Kuaför Salonu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

0

“Sağlıklı Saçlar İçin Kaliteli Kuaför Salonları Tercih Edilmeli”

Güzellik arayışı, büyük kutlamalar, moral bozukluğu… Bu üç sebebin bir insanı sürükleyebileceği güzellik, şıklık ve mutluluk bulabileceği yer neresidir diye sorsam?

Yazıyı okuyan bayanlar sorunun cevabını çoktan vermiştir ve eminim yüzde yüz doğru cevaptır. Kuaför salonları bayanların olmazsa olmazıdır. Güzel ve bakımlı saçlar onlar için iyi enerjinin kaynağıdır. Bunun farkında olanlar, kuaför sektöründen kendi paylarını alabilmek için; sokak köşelerini kuaför salonu olarak değiştirmiş bulunmaktadırlar.

Peki sizin için, ihtiyacınız olduğu anda, tercih edeceğiniz kuaför salonunun nasıl bir kalitede olduğunun önemi var mı?

Eğer sağlığınıza ve doğallığa önem veriyorsanız karşınıza çıkan ilk kuaför salonu sizin için bir tercih olmamalıdır. Peki kuaför salonu seçiminde nelere dikkat edilmelidir? Kuaför salonunda hangi marka ürün kullanılıyor, içerikleri nelerdir, kaliteli mi, nasıl bir ortamda karışım hazırlanıyor, dezenfekte ürünler ile mi çalışılıyor gibi dikkat etmemiz gereken birçok önemli nokta var.

kaliteli sac bakim urunleri 1 Kuaför Salonu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kuaför Salonu seçiminin önemini, yine kuaför sektöründe kendi dükkanı ile faaliyette bulunan profesyonel bir kişiye sormak istiyorum. Bu yüzden Almanya’ da son zamanlarda kuaför sektörünü eline geçirmiş olan Türk kuaför salonlarından birisini ve benim de saçlarımı emanet ettiğim Majestic Hair & Beauty isimli kuaför salonunu ziyaret ettim.

Almanya’daki Majestic Hair & Beauty in sahibi 31 yaşındaki Gülden Sevindik ile yaptığım ve yepyeni bilgiler öğrendiğim röportajım karşınızda…

İŞTE RÖPORTAJ…

-Gülden Hanım, Kaç yıldır hem Avrupalı bayanlara hem de Türk bayanlara hizmet vermektesiniz?

On yedi yıldır bu sektördeyim. Son altı yıldır Majestic Hair & Beauty adı altında kendi kuaför salonumda hem bayan hem erkek müşterilerime hizmet veriyorum.

-Avrupalı müşterilerinizin ve Türk müşterilerinizin salona gelme sebepleri nedir? Daha çok güzellik amacıyla mı geliyorlar yoksa bakım amacıyla mı?

Avrupalı müşterilerim bakım amaçlı, Türk müşterilerim ise daha çok güzellik amaçlı salonumuzu ziyaret ediyor.

AVRUPALI BAYANLAR ORGANİK BOYAYI DAHA ÇOK TERCİH EDİYOR

-Kuaför salonunda yapılan işlemlerde hangi kesim daha çok doğal ürünleri ve işlemleri tercih etmektedir?

Avrupalı bayanlar daha çok doğal yapılan işlemleri ve katkı maddesi daha az içeren organik boyaları tercih ediyor. Organik saç boyasıyla yapılan işlemlerin fiyat kategorisi her zaman daha yüksek. Ama organik boyalar ile vücudumuz daha az yabancı madde ile temas etmiş olur. Böylece uzun vadede sağlık açısından karlı olmuş oluruz.

-Dünya da herkes yavaş yavaş her şeyin doğalına yöneliyor. Bu doğallık ihtiyacı kuaför sektörünün sonunu getirir mi sizce?

Kesinlikle hayır; Çünkü artık üretici firmalar da trend nereye yöneliyor ise üretimlerini de o trende uygun değiştiriyorlar. Kaliteli Kuaför salonlarında kullanılan saç boyalarında ve saç bakım ürünlerinde artık daha fazla doğal içerikli organik ürünlere yer veriliyor. Arz, Talep meselesi.

kaliteli sac bakim urunleri 2 Kuaför Salonu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

- Organik saç boyaları ile normal boyalar arasındaki farklar nelerdir? Çoğunlukla  organik saç boyaları ile istenilen renge elde etmenin zor olduğu kanısı var, bu doğru mu?

Normal saç boyalarının içindeki kimyasal maddelerin oranları daha yüksektir. Saç içine tam olarak işler. Organik saç boyalarında ise bu oranlar daha düşüktür. Saçın birinci tabakasına kadar işler. İçinde hiç bir kimyasal madde olmayan organik boya ise kınadır, saçın sadece etrafını kaplar. Organik saç boyaları ile  normal boyalardan elde ettiğimiz tüm renk seçeneklerini elde edebiliriz. Sadece yüzde yüz organik olan kına ile istenilen çeşitlerde renk elde edilemez. Kına ile saçın rengi açılamaz. Kına ile saçımızı boyadığımızda ayrıca bakım da yapmış oluruz.

İŞTE EVDE SAÇ RENGİNİZİ AÇABİLECEĞİNİZ DOĞAL YÖNTEMLER…

  • Saç rengini açarken tavsiye edebileceğiniz evde hazırlanabilen doğal formülleriniz var mı?

C Vitamini İle Saç Rengini Açma

On adet C vitamini kapsülünü , iki yüz elli ml şampuan içerisine karıştırabiliriz. C vitamini içindeki asit saç açmada etkilidir.

Karbonat ile Saç Rengini Açma

Üç yemek kaşığı karbonat ve iki yüz elli ml ılık su gerekiyor. Karbonatı ılık suda eritip, saçlarımıza sürüp, yirmi dakika havlu ile sarıp saçlarımızda tutabiliriz. Karbonat saçtaki kızıllığı alır, gölge veya meç ile açılmış saçlardaki sarıları doğal görünüme kavuşturur.

Papatya İle Saç Rengini Açma

On yemek kaşığı papatyayı , bir litre su içine ekleyip kaynatırız. Bu karışımı ılıdıktan sonra saçımıza sürüp güneş altında bekleyebiliriz. Karışım içine tuz eklenirse daha etkili bir karışım elde etmiş oluruz.

Bal İle Papatya İle Saç Rengini Açma

Yarım Limonun suyu, bir çay kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı önceden ısıtılmış balı ; bebek şampuanı içerisine ekleyip , karıştırırız. Karışım içindeki bal  ısıtıldığı için içerisindeki enzimler ortaya çıkar. Bu enzimler peroxide de oluşur.

- Son zamanlarda saç rengini açmada kullanılan Olaplex sizce dogal mı? Ne gibi bir etkisi var hem saçını boyayanlara, hem boyatanlara?

 

Olaplex  boyanın içine karıştırılan koruyucu özelliği bulunan bir maddedir. Olaplex saçın etrafında koruma bariyeri kurar, böylece saç daha az yıpranır, daha uzun süreli, doğal görünümlü sarılar elde edilir.

olaplex Kuaför Salonu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

-Almanya da tavsiye edebileceğiniz doğal içerikli organik saç boyalarına yer veren markalar var mı?

Organics, Wella EOS, Label M organic markaları doğal ürünler kategorisinde organik saç boyalarına yer vermektedirler.

-Saçımızı boyatırken tercih ettiğimiz kuaför salonun kalitesi ile kullandıkları boyaların kalitesinin doğru orantılı olacağını düşünürsek; böyle bir tercih yapmamızın önemi nedir ve gerekli midir?

Vücudunun sağlığına önem veren kişiler olarak markası belli, içeriği belirtilmiş olan ürünler tercih etmeliyiz. Ucuz, kalitesiz boyaların uzun vadede bize zararlı geri dönüşleri elbette olacaktır. En bilinen etkisi saç dökülmesi gibi… Bu boyaların neden olduğu alerjik reaksiyonlar da kısa vadede karşılaşabileceğimiz sorunlardan biridir. Alerjik reaksiyonların belirtileri; kaşıntı, sivilce, yüzde kızarıklık ve şişme, gözlerde sulanma, kulakta kaşıntı ve kızarıklıktır.

- Peki sizce, saçı işlem görmüş, boyanmış kişi doğallığını kaybetmiş olur mu?

Kesinlikle hayır. Bizim salonumuzun mottosu “Güzelliğinizin altını çizin” Saça uygulanan ufak işlemlerle boya , kesim ile bile yüz hatlarınızı ve göz renginizi ön plana çıkarıp güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

sac bakim uygulamalari 1 Kuaför Salonu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

- Saçlar için doğal olan bakım önerileriniz nelerdir?

Evde yapabileceğimiz bir kaç maske tarifi ile işlem görmüş saçlarımız bile doğal görünüme kavuşabilir.

  • Elli ml zeytinyağı, bir adet yumurta sarısı ve bir limonun suyu ile hazırladığımız karışımı on beş dakika saçımızda bekletip , ılık suyla durulayabiliriz.
  • İkinci olarak saçlarımızın ucuna biraz badem yağı sürüp, sıcak havlu ile sarıp on beş dakika bekletip, durulayabiliriz.
  • Ve son zamanlarda çokça tercih edilen argan yağından fındık büyüklüğünde parçayı saçımıza uygulayıp bırakarakta saçımıza doğal bakım yapabiliriz .

Haftada bir kere olmak üzere bu bakımlardan herhangi birini yaparsak saçımıza hem doğal bir görünüm hem de sağlık katmış oluruz.

sac bakim uygulamalari 2 1024x1024 Kuaför Salonu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

- Saç beyazlamasını geciktirecek doğal uygulamalar var mı?

Saç beyazlaması vücudun doğal zaman akışına göre gerçekleşiyor. Bazı kişilerde saç beyazlaması ise genetik sebeplerden dolayı erken başlayabilir.

-Takipçilerimiz için güzel saçların sırlarını paylaşır mısınız?

Düzenli olarak kaliteli ürünler ile bakım yapmak. Kaliteli kuaför salonlarından temin edeceğimiz ürünler, markette satılan ürünlere bakarak , daha kaliteli, zengin içerikli ve özeldir. Bu ürünlerden tercih edersek kısa sürede güzel saçlara sahip olabiliriz. Düzenli yapılan saç kesiminin de güzel saçlara sahip olmamızda etkisi büyüktür. Saç kesimi düzenli olarak yapılan saç daha hızlı uzar. Ayrıca vücudumuzun demir ihtiyacını yeterli seviyede karşılamalıyız. Demir eksikliği , saç dökülmesine neden olmaktadır.

sac bakim uygulamalari 3 1024x1024 Kuaför Salonu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

MUTLU İNSANLARIN SAÇI DAHA SAĞLIKLI OLUYOR VE DAHA ÇOK UZUYOR

-Saçımız için verebileceğiniz, daha önce duymadığımız bir sır var mı?

Devamlı gelen müşterilerimle aile gibiyizdir. Stressiz, rahat müşterilerim daha çok sac kesimine gelir. Kendi içlerinde ki mutluluk, hayatla barışıklık halinin bu müşterilerimin saçlarının uzamasında bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Nasıl güzel saçlar ile mutlu oluyorsak, mutluluk ile de güzel saçlara sahip oluruz.

-Peki Gülden Hanım; siz de doğuma yakın olan , bakımına önem veren bir anne adayı olarak hamilelik sırasında saç boyatılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Zararlı mı ? Siz hamileliğiniz sırasında saç bakımınızı nasıl yapıyorsunuz?

Hamile bayanlar için, Türkiye’de bulunan salonumuzda da kullandığımız Organics markasını tavsiye ediyorum. Bu boya ile hamileliğimde de saçlarımın her zamanki güzelliğini koruyabiliyorum. Saç  kesimime de bu dönemde gereken önemi aksatmadım.

Keyifli röportaj için teşekkür ederim .

Güzellik arayışının sonu olmadığı gibi en önemli güzellik öğemiz olan saçlarımız için gerekli olan bilgilerin de sonu yok. Ama bu bilgiler ile bile her zamanki dilediğiniz saçlara kavuşacağınıza inanıyorum. Güzel saçların ve sağlığınızın anahtarı Kaliteli kuaför salonları ve kaliteli doğal saç ürünlerindedir. Tüm kuaför salonlarını bir tutmayıp , seçimlerinizi özenerek yapacağınıza inanıyorum.

Güzel ve sağlıklı saçlara sahip bir bayan, mutlu bir bayandır…

Röportaj: Havva Koçaslan Mutlu

Fotoğraflar: Havva Koçaslan Mutlu

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply