Mavi Çay da Olur mu Demeyin! Mavi Çayın Faydaları…

0

Mavi Çayın Faydaları

Geçenlerde İzmir Ekoloji fuarındayken daha önce görmediğim ve hiç duymadığım bir çay keşfettim. İsmi Mavi Çay… Çayın adının “mavi çay” olması tamamiyle karabaş-LavandulaStoechas L. bitkisinin doğal kimyasından meydana geliyor. Ayrıca mavi çay, bitkinin dal halinde toplanıp kurutulması yolu ile oluşuyor. Kaynamış suyun içerisine dal bitkiyi koyuyorsunuz ve 2-3 dakika demleniyor, sonra bitki mavi rengini suyun içine yavaş yavaş bırakıyor, su açık mavi rengini alıyor. Aklınıza asla boya, katkı maddesi gibi şeyler asla gelmesin; çünkü bu mümkün değil, bizzat bitkinin dal halindeki durumundan elde ediliyor. İçimi o kadar yumuşak sayılmaz ama keskin tatları sevenler için kekik tadı hakim diyebiliriz, hafif de biberiyeli sanki… ve de organik bir çay… Faydalarına baktığımızda sağlığımız için çok önemli bir bitki olduğunu anlıyoruz. Yararları yanında tadı kesinlikle ikinci planda kalıyor.

Peki Nedir Bu Organik Mavi Çayın Özellikleri?

mavi cay Mavi Çay da Olur mu Demeyin! Mavi Çayın Faydaları...

Sinir sistemindeki gerginliğin, grip ve nezlenin giderilmesinde, romatizmal yorgunluk, kan dolaşımının düzenlenmesinde, yüksek tonsiyon, sinirsel baş ağrısı, iç huzursuzluk, uykuya geçememe hallerinde, sinir ve kalp güçlendirmesinde, ağrı kesilmesi, sinüzit, idrar yolları enfeksiyonları, egzama yaraları, beyin tümörlerinde, akciğer ve kan kanserinde faydalıdır.

İçerisinde 1.8 CINEOLE sebebiyle; antibakteriyel, antialerjik, sakinleştirici, enfeksiyon önleyici (antirhiritis), tansiyon düşürme (hypotensive) özellikleri olan bir maddedir. Genel olarak yirminin üzerinde antibakteriyel özellikli etkin madde içermektedir. Özellikle içerdiği Caryophyllene, staphtloloc ve de akciğer ve kan kanserinin ilerlemesinde beyin tümörlerinin güçlü bir geciktirici ve durdurucu faydaları vardır. İçerdiği Geraniol maddesinin kansere karşı koruyucu ve tümör yok edici faydası vardır. Sigarayı bırakmaya yardımcı olur.

Mavi Çayın Hazırlanışı

Kullanacağınız fincan cam ve en fazla 100 cc olmalıdır. Bitkiyi fincana koymadan önce fincanı sıcak suyla içini ve dışını çalkalamak suretiyle ısıtınız. Daha sonra bitkiyi fincana koyup sıcak suyu (mümkünse kullanacağınız suyun PH 7 ve üzeri olsun) üzerine ilave ediniz. 1-2 dk. bitkiyemüdehale etmeden öylece bırakınız. Mavi renk meydana geldikten sonra mavi rengi kalıcı olması bakımından bitkiyi fincandan alınız. Çayınız 2-3 dakika içinde içmeye hazır olur. 2-3 dakika içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir.

dogal caylar Mavi Çay da Olur mu Demeyin! Mavi Çayın Faydaları...

Arazibitki çaylarının mavi çay yanında daha birçok çay çeşidi mevcut. En önemli özellikleri ise organik üretim süreçlerini dikkate alarak çayları sunmaları. Özellikle akşamları evde deneyimlediğim Mavi organik çayın dinlendirici ve yararlı etkilerini bizzat hissedebiliyorum.

Bu arada bu çaylara nerden ulaşabileceğiz diyen varsa, aşağıdaki linke tıklayıp, sipariş verebilirler.

http://arazibitkicayi.com/

Herkese afiyet ve şifa olsun olsun…

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply