Pasta Şefi Tuba’dan Muzlu Rustik Pasta Tarifi

0

Yine çoook uzun bir ara verdiğimin farkındayım. Fakat bir müddet bir tiyatro sahnesinin mutfağında pastacı olarak çalıştığım için ne kadar aklımda da olsa verimli bir zaman yakalayamadım, yazamadım. Mahçubiyetimle beraber yazıma bir girizgah yapmanın vakti geldi

Mutfağı seven insanların, masalsı bir dünyaya adım atmaları için, kendilerine yetecek ekipmanlarının olması kafidir.Eğer bir tutam hüznümüz varsa; yaptığımız yemeğe ya da pastaya bir tutam mutlu anı ilave ederek,hüznümüzü bir sandığa kilitleyebiliriz. İşimiz bittiğinde, o masal dünyasından bir parça mutlu an miras kalır bize. O anları sık sık hazırlamayı unutmayın! Yaratım anında, gram ölçüleri hariç, kontrolünüzü kaydedebilirsiniz. Buna müsaade ediyorum:) Muhakkak hayatla ilgili kaygılara sahipsiniz. Simdi onları usulca bir kenara koyun. Bazen buna ihtiyacımız var. Mutfak bunu gerçekleştirebileceğiniz mekanlardan biri.

Size bu defa yerken,  aranıza hiçbir şeyin girmesine müsaade etmeyeceğiniz, o ani kutsal sayarak kendinizden geçeceğiniz, biri bir çatal almak istese, ağzına terlikle vurmak isteyeceğiniz (buna başvurmayin)muhteşem bir pasta reçetesi vereceğim.

Ne biliyoruz onun hakkında? Bazılarımız bir şeyler, bazılarımız ise hiçbir şey. Hakkında biraz bir şeyler bildiğimden, onun o tatlı geçmişine küçük bir dokunuşta bulunacağım.
Arkanıza yaslanın.. 

Pastanın tarihi çok eski zamanlara, antik çağa kadar uzanmaktadır. Ancak bizim bugün bildiğimiz kremalı pastalardan çok daha farklıydı.  Yemek tarihçilerine göre özel günler ve kutlamalarda çeşitli çerezler ve kurutulmuş meyveler eklenerek bal ile tatlandırılan bugün bildiğimiz ekmek formunda üretimi yapılırdı. İlk fırında pişirme becerilerinin kanıtları antik Mısırlılar’da görülmektedir. Teknoloji’nin gelişim göstermesiyle birlikte 17. yy Avrupası’ndaki fırıncılar modern (yuvarlak formlu, kremalı) keklerin öncüleri olmuşlardır. tabi bu ilerlemenin büyük sebepleri, fırınların gelişimi, kullanılabilir kalıpların üretimi ve rafine şekerin artışıdır.

Uzun lafın kısası bu yazılı muhabbetimizin sonunu tatlıya bağlayalım mı? öyleyse buyurun.

Muzlu rustik pasta tarifi 6 Pasta Şefi Tubadan Muzlu Rustik Pasta Tarifi

İşte Muzlu Rustik Pasta Tarifi

Temel pandispanya için malzemeler;
125 gr un
125 gr şeker
4 adet oda sıcaklığında yumurta
50 gr tereyağı
1 paket vanilya

Muzlu rustik pasta tarifi 7 Pasta Şefi Tubadan Muzlu Rustik Pasta Tarifi

Hazırlanışı:

Yumurtaları ve toz şekeri bi arada yoğurt kıvamına gelene kadar mikser yardımıyla çırpın. Elediğiniz unu ve vanilyayı bir spatula yardımıyla karışımı söndürmen alttan yukarı katlayarak karıştırın. Karışımınızın dibini ara ara kontrol edin ki çöken karışımı homojen karıştırın. Hemen ardından mikro dalgada erittiğiniz tereyağını da aynı titizlikle karışımı söndürmeden karıştırın. 21-22 cm kalıba döküp 170 derecede fırının kapağını ilk 20 dakika açmadan kontrollü olarak pişirin.

NOT: hazırlanışını yazarken belirttiğim noktalara dikkat etmenizde yarar var çünkü dikkat ettiyseniz reçete de kabartma tozu yok. Burada kabartıcı ajan olarak büyük boy yumurtalardan yararlanıyoruz. 

Muzlu rustik pasta tarifi 5 Pasta Şefi Tubadan Muzlu Rustik Pasta Tarifi

Ara kreması için malzemeler;
500 gr süt
2 yumurta sarısı
100 gr şeker
50 gr mısır nişastası
bir paket vanilya
100 gr çiğ krema
2 adet muz (her bir pasta katına koymak için)

Muzlu rustik pasta tarifi 4 Pasta Şefi Tubadan Muzlu Rustik Pasta Tarifi

Hazırlanışı:
Krema hariç bütün malzemeleri ufak bir tencerede çırpma teliyle karıştırıp ocağa alın. Karıştırırken ilk fokurdamayı gördüğünüz anda ocaktan alın ve biraz soğuttuktan sonra kremayı ekleyip homojen kıvama gelene kadar mixer ile çırpın. Ve kullanıma hazır bırakın.

Pastayı kaplamak için krem şanti yapımı;
200 gr krema
bir paket vanilya
3 dolu çorba kaşığı

Hazırlanışı;
kremayı derin bir kapa dökün mixerle biraz karıştırın. vanilya ve şekeri’de ekleyip yoğun krem şanti kıvamına gelene kadar mikserleyin.

Muzlu rustik pasta tarifi 3 Pasta Şefi Tubadan Muzlu Rustik Pasta Tarifi

Not: pasta katlarını ıslatmak için süt, şekerli su veya meyve suyu kullanmanızı öneririm!

Afiyet olsun….

Pasta Şefi

Tuba Yılmaz

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply