Niagara Şelaleleri: Macera Tutkunları İçin Doğru Rota

0

Niagara Şelaleleri: Macera Tutkunları İçin Doğru Rota

Merhaba, sizlere Kanada’dan sesleniyorum. Bundan sonra birbirinden farklı konularla ilgili yazılarımı, yazarlar ailesine katıldığım ilk yazım ile www.endogalindan.com platformunda sizler için paylaşacağım. İlk yazımı ise Niagara Şelaleri üzerine yazdım.

Niagara Şelaleri, Kuzey Amerika Kıtası’nın en büyük şelalesi. Amerika ile Kanada sınırı üzerinde yer alıyor. Dolayısıyla iki ülkeden de görmek mümkün. Amerika tarafından henüz görmedim ama o taraf, okuduguma ve arkadaşlarımdan duyduğuma göre, Kanada tarafına göre daha sessiz, bir park alanı olarak düzenlenmiş. Kanada tarafı ise daha çok eğlence bölgesi ve pek çok otelin olduğu bir yer.

Toronto şehir merkezinden şelalelere ulaşmak kara yoluyla 1.5-2 saat suruyor. Araba kiralayarak gidilebileceği gibi aynı zamanda Çin Mahallesi’nden kalkan otobüs turlarıyla da gitmek mümkün. Bu otobüsler aslında Niagara’daki kumarhanelerin olduğu otellere giden otobüsler. Bu otobüslerle gitmek kumarhaneyi girmeyi zorunlu kılmıyor. Oteller, şelalelerin yanında olduğu icin, bu sayede o bölgeye rahatlıkla ulaşmış oluyorsunuz. Turu duzenleyen firmanın adı Safeway Tours. Bir de, tren+otobüs opsiyonu var ama bu şekilde şelaleden çok uzakta inmiş oluyorsunuz ve maliyet olarak daha yüksek.

Şelalere geldikten sonra yapılabilecek pek çok şey var. Bunlardan ilki; Journey Behind the Falls. Sarı yağmurluk verilerek basladığınız bu tur sizi suyun düştüğü noktanın hemen yanındaki alana cıkartıyor. Buraya giden tünel ikiye ayrılarak şelalenin tam arkasındaki minik balkonlara ulaşmanızı da sağlıyor. Aynı zamanda bu tüneller şelalenin tarihi hakkında bilgilendirici panolarla donatılmış. Bu panoların bazılarında zaman icinde fıçı gibi çesitli “taşıtlarla” şelaleden atlamayı denemiş kişilerin hikayeleri de mevcut. Hatta bunlardan biri; ilkokul öğretmeni bir kadının bir kediyle beraber fıçıyla şelaleden atlamasıyla ilgili! (Merak edenler için belirtmeliyim ki bu maceradan ikisi de sağlam kurtulmuş.)

n 300x225 Niagara Şelaleleri: Macera Tutkunları İçin Doğru Rota

Yapılmasını tavsiye ettiğim ikinci etkinlik ise, şelale üzerinde yapılan tekne turları. Orijinal adıyla: Maid of the Mist Boat Tour. Yine verilen yağmurlukları giyerek bindiğiniz teknelerle, şelalenin altına kadar girebiliyorsunuz ve epeyce ıslanıyorsunuz. Güneşli bir günde oradaysanız, muhteşem gökkuşağı manzaralarıyla karşılaşabilirsiniz.

gokkusagi 300x225 Niagara Şelaleleri: Macera Tutkunları İçin Doğru Rota tekne turu 300x225 Niagara Şelaleleri: Macera Tutkunları İçin Doğru Rota

Ben gitmedim ama selaleler kışın da ziyarete açık. Tamamen donan şelaleler renkli ışıklarla süsleniyor ortaya buzdan renkli bir duvar çıkıyor.

Ve gelelim Niagara’daki eğlence merkezine. Daha doğrusu burası bir eğlence caddesi. Caddenin başından sonuna kadar sağlı sollu, pek çok atraksiyonla süper vakit geçirebilirsiniz. 6D sinemadan, karanlıkta parlayan minyatür golf sahasına, aklınıza gelebilecek her türlü oyuna ve oyuncağa, barlara ve restoranlara burada rastlayabilirsiniz. Caddenin adı, Clifton Hill. Rengarenk bir sokak. Bu bolge Niagara Falls’tan daha fazla turist çekiyor. Çünkü insanlar şaleleri ikinci kez görmek icin değil, bu sokaktaki mekanların hepsini gorebilmek için geliyorlar.

clifton hill1 225x300 Niagara Şelaleleri: Macera Tutkunları İçin Doğru Rota

Bu sokakta “Ripley’s Believe or not Museum” gibi ilginç şeylerin ve “ucubelerin” sergilendiği eğlencelik müze benzeri yerler ile birlikte, çeşitli temalı restoranlar, Laser Tag, Paintball, duvar tırmanışı gibi kapalı mekan eğlenceleri ve hediyelik eşya dükkanları mevcut. Bu dükkanların bazılarında kişiye özel ürünler sunan yerler de mevcut. Mesela bunlardan bir tanesinde elinizin kalıbını çıkarttırabiliyorsunuz.

Ripley muze 300x225 Niagara Şelaleleri: Macera Tutkunları İçin Doğru Rota Niagara on the lake 300x200 Niagara Şelaleleri: Macera Tutkunları İçin Doğru Rota

Vakit bulunursa aynı güne sığdırılabilecek, fakat tamamen ona ayrılmış bir günü de fazlasıyla hakkeden yer ise; Niagara-on-the-Lake. Burası şelalelerin biraz kuzey batısında kalan üzüm bağları içerisinde, bir film setini andıracak kadar özenle düzenlenmiş bir kasaba. Bircok bed-and-breakfast’ın bulunduğu bu yer, aslında bir ana cadde ve ona paralel ara sokaklardan oluşuyor. Adından da anlasılabileceği üzere, bölgenin zamanında ana yerleşim birimiymiş. Hatta Amerikalılar’ın yenilgisiyle sonuçlanan, Kanada-Amerika savaşından sonra, bu bölge, sınıra en yakın yer olduğu icin büyük önem kazanmış. Her milimetresi çiçeklerle bezeli ana cadde; restoranlar, kafeler ve küçük dükkanlar dolu. Bu dükkanlardan bir tanesi bir sosçu. Burası çok degişik sosların dışında Türkiye’de bulamayacağınız(!), mavi yemiş (yaban mersini diye de geçiyor, ingilizce adıyla blueberry), lemon bezesi aromalı, akcaağaçşuruplu aromalı(maple) ve bal kabaklı lokum çeşitlerine de sahip.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Sevgiler…

Kanada Editörü Pınar Özhan Uzunkaya

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply