Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları

0

İçtiğiniz Çayın Poşetini Atmayın, Gübre Olarak Kullanın…

Çayların sıcacık ve keyifli dünyasını kim sevmez ki? Hele o çaylar bize şifa veriyor ve enerji katıyorsa… Bir de çevreye geri dönüşümü varsa oh ne ala…Sonnentor bitki çaylarının poşetleri içildikten sonra “organik gübre” veya “doğal gübre” olarak kullanılabiliyor Bahçeniz varsa bahçenize, yoksa sevdiğiniz çiçeklerin dibine içtiğiniz çayları “poşetleri ile birlikte” gömebilirsiniz. Aynı şekilde çayların kutuları da doğal gübre niteliğinde üretiliyor.

sonnertor caylari Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları

5. Exponature Doğal Ürünler Fuarı’nda standını ziyaret ettiğim ve keşfettiğim Sonnentor firmasının çaylarının hem lezzetine hem de faydalarına hayran kaldım diyebilirim. Firma Avusturya’dan geliyor ve üretilen tüm çaylar organik sertifikalı.

Bildiğimiz gibi organik meselesi tartışmalı bir konu. Bir ürünün organik olduğuna dair ciddi belgeler ve üretim aşamasında kontrol mekanizmaları gerekiyor. Üretilen bazı şifalı olarak nitelendirilen bitki çayları ya iddia edildiği kadar etkili olamıyor, ya da hiç etkili olamıyor. Birçok marketin reyonlarındaki çaylar tek bitkiden meydana geliyor ve bunların da organik olup olmadıkları kesin değil, çünkü ülkemizde organik tarım olması gerektiği kadar iyi kontrol edil emiyor.

sonnentor caylari 1 Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları

Avusturya merkezli Sonnentor Çayları ise üretimdeki olumsuz koşulları ortadan kaldırmak için her aşaması güvenle denetlenen bir üretim mekanizması oluşturmuş. Çay üretiminde kullanılan meyve ve bitkilerin organik olduğuna dair sertifikaları var.

Doğal Ürünler fuarında tanıştığımız www.nineminkileri.com da bu çay firmasının Türkiye’deki distribütörü olarak hareket ediyor ve Sonnentor çaylarının satışını site üzerinden gerçekleştiriyor. Ninemin Kileri yetkilisi Alkın Küçükbayrak, Türkiye’ nin birincil ihtiyacının kontrollü organik tarımda üretilen bitkilerin, etki artırıcı şekilde harmanlandığı şifa ve enerji çayları olduğunu düşündüklerini ve bu nedenle bu işe başladıklarını belirtiyor. Ayrıca şu ana kadar ülkemizde yaklaşık 4000 civarında satılan çaydan sürekli takdir ve teşekkürler aldıklarını, ürünlerin sadece kaliteli organik marketlerde ve bazı eczanelerde satılmasını istediklerini ifade ediyor.

Avrupa Birliği patentli Organik Tarım ürünlerinden oluşan çaylar, Türkiye’nin de dahil olduğu, Japonya, ABD, İngiltere, Kanada’nın da içlerinde bulunduğu 50 ülkeye ihraç ediliyor.

www.nineminkileri.com da gerçek organik Sonnentor çaylarının çeşitlerine ulaşabilirsiniz, dilerseniz satın alabilirsiniz.

Ninemin Kileri’nde

Günlük organik enerji destek çaylarından, organik meyve çaylarına, Tıbbi organik sıhhat destek çaylarından, çocuklar için afacan çaylarına kadar pek çok çeşit mevcut.

ANNE-BEBEK ÇAYLARI:

sonnentor caylari 9 Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları sonnentor caylari 10 Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları

BEBEK-ÇOCUK ÇAYLARI:

sonnentor caylari 11 Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları sonnentor caylari 12 Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları
sonnentor caylari 13 Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları sonnentor caylari 14 Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları
sonnentor caylari 1 Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları sonnentor caylari 2 Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları

BİTKİ VE MEYVE ÇAYLARI:

sonnentor caylari 3 Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları sonnentor caylari 4 Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları
sonnentor caylari 5 Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları

SONENTOR DÖKME BİTKİ ÇAYLARI

sonnentor caylari 6 Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları sonnentor caylari 7 Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları
sonnentor caylari 8 Organik Çayların Şifalı Dünyası ve Faydaları

Ürün Önerisi:

Özellikle bu kış boğazınızda bitmek tükenmek bilmeyen balgam ve öksürük problemi yaşadıysanız bu çaya dikkat edin. Bizzat içtiğim tamamı organik olan Mürver, kuşburnu, ıhlamur, sinirli ot ve ebegümeciden oluşan “Let İt Flow” isimli çay boğazdaki hırıltı ve akıntı problemimi çözdü diyebilirim.

Ayrıca bir yandan da karaciğeri temizleyen ve koruyan, detoks etkisi yaratan içinde tamamı organik Civanperçemi, Kıvırcıknane,Karahindiba, Limonotu, Rezene, Frenk kimyonu, Nergis bulunan “Let İt Wing” çayını da içiyorum. Karaciğerinizin sağlıklı olması güzel bir cildin de habercisidir unutmayalım.

POŞET ÇAY TEHLİKESİNE KARŞI ÖNEMLİ BİLGİLER VE SONNENTOR ÇAYLARININ FARKI?

- Türkiye’ de birçok poşet çayın imalatında “Epiklorohidrin” adlı kimyasal kanserojen madde kullanılıyor. Bu madde Sonnentor marka çayların poşetlerinde var mı?

“Epiklorohidrin” maddesi Avrupa Birliği tarafından “zehirli veya çok zehirli”, “insan sağlığını tehdit edici” ve “kanserojen” (kansere sebebiyet verici) olarak tanımlanmıştır. Avrupa Birliği içerisinde üretilen hiç bir gıda ürününün (organik olsun veya olmasın) bu maddeyi barıdırmasınaimkan yoktur. Epiklorihidrin ile sertleştirilmiş kağıttan çay poşetleri maalesef ülkemizde özellikle organik olmayan çaylarda (yerli veya yabancı) yaygın olarak kullanılıyor.

Almanca olan Vikipedi’ de madde hakkında sağ tarafta çıkan işaretlerden bu maddenin A.B. içinde nasıl tanımlandığına bakabilirsiniz:

http://de.wikipedia.org/wiki/Epichlorhydrin

- PekiSonenntor Çay poşetleri nasıl üretiliyor da suda eriyip gitmiyor? Başka bir sertleştirici kullanılmıyor mu?

Sonnentor Çay poşetlerinin hammaddesi “Abacá” adı verilen, Avrupa’ da daha çok “tekstil muzu” adı ile anılan, sahiden de bildiğimiz muz ağacı ile akrabalığı olan ama meyvesi yenmeyen bir ağaç. Bu ağacın uzun yapraklarından elde edilen “selüloz” (yaprağın sert bölümünü oluşturan madde) Sonenntor çaylarının poşetlerinin üretiminde kullanılıyor. Tekstil muzu denmesinin sebebi bu ağacın yaprakları ve gövdesinden organik giysiler de üretilmesi…”Selüloz” tamamen doğal bir madde olmasına rağmen suda çözülmeyen bir madde olduğu için, Sonnentor poşetlerinde sertleştirme işlemine gerek duyulmuyor.

Selülozun suda çözülmediği bilgisi Türkçe vikipedide de var:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Selüloz

- Ülkemizde tüketilen bir çok çay piramidinin hammaddesi “plastik” iken, Sonnentor Premium Çayların piramitlerinin hammaddesi nedir?

Sonnentor “Aroma Koruyucu” poşetinin hammaddesi mısır nişastasıdır. %100 doğal mısırdan elde edilen nişastadan üretiliyor. Kesinlikle plastik veya yapay bir madde değil…

- Dünyadaki bir çok mısırın ve ülkemizdeki mısırların tamamının GDO lu olduğu biliniyor. Burada kullanılan mısır nişastası GDO’lu mısırlardan mı elde edilmiş?

Sonnentor firması Avusturya’ da mısır nişastası aldığı firmanın ürünlerini test etmiş. Devlet tescilli test sonuçlarına dayanarak nişastanın içinde GDO’lu mısıra rastlanmadığını ilan ediyor. %100 oranında GDO suz mısırdan elde ediliyor, Sonnentor çay piramidinin hammaddesi olan mısır nişastası… (Tescil eden devlet: Avrupa Birliği içine ve dünyaya gıda ihracatını her yıl katlayarak artıran Avusturya).

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply