Miyoterapi ile Ağrılarınızı Kendiniz Tedavi Etmeyi Öğreniyorsunuz

0

RÖPORTAJ: “MİYOTERAPİ İLE AĞRILARINIZI KENDİNİZ TEDAVİ ETMEYİ ÖĞRENİYORSUNUZ”

“Ağrı aslında bedeninizin sizinle bir iletişim yolu. Size bir sorun olduğunu söylemeye calışıyor. Çoğunluk ise bu sorunu bulup çözmek yerine ağrı kesicilerle bunu görmezden geliyorlar”

miyoterapi 6 Miyoterapi ile Ağrılarınızı Kendiniz Tedavi Etmeyi Öğreniyorsunuz

“Hepimiz ağrılarımızla başa çıkabiliriz ve kendi kendimizi tedavi edebiliriz. Benim amacım seanslarda, verdiğim kurslarda kişilere bunu öğretebilmek. Beden farkındalığının gelişmesi çok önemli”

Miyoterapi Uzmanı Gamze De Lisen, özellikle Türkiye’de yeni yeni ön plana çıkan Miyoterapi alanında tedavi yöntemleri uyguluyor. Alternatif bir tedavi yöntemi olarak bilinen Miyoterapi, kaslar üzerinde meydana gelen sıkıntıları çözerek, ağrı sorunun kökenine inen bir sistem.

İşte bu yöntem ile ilgili merak edilenler hakkında Gamze De Lisen ile verimli bir röportaj gerçekleştirdim. Tedavi teknikleri doğal uygulamaları kapsadığından ve herhangi bir ilaç kullanımına başvurulmadığından Miyoterapi alanı, endogalindan.com sitesinin de felsefesine oldukça yakın…

İşte Röportajımız…

-Gamze Hanım merhaba. Önce sizi tanıyalım? Aldığınız eğitimler, bulunduğunuz ülkeler…

İstanbul’da Marmara Üniversitesi İletisimFakultesi’ni bitirdikten hemen sonra Avustralya’ya gittim. Avustralya alternatif terapialaninda oldukça gelişmiş bir ülke, bu alanda cok çeşitli tedaviler var. Bu tedaviler hayatın her alanında, her yerde cok yaygın ve kolay ulaşilabilir. Zaten ilgim olan bu alanda profesyonel eğitim alarak calışma fikri orada doğdu. Uzun süren bir eğitim sonrası miyoterapi diplomamı aldım. Miyolatincede “kas” anlamına gelir. Bu eğitimle kas tedavisinde uzman oluyorsunuz ve klinik açma yetkiniz oluyor.

-Bu işe nasıl başladınız?

Alternatif terapi o kadar geniş bir alanki tedavi ceşitlerioğrenmekle bitmiyor. Çünkü insan öğrenmekle bitirilebilicekbirsey değil. Sağlik alanına bir kere adım atınca insan kendini surekli yetersiz hissediyor ve daha fazla öğrenme ihtiyacı doğuyor, daha fazla kişiye yardım edebilmek istiyorsunuz. İşte tam da bu hislerle hem calışmaya, hem de eğitimlere devam ettim.

Avustralya’dan sonra Tayland’a gidip tay masajı ve bitkilerin kas ağrılarında dışarıdan kullanımlarıyla ilgili egitimleraldim. Daha sonra Tazmanya’daki migren kliniğinde ve Avustralya’da ceşitli hastanelerde, osteopath ve chiropractor’larlaağri kliniklerinde, spor merkezlerinde calıştım. Amerika ve Bali’de kısa süreli eğitimlere katıldım.

Cokseyehat ediyorum. Gittiğim yerlerde kas ve eklem sorunları olan kisilerleozel seanslar yapıyorum. workshoplar veriyorum ve kimi zaman workhop organizasyonları yapıp, bilgiyi olabildiğince yaymaya çalışıyorum.

miyoterapi 7 Miyoterapi ile Ağrılarınızı Kendiniz Tedavi Etmeyi Öğreniyorsunuz

-Sanıyorum size daha çok bedensel ağrılar çeken ve alternatif tedavi yolları arayanlar ulaşıyor?

Evet, genelde ağrisikayeti olan kişiler geliyor.

-Ve bir de spor salonunda sakatlanıp gelenler var değil mi?

Evet, spor salonunda sakatlananlar çok oluyor.

miyoterapi 8 Miyoterapi ile Ağrılarınızı Kendiniz Tedavi Etmeyi Öğreniyorsunuz

-Günümüzde artık modern tıpın geliştirdiği tedavi yöntemleri bir kenara, alternatif tedavi yöntemleri oldukça dikkat çekmeye başladı. Hatta önemli bir kitle, şifayı doğu ve batının tekniklerinin bir arada kullandığı alternatif tedavi usullerinde aramayı tercih ediyor. Klasik anlamda bildiğimiz tedavi yöntemleri sizce popülerliğini kaybediyor mu?

Bu tedaviler Türkiye’de biraz geç olsa da son yılarda kullanılmaya başlandı. Klasik tedavi yöntemlerinin popülerliğini kaybetmesi olarak görmüyorum. Bu eski yöntemler zaten insanları memnun etmiyordu. Ancak eskiden alternatif yöntemler Turkiye’de pek yoktu ya da kolay ulaşılabilir değildi. Son zamanlarda daha kolay ulasilabilir oldu ve tedavilerden olumlu sonuçlar alınmaya başlandı. Daha az para harcayarak, daha kisa sürede istenilen sonucun alınmasi tabi ki talep gören bir seçim oldu.

-PekiMiyoterapi Yöntemi nedir? Miyoterapinin felsefesinden bahsedebilir misiniz biraz?

miyoterapi 9 Miyoterapi ile Ağrılarınızı Kendiniz Tedavi Etmeyi Öğreniyorsunuz

Sertleşen, düğümleşen , kısalan ve kısaldıkça kemikleri çeken kaslar ağrıya neden olur. Miyoterapi bu kasları çözerek eklem ve dolayısıyla iskelet yapısının rahatlamasına neden olur. Bu calışma süresinde vücuttaki tüm sistemler ( lenfatik system, dolaşim sistemi, sinir sistemi, sindirim, boşaltım ,solunum) rahatlar, blokajlar açılır ve daha düzenli çalışır hale gelir.

-Araştırmalarım doğrultusunda iddialı bir ifadenize rastladım. “Bir kişinin postürüne bakar bakmaz hangi kaslarıyla ilgili sorunu olduğunu görebiliyorum” diyorsunuz. Bu nasıl oluyor?

miyoterapi 10 Miyoterapi ile Ağrılarınızı Kendiniz Tedavi Etmeyi Öğreniyorsunuz

Postürebakip, hangi kaslarda sorun oldugunu anlamak bence cok iddialı bir ifade değil. Bunu söylemem sadece konuya hakim olduğumu gösteriyor. Miyoterapide bu ilk ve en basit adim, seans da zaten böyle basliyor. Anatomi bilgilerine dayanarak düzgün postürunnasil olması gerektiğini bildiğim için bir kişinin bedenine bakip iskelet yapisinindogru olup olmadiğinigorebiliyorum. Önemli olan sorunu en kisa zamanda çözüp kişiye yaşam kalitesini geri verebilmek. Nerelerin açılması gerektiğini tespit ediyorum.

-Kas tedavisi yapıyorsunuz diyebilirim o halde rahatlıkla. Beden ya da anatomideki sıkıntıyı nasıl tespit ediyor ve tedaviye başlıyorsunuz?

Tüm beden üzerinde calışıp sorun olan bölgelere daha fazla yoğunlaşıyorum. Tüm beden üzerinde calışmak çok önemli, çünkü beden bir bütün ve parçalara ayırıp her parçayı birbirinde bagımsız görmek ve sadece bölgesel çalişmak bana doğru gelmiyor.

miyoterapi 11 Miyoterapi ile Ağrılarınızı Kendiniz Tedavi Etmeyi Öğreniyorsunuz miyoterapi 12 Miyoterapi ile Ağrılarınızı Kendiniz Tedavi Etmeyi Öğreniyorsunuz

-Masaj ve reiki gibi alanlarla uzman kişilerin elleriyle çeşitli bölgelere dokunma yöntemiyle sorunu tespit edebildiğine çoğu zaman tanık oluyoruz. Miyoterapi için de geçerli bir durum mudur bu?

Hayir, miyoretapide sadece dokunarak tespitte bulunulmaz. Böyle bir his gelse bile buna güvenerek hareket edilmez. Her zaman ama her zaman yapılması gereken kas testleri ve postür analizleridir.

-Peki kısacası kimler Miyoterapi Tedavisi almalı?

Miyoterapiyi bedenini tanımak, farkındalığını arttırmak isteyen, ağrılarının nedenini bilmek ve ne yapması gerektiğini öğrenmek isteyen herkesin denemesi gerektiğine inanıyorum.

miyoterapi 1 Miyoterapi ile Ağrılarınızı Kendiniz Tedavi Etmeyi Öğreniyorsunuz

-Size göre insanlar ağrıları ile kendileri başa çıkabilir. Eğitim ve tedavi seanslarında kişinin ağrısını kendisinin nasıl tedavi edebileceğini mi öğretiyorsunuz? Neler anlatıyorsunuz?

Evet, hepimiz ağrılarımızla başa çıkabiliriz ve kendi kendimizi tedavi edebiliriz. Benim amacim seanslarda, verdiğim kurslarda kisilere bunu öğretebilmek. Beden farkındalığının gelişmesi cok önemli. Bunun için kimi zaman cok basit, cantada bile her yere taşınabilecek aletler kullanıyorum ve bu aletlerin nasıl kullanılacağını anlatıyorum.

Miyoterapi seanslarına katılanlar önce neyin farkına varıyorlar?

Seanslarda önce bedenlerinin farkına varıyorlar. Yasamları boyunca hiç dokunmadıkları, farkında olmadıkları noktaların, hiç kullanmadıkları kasların, hiç hissetmedikleri , bilmedikleri ağrılarını farkına varıyorlar. Vücutlarındaki katmanların, farklı dokuların, bunları neden taşıdıklarını anlıyorlar. Kasları , kemikleri, tenleri, organları…..ve bunların hisler taşıdıklarını ve daha neler neler taşıdıklarını fark ediyorlar. Kaslarını rahatlatmanın ne demek olduğunu öğreniyorlar ve daha birçok şey… Tüm bunlar inanın kişinin sağlığında, fiziksel ve ruhsal durumunda büyük bir değişim oluşturuyor.

miyoterapi 2 Miyoterapi ile Ağrılarınızı Kendiniz Tedavi Etmeyi Öğreniyorsunuz

-Terapi süreci hangi koşullara göre belirleniyor peki? Miyoterapi seansı yaklaşık ne kadar sürüyor?

Seanslarin süresi kişiye, probleme göre değişiyor. Net bir sey söylemek yanlış olur.

-Önemli bir soru sormak istiyorum. Eminim tüm okurların da kafasında canlanan önemli sorulardan biridir. Her ağrı miyoterapi ile tedavi edilebiliyor mu?

Hayır. Her ağrı miyoterapi ile çözülmez; ama bu zaten herşey için geçerlidir. Diyet yapan her kişinin kilo verememesi, spor yapan her kişinin saglıklı olmaması, çok çalışan herkesin basarılı olamaması gibi bir şey…

-Dışarıda pek çok kambur duran, kambur şekilde yürüyen ve meslekleri nedeniyle çok oturmaktan ya da devamlı ayakta durmaktan dolayı ağrı çeken ve duruş bozukluğu olan insan tanıyoruz. Miyoterapi ile bu tür rahatsızlıkları olan hastalar ağrılarından kurtulabiliyor mu, duruşları düzelebiliyor mu?

miyoterapi 3 Miyoterapi ile Ağrılarınızı Kendiniz Tedavi Etmeyi Öğreniyorsunuz

Tabiki bu sorunlara yardim ediyor, ancak sağlığınızı bozan şeyi yapmaya devam ederseniz sorun azalmasına rağmen sizi rahatsız etmeye devam edecektir. Tabi ki mesleğinizi yapmaya devam edeceksniz, ancak bazı değişiklikler yapmak ve vücudunuza bakmak zorundasınız. Benim mesleğimde oldukca fiziksel ve yoğun çalışma sürelerinde sonra bana ağrı verebiliyor. Postürümü doğru kullanmaya dikkat ediyorum. Tek ekleme ve kas grubuna cok fazla yük bindirmeden calişmaya dikkat ediyorum. Ayricaduzenli spor yapıyorum, yoga dersleri aliyorum, sertleşen , ağri veren kasları her gece yatmadan önce açıyorum. Bunun için bazı aletler kullanıyorum. Düzenli miyoterapi seansına gidiyorum. Farklı bir ülkedeysem medikal masaj seansı alıyorum. Ayağimi mutlaka her gun toprağa basıyorum. Meditasyon ve rahatlama seansları alıyorum. Organik besleniyorum. Çok bol su içiyorum. Bu da cok önemli bir nokta. Vucudumuzdakiağrilar kimi zaman susuzluktan ve yanlış beslenmeden, vücutta biriken ağir toksinlerden kaynaklanabiliyor. Mesleğim bana kendimize nasıl bakmamız gerektiğini öğretti ve ben de bunu olabildiğince cok kişiye aktarmaya çalışıyorum.

-Şu ana kadar anlattıklarınız aklıma Miyoterapinin bazı tedavi yöntemleri ile olan benzerliğini getirdi. Mesela Refleksoloji ile Miyoterapi arasında bir ilişki var mıdır, birbirlerini tamamlayıcı bir özellik taşıyorlar mı? Kısacası ayak ve ele yapılan tedavi boyutunda Miyoterapiyirefleksolojiden ayıran en önemli fark nedir?

Digerterapiler hakkında da bir şey söylememeyi tercih ediyorum. Herkes kendi alanıyla ilgili konuşmalı bence. Bu konuları o alandaki kişiler anlatırlarsa daha doğru olur diye düşünüyorum.

-Gerçekten etkileyici bir yöntem. Miyoterapi kas üzerine odaklanarak, doğru uygulamalar ile sertleşen bölgeler için kalıcı bir çözüm sunuyor. Peki ağrı kesiciler neden bu sorunu çözemiyor?

Agri kesiciler sadece o an için ağrıyı hissetmemenizi saglıyor; ancak ağrıya neden olan ana sorun orda durmaya devam ediyor. Ağrı aslında bedeninizin sizinle bir iletişim yolu. Size bir sorun olduğunu söylemeye calışıyor. Çoğunluk ise bu sorunu bulup çözmek yerine ağrı kesicilerle bunu görmezden geliyorlar.

miyoterapi 4 Miyoterapi ile Ağrılarınızı Kendiniz Tedavi Etmeyi Öğreniyorsunuz

-Yani ağrının bir nedeni de ağrı kesiciler mi? Tam olarak ne demek istiyoruz?

Hayir ağrının nedeni ağrı kesiciler değil. Sadece bir çesit uyutucu! Bir de tabi ki bu haplar ağır toksinler iceriyor ve vücudun temizleyemediği bu toksinler bedeninizde kalıp size ceşitli yollarla tekrar hasta ediyor.

- O halde Miyoterapi vücuttan ödem atmayı da sağlıyor?

Miyoterapi, sorunun ne olduğuna, ana konuya göre içinde çok ceşitli teknikler içeren bir alan. Ana sorun eğer ödem ise buna yonelikcok güçlü bir tedavi uygulanabilir. Ödem lenfatik sistemle ilgili bir durumdur. Bu yüzden lenfatik sistem hedef alınarak uygulanacak teknikler seçilir.

-Gamze Hanım atölye çalışmalarının olduğunu duydum, kampların kurulduğunu filan, nasıl bir organizasyon bu anlatabilir misiniz?

Farklı ülkelerde workshoplar veriyorum, özel seanlarım oluyor. Her sene Turkiye’ye mutlaka geliyorum ve orda olduğum süre içinde bire bir, özel seanslarin ağırlıklı olduğu workshopcalışmalarım oluyor. Egitmenlik yaptığım çalişmaların yanı sıra yurt dişindan eğitmen getirterek ve genelde Türkiye’de olmayan tedavi ceşitlerini öğrettiğimiz kurslar da organize ediyorum.

miyoterapi 5 Miyoterapi ile Ağrılarınızı Kendiniz Tedavi Etmeyi Öğreniyorsunuz

Size ulaşmak isteyenler nasıl ulaşacak? Tedavi almak isteyenler için bir kliniğiniz var mı, özel olarak mı uyguluyorsunuz tedavi yöntemlerini?

Sorularinizicinyazişabileceğimizemailedresim: lisengamze@gmail.com

Gamze Hanım, bu keyifli ve faydalı söyleşi için çok teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar…

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply