Kosova Türkleri Milli Bayramlarını Nasıl Kutladı?

0

Kosova Türklerinin Milli Bayramı Nasıl Kutlandı?

Kosovada 23 Nisan 6 300x198 Kosova Türkleri Milli Bayramlarını Nasıl Kutladı? Kosovada 23 Nisan 7 300x200 Kosova Türkleri Milli Bayramlarını Nasıl Kutladı?

23 Nisan hem Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı hem de Kosova Türkleri Milli Bayramı. Kosova’nın bağımsızlığından bu yana her sene olduğu gibi bu yıl da birçok etkinliklerle sanattan siyasi panelere, açık oturumlardan medya tartışmalarına, konserlerden kapsamlı resepsiyonlara kadar değişik etkinliklerle kutlandı.

Çok dilli ve çok dinli multi etnik bir yapıya sahip, ortak değerlerin ve birçok ortak kültürün bir arada yaşanıldığı küçük bir güney doğu Avrupa ülkesi olan Kosova’da 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı farklı bir rüzgar estirdi.

Var olma mücadelesinin yanı sıra değerlerini, kimliğini, kültürünü koruyan Türk halkı çok çeşitli faaliyetlerle sanat, spor, sağlık, edebiyat, siyaset, eğitim gibi konuları kapsamlı tartıştı. Ana amaç bizim var olduğumuz ve burada olduğumuz gerçeğinin vurgulanması idi.

Kosovada 23 Nisan 4 300x200 Kosova Türkleri Milli Bayramlarını Nasıl Kutladı? Kosovada 23 Nisan 5 300x200 Kosova Türkleri Milli Bayramlarını Nasıl Kutladı?

Kosovalı Türkler 2009 yılından bu yana kendilerine milli bayram olarak 23 Nisanı seçtiler ve bu tarihten bu yana da kutlamaya devam ediyorlar.

Etkinliklerden biri de engelilerle engelsiz yaşam faaliyetiydi. Bir diğeri dört önemli yazarın kitaplarının tanıtımı yapıldı bunlardan biri Yanova Türkleri isimli Dr.Enis Kervan’ın kitap tanıtımıydı. Sözü geçen kitapta hem Türk varlığının kanıtı hem de bura türklerinin gelecekte var olacaklarının bir göstergesi kanıtıdır. Sivil toplumla bir araya gelindi ileriye yönelik yapılabilecekler tartışıldı. bunların yanı sıra eğitim için açık oturumlar, kapsamlı tartışmalar yapıldı. Çünkü eğitimi olmayan bir toplumun geleceği de yoktur. Eğitim bura halkının ısrarlı olduğu bir konu. Bizi biz yapan bu çalışmalar ve bu değerler, sivil toplum ne kadar güçlüyse kazançta o kadar büyüktür ilkeleri ile hareket eden bir toplum Kosova Türkleri.

Gelelim çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı daha önce burada bir benzerinin yapılmadığı bir yöntem ile ilkokul çocukları Kosova Parlamentosuna giderek Meclis Başkanı tarafından ağırlandılar. Orada Türk Bakan Mahir Yağcılar ve Türk Millet vekilleri ve öğretmenleri ile daha önce hiç yaşamadıkları farklı duyguları yaşadılar, izlenimleri onları geleceğe farklı bakmaya itti.

Gelelim faaliyetlere tam sekiz gün süren kutlamalar ilk şöyle başladı: “23 Nisan için pedal çevir” sloganı ile 7 den 77 ye kadar bisikleti seven herkes katıldı bu programa. Kosova’nın Prizren şehrinin şadırvan merkezinden başlayarak şehir turu yapılıp başlangıç noktasına geri dönüldü. Bir başka spor faaliyeti futbol 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı çerçevesinde futbol turnuvası düzenlendi. Bu turnuva çeşitli STK’ların arasında yapıldı. Bu vesile ile hem STK’lar arasında kaynaşma hem de güzel bir dayanışma örneği oldu.

Kosovada 23 Nisan 3 300x200 Kosova Türkleri Milli Bayramlarını Nasıl Kutladı?

Ve Sanat…

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı çerçevesinde Kosovalı Türk ressamların çalışmalarına yer verildi. Kosova’nın başkenti Priştine’de karma resim sergisi yapıldı. Türk Bakanı Mahir Yağcılar sanatın her dalının önemli olduğunu özellikle vurguladı.

Bir diğer önemli faaliyet sivil toplum kuruluşlarınınn paneli oldu. Bu panelde 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramının önemine vurgu yaparak, sivil toplum kuruluşlarını bu çatı altında toplamanın mutluluğunu yaşadığı yetkililer tarafından dile getirildi.

Kurul olarak bu yıl geniş yelpazeli bir faaliyet programı hazırlandığına vurgu yapan Milletvekili Fikrim Damka, bundan sonra da toplumun her problemiyle yakından ilgilenme konusunda söz verdi. Kosova’da faaliyetlerini sürdüren Türk derneklerinin faaliyetleri, katılımcıların görüş ve şikayetleri dile getirildi. Söz konusu Panelde Türkçe eğitim, Türk kültürü konuşuldu.

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Kutlamaları çerçevesinde Vuçitırın’da “Gençlik Sorunları ve Gençlerin Geleceğe Bakışı” konulu Paneli gerçekleştirildi. Tertipleme kurulu üyesi Sencar Karamuço açılış konuşmasında günün anlam ve önemine vurgu yaparken, kurul olarak bu yıl kültürden sanata, eğitimden edebiyata, sağlıktan spora, geniş bir faaliyet programıyla kutlamaların yapıldığına dikkat çekti.

Bir diğer faaliyet Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde Engelli vatandaşlarımızın “Engelsiz Hayat” Resim Sergisinin açılışı gerçekleşti.

Ve Medya…

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları çerçevesinde Priştine’de düzenlenen “Kosova’da Türkçe Yayın ve Basın” konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Toplantıda RTK Yönetim Kurulu üyesi olarak var olan teknik sorunların bireyler tarafından değil kurumlar tarafından çözülmesi gerekliliğine inandığımızı belirttik. Devlete bağlı medya kuruluşlarında kadro eksikliğinin var olduğunu fakat yeni yapılandırma sonrasında bu sorunun da aşılacağına duyduğumuz inancı dile getirdik.

Kosova RTK Yönetim Kurulu Üyesi Elif Tokmak

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply