Muğla’daki Antik Kent Stratonikeia Sizi Ürkütebilir

0

Muğla’nın Mutlaka Görülmesi Gereken Antik Kenti Stratonikeia

Bodrum’un dışında bir yerlere gitmek istiyorsanız ve eğer tarihe meraklıysanız işte size daha önce bir başka köşe yazımda anlatmış olduğum Stratonikeia.

mugladaki antik kent stratonikeia sizi urkutebilir 2 Muğla’daki Antik Kent Stratonikeia Sizi Ürkütebilir    Geçtiğimiz sonbaharda Bodrum’a acayip yağmur yağdı ve bir Bodrum klasiği olarak hemen elektrikler gitti. İşte böyle yağmurlu ve elektriksiz bir günde eşimin aklına harika bir fikir geldi. “Fotoğraf makinesini ve malzemeleri kap gezmeye ve fotoğraf çekimine çıkıyoruz!” dedi.

Ben de bayıla bayıla hemen hazırlandım ve kısa bir sürede evden çıktık.

Nereye gittiğimizi merak ediyordum. Tam da, Bodrum içinde nereye gidip çekim yaparız diye düşünüyordum ki, bir de baktım Bodrum’dan çıkıyoruz. “Hayırdır?” dedim. Eşim “Stratonikeia’ya gidiyoruz!” dedi

mugladaki antik kent stratonikeia sizi urkutebilir 6 Muğla’daki Antik Kent Stratonikeia Sizi Ürkütebilir

Bilmeyenler için kısaca anlatayım Stratonikeia, Yatağan (Muğla) tarafında terk edilmiş bir antik şehir. Terk edilme sebebi ise yakınına yapılmış olan termik santral olarak gösteriliyor ama bana nedense başka efsaneler de olabilir gibi geliyor. Birçok antik kenti gezdik ve şunu söylemeliyim ki Stratonikeia, gerçekten de çok farklı.  Henüz yer altında keşfedilmemiş olan eserler olduğu bilinen bu yerde tarihi sütunların yanı sıra tarihi evleri bulmak insana burasını daha da ilginç kılıyor.

mugladaki antik kent stratonikeia sizi urkutebilir 1 Muğla’daki Antik Kent Stratonikeia Sizi Ürkütebilir

Tabii evlerin çoğu harabeye dönmüş durumda ama bildiğim kadarıyla bir kaç kişi halen daha orada yaşamakta olduğu için düzgün olan binalar da mevcut.

Bahar döneminde gitmek büyük avantaj çünkü etraf yemyeşil olduğu için her yer daha da etkileyici gözüküyor ve fotoğraf çekmek için gerçekten de çok doğru bir seçim. Kocaman antik tiyatrosu görülmeye değer. Bodrum’un antik tiyatrosu da var elbet ama yazın konserlerden dolayı neredeyse sürekli malzemelerle dolu oluyor.

mugladaki antik kent stratonikeia sizi urkutebilir 5 Muğla’daki Antik Kent Stratonikeia Sizi Ürkütebilir

Stratonikeia antik kenti ayrıca Hasan Karacadağ‘ın Dabbe serisinde çekim yaptığı yerlerden de bir tanesi. Ürkütücü bir havası da var yani.

mugladaki antik kent stratonikeia sizi urkutebilir 3 Muğla’daki Antik Kent Stratonikeia Sizi Ürkütebilir

Benim kafamdan ise geçen düşünce şuydu:

  1. Bu kadar güzel bir köy nasıl terk edilmiş?
  2. Gerçekten de termik santral yüzünden mi?

Bu sorular kafamı kurcalarken maalesef bu kadar güzel bir antik kentte sütunların üzerine çirkin şeylerin yazılmış olduğunu gördüğümde içimi bir hayal kırıklığı ve öfke sardı. Bu vandalizmden başka bir şey değildi çünkü! Kafamı kurcalayan bir sürü soru vardı.

Yine de küçük evleriyle, tarihi sütunları, antik tiyatrosuyla ve diğer alanlarıyla Stratonikeia bugüne kadar gördüğüm en güzel antik kentlerden bir tanesiydi. Bu nedenle eğer altınızda arabanız varsa ve gezmeyi seviyorsanız Bodrum’dan gidebileceğiniz doğru bir durak olacaktır Stratonikeia.

mugladaki antik kent stratonikeia sizi urkutebilir 4 Muğla’daki Antik Kent Stratonikeia Sizi Ürkütebilir

Bu durak yetmez ise; Muğla’da, unutulmaz sanatçı Müzeyyen Senar’ın söylemiş olduğu Ormancı şarkısının çıkış yerine, yani Belen kahvesine gidebilirsiniz.

mugla belen kahvesi 1024x682 Muğla’daki Antik Kent Stratonikeia Sizi Ürkütebilir

Biraz dolambaçlı yollardan geçilse de manzara gerçekten de çok güzel. Belen kahvesinin bulunduğu yerin arka tarafında ufak bir bölümde Ormancı‘nın öyküsü anlatılıyor.

mugla belen kahvesi 2 Muğla’daki Antik Kent Stratonikeia Sizi Ürkütebilir

Ayrıca farklı lezzetleri sevenlerdenseniz, doğal ev yapımı kekik balından deneyip alabilirsiniz. Ballar ve hediyelik eşyalar Belen kahvesine gelmeden bir kaç adım geride.

Bodrum dışındaki gezmemiz bitmesin istiyorsanız, son olarak bir sürü dizi ve filmlerin çekildiği Güzelköy‘e, esas adıyla Bozüyük‘e de uğrayabilir, film setine denk gelebilirsiniz. Burası da fotoğraf çekimi yapmak için çok uygun bir yer. Daracık sokaklar ve küçük evleri ile başka bir durağınız olabilir. Yemek yenilecek yerler de ayrıca mevcut.

mugla antik kent stratonikeia 2 225x300 Muğla’daki Antik Kent Stratonikeia Sizi Ürkütebilir mugla antik kent stratonikeia 1 225x300 Muğla’daki Antik Kent Stratonikeia Sizi Ürkütebilir

Bodrum’un dışında daha anlatabileceğim çok yerler var. Takipte kalın.

 

Bodrum Editörü

Melis Büyükplevne

https://www.facebook.com/melisbuyukplevne

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply