Olimpos’a Komşu Bakir Koy Adrasan  

0

Kafa Dinlemek İçin Adrasan’a Gidin

Kalabalık tatil beldelerinden sıkıldınız mı? Tıklım tıklım plajlar,herşey dahil konsepti artık size cazip gelmiyor mu? Onca para verip bir de üstüne şezlong kapma stresinden sabahın köründe kalkıp havlu atma telaşında mısınız? Doğayla içiçe,sessiz sakin bir tatil peşinde misiniz? O halde sezon bitmeden Olimpos’un komşu koyu Adrasan’a mutlaka uğrayın.

Geçen yıl gittiğim, doğasına ve sakinliğine hayran kaldığım Adrasan, Akdeniz’in hala pek bilinmeyen, fazla duyulmamış muhteşem bir koyu. Sarıkavak deresinin denizle birleştiği, bir kısım pansiyonların dere kenarında bir kısmının da deniz kıyısında konumlandığı bakir kalmış sayılı tatil beldelerimizden biri. Bu kadar bakir kalmış olmasının bir nedeni de yöre halkının neredeyse tamamının turizmle uğraşması, pansiyon ve motellerin yerel işletmecilere ait çoğunlukla aile işletmeleri olması ve yapılaşmanın yasak olması.

olimposa komsu bakir koy adrasan 5 Olimpos’a Komşu Bakir Koy Adrasan   

Adrasan Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı, Kemer’e yaklaşık iki saat uzaklıkta. Olimpos’tan sonra Kumluca-Ulupınar mevkii üzerinden devam edip Adrasan’a ulaşabilirsiniz. Biz karayoluyla gitmeyi tercih etmiştik ve yaklaşık on saat sürmüştü. Antalya Havaalanına da yaklaşık üç saat uzaklıkta.

Adrasan’da nerede kalınır derseniz bu tamamen sizin tercihinize bağlı. Zira 5 yıldızlı otel, her şey dahil arıyorsanız burada bulamazsınız. İsterseniz dere kenarındaki bungalovlardan oluşan pansiyonlarda isterseniz deniz kıyısındaki motel veya pansiyonlarda kalabilirsiniz. Fiyat, hizmet ve kalite açısından hepsi hemen hemen birbirine yakın özelliklere sahip. Bu arada dere kenarındaki pansiyonlarda denize çok yakın. Sahile yürüyerek en fazla beş dakika mesafede.

olimposa komsu bakir koy adrasan 1 1024x768 Olimpos’a Komşu Bakir Koy Adrasan   

Dere kenarındaki pansiyonların bir diğer güzelliği de dere üzerine kurulmuş çardaklar. Ördek sürüleri eşliğinde çardaklarda yemek yiyebilir, çayınızı içebilir, derenin sessizliği eşliğinde uyuklayabilirsiniz. Akşamları yansıyan ışıklar sayesinde derede yüzen balık sürülerini izleyebilir, ördekleri besleyebilirsiniz.

olimposa komsu bakir koy adrasan 2 1024x768 Olimpos’a Komşu Bakir Koy Adrasan   

Adrasan’ın denizi çok temiz ve sakin. Araştırınca pek çok yerde denizinin sığ olduğunu okumuştum ancak bizim girdiğimiz noktalarda deniz sığ değildi. Koyun başka noktalarında öyleyse bilemiyorum. En azından biz denk gelmedik.

olimposa komsu bakir koy adrasan 4 Olimpos’a Komşu Bakir Koy Adrasan   

Adrasan’da ne yenir derseniz kendi adıma kahvaltı açısından pek umduğumu bulamadım. Ege’deki gibi bir zengin kahvaltı seçeneğiniz pek yok. En azından ben kaldığım yerlerde denk gelmedim. Yemek olarak balık ve kebap ağırlıklı seçenekler mevcut. Ben kendi adıma kaldığım bir hafta boyunca her gün balık yedim. Özellikle sardalya ve palamutu tavsiye ederim.

“Kova Kova Palamut Tutabilirsiniz”

Adrasan’da ne yapılır diyorsanız öncelikle Adrasan’ın amatör balıkçılar için bir cennet olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tekneyle Ceneviz Koyu’na nam-ı diğer Palamut Koyu’na giderseniz kova kova palamut tutup akşama afiyetle yiyebilirsiniz. Bunun dışında civardaki yaylalara uğrayıp yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Komşu antik kentlere gidip tarihi güzelliklerin denizle birleşmesine şahitlik edebilirsiniz. Antik kent manzarası eşliğinde denize girebilirsiniz.

Küçük çocuğunuz varsa bu seçeneği atlamanızı önerebilirim. Çünkü araçlarınızı sahile en yakın yarım saatlik bir yürüme mesafesine kadar getirebiliyorsunuz. Olimpos’a gidenler bilir yol sahile gelmeden bitiyor. Gerisi özellikle pusetli aileler için biraz! Eziyetli. Çünkü yolun tamamı irili ufaklı taşlardan oluşuyor. Tamamen bakir olmasından mütevellit sahilde hiçbir işletme yok. Yani sahile gitmeden önce bütün ihtiyaçlarınızı tedarik edip yola öyle çıkmanızı öneririm. Tüm bu eziyete değer mi diyorsanız bir doğaseverseniz ve tarih meraklısıysanız kesinlikle değer çünkü ulaştığınız manzara gerçekten muhteşem.

olimposa komsu bakir koy adrasan 7 Olimpos’a Komşu Bakir Koy Adrasan   

“Portakal Balını Tavsiye Ediyorum”

Bunun dışında uzun doğa yürüyüşleri yapabilir, köy pazarlarına uğrayıp birbirinden lezzetli yöresel ballar, reçeller, salçalar bulabilirsiniz. Özellikle portakal balını tavsiye ederim. Mis gibi kokusu ve hafif tadı çok lezzetli.

Tekne turlarına katılıp civar koyları gezebilir ve adeta keşfedilmemiş, tertemiz, sakin koylarda denize girebilirsiniz.  Akşamları Adrasan’da ne yapılır diyorsanız yine yürüyüş diyeceğim. Zira Adrasan’da kulüp, bar, disco, pub vs. yok. Akşamları çatal bıçak sesleri hariç muhteşem bir sessizliğe bürünüyor ve siz bu zamanda böyle sessiz sakin tatil yeri nasıl kalmış olabilir diye hayretler içinde doğanın sessizliğini dinliyorsunuz.

olimposa komsu bakir koy adrasan 3 1024x768 Olimpos’a Komşu Bakir Koy Adrasan   

Özetle unutamayacağınız bir doğa, kafa dinleyeceğiniz, yenileneceğiniz, sessizzlik özleminizi gidereceğiniz telaşssız, stressiz dolu dolu bir tatil yapmak istiyorsanız Adrasan tam size göre.

İlknur Özkan Tatlı

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply