Muzu Hangi Evresinde Yemek Daha Doğru?

0

Olgunlaşan Kararmış Muzun Faydaları

Muz, içerdiği potasyum ve minerallerle çok faydalı bir meyve.Hem kullanım alanının geniş olması hem de çocukların çok sevdiği tropikal bir meyve olması, muzu diğer meyveler arasında farklı bir yere koyuyor şüphesiz.

Piyasada satılan birçok muz çeşidi var. Yerli yabancı türlerin yanı sıra az olgunlaşmış, yeşile kayan muzlar ile çilli koyulaşmış muzlar tezgahları süslüyor. Satın alırken kimileri daha olgun olan muzları kimileri de olgunlaşmamış muzları tercih ediyor.

Peki hangisi daha faydalı?

Olgunlaşan muz daha tatlı olur. İçindeki nişastalar daha fazla belirir. Olgun muz. bağırsaklar ve sindirim için daha faydalıdır, sindirimi kolaylaştırır.

Japonya’da yapılan bir araştırma sonucu, sarı kabuklu meyveler, özellikle muz kararmaya başladığında, TNF adı verilen ve açılımı, Tümor Necrosis Factor olarak bilinen bir madde üretmeye başladığı tespit ediliyor. TNF adı verilen bu maddenin de kanser ve anormal hücreleri yok ettiği anlaşılıyor. Muzun kararması ne kadar fazla ise, TFN maddesinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirme oranı da o kadar fazla olmakta. Yani muz ne kadar olgun ise, o kadar fazla kanser ve tümörle savaşma özelliğine sahip.

Kararmış bir muz yeşil muza oranla 8 kat daha fazla sağlıklı ve besleyici. Günde 1 adet olgun muz yemek, bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından da son derece faydalı olduğu ortaya koyuluyor.

Dolayısıyla kararmış ya da olgunlaşmış muz yemek özetle sağlığa ve organizmamıza daha yararlı.

Hülya Çayoğlu Kurtkal

Kaynak: www.simpleorganiclife.com

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply