Çocuklarınız İçin El Emeği Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar…

0

Mukkaddes Ablamız, Çocuklarınız İçin Birbirinden Özgün Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar Üretiyor

mukaddes artik bez bebek ureticisi 8 Çocuklarınız İçin El Emeği Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar...

Çocuklarınızın oynadığı oyuncakların onların sağlığına zarar vermediğini bilmek ne kadar rahatlatıcı olur değil mi? Günümüz oyuncak sanayisi sınırsız çeşidiyle albenili bir dünya sunuyor çocuklarımıza; ancak oyuncak üretiminde kullanılan kimyasal maddeler ve boyalar çocukların sağlığını da tehlikeye atabiliyor. Dolayısıyla bu handikaba karşı önlem almak mühim bir konu. İşin diğer ucunda da el emeği, göz nuru çalışmalarını ortaya koyan, zararlı maddeler kullanmadan oyuncak üretimlerini yapan üreticiler de var.

Bez bebek üretimi yapmaya başlayan ve 15 yıldır çocuk elbiseleri tasarlayıp diken aynı zamanda yakınları tarafından “Ailemizin Modacısı” olarak anılan 54 yaşındaki Mukkaddes Arık, dünya cenneti diye tabir ettiği, yaz kış yeşil olan Antalya’da yaşıyor. İlhamını gözlemci ruhundan alan Mukaddes Hanım, yaşadığı bölgenin sıcak ve samimi iklimini tüm oyuncak ve bebek elbiseleri tasarımlarına da yansıtmış diyebiliriz.

Gençlik yıllarından beri kumaş ve boncuklara özel bir merakı olduğunu belirten Arık, “El yapımı ürünler tabi ki daha samimi geliyor insanlara. Gerek bez bebekler gerekse çocuk elbiselerinde emek yoğundur. Ayrıca bez bebekler, çocuklar için zararlı malzemeler içermediğinden, rahatlıkla kimyasal bazlı yahut plastik oyuncaklara göre tercih edilebilir niteliktedir” diyor.

mukaddes artik bez bebek ureticisi 9 Çocuklarınız İçin El Emeği Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar...

Ortaya emeğini koyan sevgi dolu Mukaddes abla ile kısa bir söyleşi yaptık.

İşte Röportajımız

mukaddes artik bez bebek ureticisi 10 Çocuklarınız İçin El Emeği Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar... mukaddes artik bez bebek ureticisi 11 Çocuklarınız İçin El Emeği Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar... mukaddes artik bez bebek ureticisi 12 Çocuklarınız İçin El Emeği Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar...

- El emeği, göz nuru bez bebek işine nasıl başladınız?

Gençlik yıllarımdan beri kumaş ve boncuklara merakım var ayrıca çocuklarla ilgili herşey beni cezbediyor. 5 sene önce bez bebeklerle ilgili ilk denememi yaptım, diktiğim bebek hoşuma gitti ve beğenildi. Sonra araştırmaya başladım ve tasarımımı geliştirdim.

- Çocuk kıyafetleri de örüyor musunuz?

Evet bir diğer merakım da çocuk elbiseleri, ama yalnızca örgüden ibaret değil. Örgüyü şile bezi ve koton kumaşlarla bütünleştiriyorum. Genelde 0 – 3 yaş beden çalışmayı seviyorum.

mukaddes artik bez bebek ureticisi 13 Çocuklarınız İçin El Emeği Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar... mukaddes artik bez bebek ureticisi 14 Çocuklarınız İçin El Emeği Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar...
mukaddes artik bez bebek ureticisi 1 Çocuklarınız İçin El Emeği Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar... mukaddes artik bez bebek ureticisi 2 Çocuklarınız İçin El Emeği Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar...

- Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz?

Çocuk elibiselerine ilişkin mazim bez bebeklerden daha eskidir. Yaklaşık 15 senedir çocuk elbiseleri tasarlıyor ve dikiyorum. Satmaktan ziyade arkadaşlarımın çocuklarına kıyafet tasarladım ve uyguladım. Bu sebeple “ailemizin modacısı” diye de anıldım.

mukaddes artik bez bebek ureticisi 3 Çocuklarınız İçin El Emeği Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar...

- Asıl mesleğiniz nedir?

Profesyonel bir meslek sahibi değilim, akademik bir kariyerim yok ancak çok iyi bir gözlemci olduğumu söyleyebilirim. Bana herşey ilham verebilir.

- Oyuncaklarınız organik iplerden ya da kumaşlardan mı?

Ürünlerime sentetik ve kimyasal materyal ilave etmemeye çalışıyorum ama zaman zaman fisto ve danteller de tercih edebiliyorum. İp ve kumaşlarım ağırlıklı olarak koton, keten, şile bezi, polar malzemedir.

- Bez bebeklerinizin satışını nerelerde yapıyorsunuz?

Bebekleri 2010 senesinde tanıştığım profesyonel bir terzi hanımın atölyesinde satıyorum. Şu an bebek aksesuarları ve elbiselerinin tasarımı, üretim ve satışını yapıyorlar. ( atölye E&D çocuklar ve anneler için özel tasarımlar) Satışını yaptıkları ürünleri arasında benim tasarımlarım da yer alıyor.

- Başka ürettiğiniz oyuncaklar var mı?

Bez bebekler dışında ürettiğim oyuncaklar da var elbette. Kumaştan oyuncak hayvan figürleri de yapıyorum.

mukaddes artik bez bebek ureticisi 4 Çocuklarınız İçin El Emeği Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar... mukaddes artik bez bebek ureticisi 5 Çocuklarınız İçin El Emeği Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar...

- Bez bebeklerin sizce kimyasal ve fabrika çıkışlı oyuncaklara göre farkı nedir?

Bez bebekler fabrika üretimi oyuncaklardan farklıdır. Her şeyden önce el işi oluşu, özgün tasarımlar oluşu, kalıplaşmış bir takım örneklerin dışında yer alması, kullanıldığı malzemeler itibariyle de daha doğal oluşu ve biraz da bizde ve tercih eden insanlarda yarattığı nostalji hissi bez bebekleri farklı kılıyor. Ayrıca bez bebekler, çocuklar için zararlı malzemeler içermediğinden, rahatlıkla kimyasal bazlı yahut plastik oyuncaklara tercih edilebilir niteliktedir.

mukaddes artik bez bebek ureticisi 6 Çocuklarınız İçin El Emeği Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar... mukaddes artik bez bebek ureticisi 7 Çocuklarınız İçin El Emeği Bez Bebekler ve Doğal Oyuncaklar...

- İnsan emeği ile üretilen oyuncakların duygusu da farklı oluyor değil mi?

El yapımı ürünler tabi ki daha samimi geliyor insanlara. Gerek bez bebekler gerekse çocuk elbiselerinde emek yoğundur, malzemenin genelde maddi bir ağırlığı yoktur ben buna inanıyorum. Zaman zaman birbirinden artırdığım kumaşlardan bile faydalanabiliyorum. Seri üretim olmadığı için, kişisel fikirlerin yansıması olduğu için daha değerliler. Genellikle bir modelden ve renkten bir tane oluşu da ürünü daha özel kılıyor.

RÖPORTAJ: Hülya ÇayoğluKurtkal

SİPARİŞ İÇİN:Mukkaddes Arık – 0535 508 68 80 nolu telefonu arayabilirsiniz. Ayrıca mukaddesarik@hotmail.com a mail atabilirsiniz.

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply