Op. Dr. Sinan Üstündağ: “Her Alınan 1 Kilo Dize 5 Kilo Yük Demek”

0

Op. Dr.  Sinan Üstündağ: “Her Alınan 1 Kilo Dize 5 Kilo Yük Demek”

sinan ustundag Op. Dr. Sinan Üstündağ: “Her Alınan 1 Kilo Dize 5 Kilo Yük Demek

Op. Dr. Üstündağ diz sağlığı için uyarıyor

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Sinan Üstündağ, diz ve kıkırdak problemlerine karşı uyardı.

Hareketsiz ve egzersiz yaşam, fazla kilo, dize aşırı yük bindirecek fiziksel aktiviteler, uzun süre ayakta kalma, bayanların yüksek topuklu ayakkabı kullanmaları, ağır geçen spor antremanları, ani hareketler ve vücudumuzu bilinçsizce kullanma sonucu ortaya çıkan diz yaralanmaları, dizi içi problemleri, eklem ve kıkırdak sorunları hayatımızın kalitesini düşürebiliyor.

Medilife Beylikdüzü Hastanesi’nde görevli Op. Dr. Sinan Üstündağ, kişilerde görülen diz problemlerinin önüne geçmek için gündelik yaşamda dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı. Dr. Üstündağ, özellikle yıllar içinde katlanarak alınan kiloların dize ciddi zarar verdiğini ve alınan 1 kilonun bile dize 5 kg yük getirdiğine dikkat çekti. Doğru egzersiz hareketleri ile diz ve eklem yapısının kuvvetlendirilmesi gerektiğini de belirten Üstündağ, diz için önemli olan madde “Glisokamin” takviyelerinin de gerektiğinde alınmasını önerdi.

Op. Dr. Üstündağ ayrıca kilo kontrolü ve düzenli egzersizlerin yardımıyla yaşlılık dönemlerinde diz protez ameliyatlarından da korunulabileceğini vurguladı.

Hülya Çayoğlu Kurtkal

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply