Okul Çocukları Nasıl Beslenmeli

0

Sevgili Veliler,

Okula dönüş başladı ve çoğu annenin de kafasında beslenmeyle ilgili endişeler ve sorular belirir oldu. Okula giden çocukların sağlıklı beslenmesi,bütün besin gruplarından yeterli miktarda alması elbette çok önemli. Özellikle iştahsız çocuk anneleri için okul zamanları durum daha da zorlaşabiliyor.

Küçüklüğümüzden beri süregelen günümüzde de devam eden “kahvaltı günün en önemli öğünü” mottosu yüzünden özellikle sabah erkenden okula gitmek zorunda olan küçük çocuklar aileleri tarafından bir hayli zorlanıyor. Tabi ki çocuklarımızın sıkı bir kahvaltı etmesi sağlıklı büyümeleri için çok gerekli ancak çocuk sabah erken kalkmakta zorlanıyorsa ve de iştahsızsa kahvaltı konusunda zorlamak yerine porsiyonu küçük ancak vitamini bol alternatifler düşünmek yerinde olacaktır. Biraz empati yaparsak gözümüzü açar açmaz annemizin elinde yumurtayla üzerimize geldiğini düşünelim lütfen.

Çocuğunuzun sevdiği ve sağlıklı en az iki çeşitin olduğu bir kahvaltı yeterli olacaktır. Örneğin seviyorsa peynir,süt ve yumurta biraz bal, yoğurt seviyorsa taze meyve ve biraz kuruyemiş ve bal katacağınız küçük bir porsiyon yoğurt kafidir. Eğer hiç kahvaltı yapmak istemiyorsa bir bardak süt ve biraz bal ya da sütün yanında bir iki kaşık tahin pekmez  güne başlaması için yeterli olabilir.

Biz annelerin kafasındaki bir diğer soru da çocuğun ne kadar yemesi gerektiği. Bizler genelde çocuğumuzun az yediğini düşünürüz. Geçtiğimiz günlerde bilim insanlarının yayınladığı bir makalede çocuğun bir öğünde yaşı kadar kaşık miktarı yemesinin yeterli olduğu belirtildi. Şöyle ki çocuk 1 yaşındaysa bir öğünde her çeşitten bir yemek kaşığı yemesi yeterli. Zaten hepimizizm midesinin kendi yumruğu kadar olduğunu düşünürsek çocuğumuzun yediği miktardan ziyade yediklerinin sağlıklı olması çok daha önemli. Bir koca tabak makarna yerinee yiyeceği iki üç kaşık sebze yemeği çocuklarımız için çok daha faydalı.

Okul çocukları gün içinde  bir tabak sebze ya da çorba,bir iki porsiyon meyve,süt grubu,tahıl grubu,protein ve çiğ kuruyemiş tüketmelidir. Bunlardan azar azar da olsa tüketmesi hiç tüketmemesinden iyidir. Sevmediği sebze ve yemekleri sevdikleri yemeklerin yanında küçük porsiyonlar olarak sunabiliriz. Beslenmesi içinse sevmediği yiyecekleri tadını farketmeden hazırlayacağımız yiyeceklerle tüketmesini sağlayabiliriz.

Örneğin pırasalı havuçlu muffinler,mücverler,ıspanaklı ya da havuçlu patatesli tatlı veya tuzlu kekler,krepler hazırlayabiliriz. Ya da sebzeleri paneleyerek fırınlayabilir,cips veya kroket şeklinde sunabiliriz. Havuç sevmiyorsa havucu haşlayıp çikolatalı kekin içine katabilirsiniz. Brokoli sevmiyorsa patates ya da peynirle harmanlayıp pane sosla fırınlayabilir,yoğurtlu salataların içine katabilir ya da mücver şeklinde hazırlayabilirsiniz. Şekilli kalıplarla yaptığınız kurabiyeler ya da keklerin içine katabilirsiniz.

Çocuklarımıza hazırlayacağımız besinleri haftalık bir plan hazırlayarak bir liste tutarsak içindeki çoğu malzemeyi önceden hazırlayabilir ve pratik bir şekilde hızlıca pişirebiliriz. Örneğin sebzeleri soteleyerek ya da önceden haşlayarak derin dondurucuya koyabilir,ihtiyacımız olduğunda malzemeleri hızlıca birleştirerek zamandan kazanabiliriz.  Pek çok sosu buz kalıplarında saklayabiliriz.

Çocuklara kalabalık ve çok çeşitli öğünler yerine daha sade ve küçük porsiyonlardan oluşan öğünlerle fazla zorlamadan sağlıklı beslenmesini  sağlamaya çalışabilirsiniz. Özellikle kahvaltıyı okul zamanında bir savaş haline getirmeden,çocuğunuzun ve sizin sinirlerinizi yıpratmadan küçük ama sağlıklı bir porsiyondan oluşan basit bir seçenekle geçiştirmek hiçbir şey yemeden güne başlamasından daha iyi olacaktır. Bütün velilerin ve öğrencilerin başarılı,sağlıklı ve keyifli bir öğrenim yılı geçirmesini dilerim.

İlknur Özkan Tatlı

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply