Leke Tedavisinde Doğal Çözüm: Ev Yapımı Leke Maskeleri

2

leke cozumu Leke Tedavisinde Doğal Çözüm: Ev Yapımı Leke Maskeleri

Lekeli Ciltte Limon, Ayva ve Yoğurdun Gücünü Keşfedin

Yaz bitiyor. Güneşin yol açtığı çil ve lekeler ise gün yüzüne çıkıyor. Lekelerin en bariz bir şekilde görülmeye başlandığı Sonbahar aylarına girmemiz ile birlikte lekelerden kurtulma telaşı da başladı. Yalnızca güneş değil; hava koşulları, stres, yaş ve genetik bir takım faktörlerden etkilenen bazı cilt yapıları lekelenmeye müsait olabiliyor. Cildinizde leke sorunları oluşmaya başladı ise doğal malzemelerle hazırlanan leke maskeleri ile cildinizi leke ve çillerden arındırabilir, daha aydınlık ve lekesiz bir cilde kavuşabilirsiniz.

Leke gidermede kullanılan malzemeler arasında en ön plana çıkan, leke savaşıcısı olarak bilinen maddeler ise limon, yumurta, ayva ve yoğurt.

Siz de lekelerinizden kurtulmak istiyorsanız aşağıda paylaştığım leke maske ve leke jel tariflerini uygulayabilirsiniz.

LEKE GİDERİCİ JEL

leke icin ayva Leke Tedavisinde Doğal Çözüm: Ev Yapımı Leke Maskeleri

Malzemeler:

1 adet ayvanın çekirdekleri (8-10 adet)

2-3 adet ayva yaprağı

1 limonun kabuğu

1 çay bardağı su

1 şişe maden suyu

Hazırlanışı:

Malzemeler suyun içine konulup ağzı kapalı olarak karanlık bir dolapta 1-2 gün bekletilir. Karışım bekletildikçe jöle kıvamına gelecektir. Bu karışım akşamları göz çevresi hariç cilde uygulanır ve 15 dakika bekletilip maden suyu ile yıkanır.

GÜNEŞ LEKELERİ İÇİN MASKE

Malzemeler:

1 Yumurta kabuğu

2 çay kaşığı limon suyu

2 yemek kaşığı süt

1 tatlı kaşığı yoğurt

Hazırlanışı:

Yumurta kabuğu robottan geçirilir. İnce parçalara ayrılmış yumurta kabuğuna limon suyu, süt ve yoğurt ilave edilip karıştırılır. Bu karışım 5 dakika üstü kapalı olarak bekledikten sonra lekelerin olduğu bölgeye uygulanır. Lekeler çok yaygın ise göz ve dudak çevresi hariç tüm cilde sürülür. 10 dakika bekledikten sonra maske soğuya yakın ılık su ile durulanır.

Önemli:

Bu maske kış aylarında haftada 2 kere uygulanabilir. Yaz aylarında uygulanması tavsiye edilmez. Leke maskeleri uygularken cildi güneşten korumak önemlidir.

SİRKELİ LEKE MASKESİ

Malzemeler:

1 çay kaşığı elma sirkesi

1 adet yumurta akı

1 limonun kabuğu

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Malzemeler karıştırılır ve lekeli bölgeye uygulanır. 5-6 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanır.

Önemli:

Bu uygulama gece yapılmalıdır ve ertesi sabah mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır. Bu maske haftada bir yapılabilir. Vücut için kullanılabilir.

KURU SOĞANLI LEKE MASKESİ

Malzemeler:

1 yemek kaşığı yoğurt

¼ soğan (rendelenmiş)

1 çay kaşığı sıvıyağ

Hazırlanışı:

Malzemeler karıştırılır ve lekeli kısımların üzerine masaj yaparak uygulanır. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanır.

Önemli:

Bu bakım haftada 2 kere yapılabilir. Mutlaka ardından güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Kaynak: Biyolog ve Kozmetolog Pervin Bulgak

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

2 Yorum

  1. Leke tedavilerini uygulatacagim benim yuzumde koyu bir sekilde gunes lekesi var hangi madkeyi uygulamami onerirsiniz cvp verirseniz mutlu edersiniz saygilar

Leave A Reply