocuklarımızı bu gergin ortamdan mümkün olduğunca uzak tutmayı nasıl başarabiliriz bilemiyorum ama bir nesil baskı, endişe ve korku içinde yetişiyor maalesef..

image1 1024x768 Kızımla Kutladığım İlk Doğum Günüm

Şiddetli fırtına ve yağmurun ardından bazen rengarenk gök kuşağı bize kendini gösterir. Korkutucu şimşek ve gök gürültüsü yerini dinginliğe bırakır. Sabırla, sükunetle o günleri beklerken tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen “iyi ki bu dünyaya gelmişim…İyi ki kızım bu dünyaya gelmiş… Bana yaşayabileceğim en güzel duyguları yaşatmış” diyorum.

Özgür ve tam bağımsız, barış içinde yarınlara en kısa zamanda kavuşmak dileğiyle! Sevgiyle,

Anne Bebek Editörü

Cansu D. Şahin

cansudi@yahoo.com

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply