“Minik Kızım Tam Bir Rutinlerin Prensesi”

0

Bebeğinize Düzenli Uyku ve Yeme Alışkanlığı Kazandırmanın İpuçları

Merhaba,

Son yazımda sizlerle rutin ve ritüellerin özellikle ilk 6 ayda neden çok önemli olduğuna dair kendi dünyamızdan örnekler vermiştim. Ve bağımlılık konusuna bir giriş yaparak “Hikaye” nasıl başlarsa öyle devam ediyor. Bağımlılık nefes aldırmaz hale dönünce de “yandım allah!” naraları eşliğinde o uyku meleği senin, bu pedagog benim gezip duruluyor. Olayın maddi boyutundan bahsetmiyorum bile…” demiştim. Bu yazımda konuyu biraz daha açmak istiyorum.

“Çoğu İnsan Bilinmezliklerden Huzursuz Olur”

Çoğu insan “bilinmezliklerden” huzursuz olur. Netlik sever, hayatın sürprizlerini her zaman gülen güzel yüzüyle karşılamaz. Bir adım sonra ne olacağını bilmek GÜVEN verir, insan kendini huzurlu ve rahat hisseder. Huzur ve rahatlık ise mutluluğu peşinden sürükler, güzel yüzlerde güven dolu sıcacık gülümsemeler!

İş hayatı, özel hayat, kamusal alanda yaşam… Hayatın her alanında “ne olursa, ondan sonra ne olacağını bilmek” biz yetişkinler için büyük önem taşır; hayatın her alanında kolaylık ve rahatlık sağlar.

“Bebekler İçin Rutinler, Hayati Önem Taşır”

Durum bebek ve çocuklar için çok da farklı sayılmaz! Hatta bizim gibi kendi kendine yetebilen yetişkin insanlar için hayatın rutinleri işimizi kolaylaştırır ama henüz birkaç ay önce dünyaya merhaba demiş 1 metre altı boya sahip kişiler için hayatın rutinleri, hayati önem taşır. Güvenli bir ortamda olmak, bebeklerin en temel ihtiyacıdır.

Özellikle uyku ve yemek ritüllerine sahip bebekler, -ne kadar zor olurlarsa olsunlar- uykusuz ve ağlak annelerini eninde sonunda oldukça rahat ettirebilirler.

Bebeklerde uyku ve yemek ritueli 1 “Minik Kızım Tam Bir Rutinlerin Prensesi”

Mesela benim kızım! Şuan yatağına koyduktan 3 dakika sonra odadan çıkabiliyorsam bu kesinlikle uzun uğraşlar sonucu kazanabildiği uyku alışkanlığının karşılığıdır. Bu alışkanlık ise anca rutin ve ritüllerle kazanılabilirdi. Hiç kolay değil elbette ama amacı net belirledikten sonra usanmadan aynı davranışı devam ettirmek emin olun işin sonunda başarıyı sağlıyor. Nerde olsa uyuyan, yatak kıyafetini şart görmeyen veya mama sandalyesi haricinde her yerde yemek yiyen, anne sütünü evin muhtelif köşelerinde alan ve dahası tüm bu gereksinimlerin belli bir zaman algısının olmadığı bir bebekle yaşam, oldukça zor olsa gerek. Çünkü bu bebekler belli bir rutine sahip olmadıkları gibi hem kendileri hem de ona bakan kişiler için de bir güvensizlik ortamı yaratırlar. Nerde ne zaman uyuyup, yemek yiyecekleri hiç belli olmadığından, uykusunu tam alamamış veya yeterli beslenememiş her bebek gibi huysuz ve mutsuz olurlar.

Uyandığında su biberonunu daha görmeden o kuş ağzını açan, pijamalarını giydirirken esnemeye başlayan, oyun oynarken içerden mama önlüğü getirdiğimi görürse kendiliğinden mama sandalyesine yönelen, geçen yazımda bahsettiğim odasındaki storları kapatırken uykuya gideceğini anlayan benim minik kızım tam bir rutinlerin prensesi!

Bebeklerde uyku ve yemek ritueli 2 “Minik Kızım Tam Bir Rutinlerin Prensesi”

Tüm yaz devam eden ancak soğukların başladığı bu günlerde sekteye uğrayan masaj rutinimizin vazgeçilmezi ise Sonat Bağcan! ‘Hoşgeldin Güzel Bebek’ şarkısıyla her sabah masaj terapi alan güzel kızım halen daha alt değiştirirken huzursuzlaştığında şarkıyı söylediğimde hemen kollarını bacaklarını yana açıp gözlerini sabitliyor! Muhteşem bir ses ve çok anlamlı sözler! Bebeklerin uyku ritüllerine de mutlaka dahil edilebilecek bir şarkı.

Eee bebeğimmmm

Hoşgeldin güzel bebek, dünyamıza

Hoşgeldin güzel bebek, yolculuğumuza

Geldiğin yerdeki huzuru hep hatırla,

Geldiğin yerde sen sevilensin hep hatırla

Gökkuşağındaki tüm renkler, seni sarsın dolansın,

Güneş bir yanında ay bir yanında seni kucaklasın!

 Hoşgeldin güzel bebek, dünyamıza

Hoşgeldin güzel bebek, yolculuğumuza.

Bütün bebekler ne iyi etmişler de gelmişler, değil mi?

“Tutarlılık, İstikrar ve Sabır Başarının Anahtarı

Eğer siz de henüz 6 ayına gelmemiş minik bir bebek sahibiyseniz ve henüz herhangi bir rutin denemeniz olmadıysa bu yazıdaki minik tüyolardan faydalanabilirsiniz.

Öncelikle temel kural, istisnasız sürekli belirlenen davranışı yapmak. Mesela uyku alışkanlığı kazandırmak istiyorsak pijamalar giyilir (mesaj: ev kıyafetiyle yatılmaz), oda karartılır (mesaj: uykuya hazırlanıyorum), uyku yardımcısı müzik açılır, kısa bir süre yatakta eller tutulur ve saçlar okşanır (mesaj: annem yanımda!), minik bir öpücük ve anne odadan çıkar (mesaj: annem gitti ama aslında beni bırakmadı. Kapının arkasında. Uyandıktan sonra oyuna devam) Bebeği daha pijamalar faslında aslında uykuya davet ediyoruz. Belli bir rutine sahip bebekler rutin başladığı anda tepki vermeye de başlıyor. Mesela benim kızım en hareketli anında bile uyku ritüeline ait bir şey yaşasa hemen esnemeye başlıyor! Şartlı refleks tam da bu olsa gerek!

Bebeklerde uyku ve yemek ritueli 3 “Minik Kızım Tam Bir Rutinlerin Prensesi”

 “Her Gün Aynı Saatte Aynı Davranış”

Zamanlamalar ise bu işin vazgeçilmez kuralı. Her gün aynı saatte belirlenen rutini sağlamak gerekiyor. Oyuna dalan bir bebeğin uykusunun olup olmadığını ‘anlamak’ bizim görevimiz. Bir bebeğin kendiliğinden uykuya yönelmesini beklemek çok ütopik! Başarının sırrı bebekteki işaretleri okuyup, (uykusu gelen çoğu bebek gözlerini ovuşturur. Ama hemen her bebekte kendine özgü uyku işaretleri de bulunuyor. Mesela benim kızım kulaklarını çekiştiriyor) doğru zamanda ritüele başlamak ve ısrarla bu davranışı sürdürmekten geçiyor.

Bebekler mesajları net ve direk almak ister. Açık iletişim hayatın her alanında şart ancak bebeklerle olan iletişimde mutlaka istenen şey direk ve açıkça iletilmeli! Tutarlılık, istikrar ve sabır başarının anahtarı.

Yazı dizimin “Bebeklerde Uyku Eğitimi Nasıl Olmalı” başlıklı ilk bölümüne aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

http://www.endogalindan.com/bebeklerde-uyku-egitimi-nasil-olmali/

Uzun ve yorucu bu yolda kolaylıklar diliyorum!

Anne Bebek Editörü

Cansu Dirim Şahin

cansudi@yahoo.com

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply