Organik Bal Üretiminde Nelere Dikkat Ediliyor

0

Organik Arıcılığın Kuralları?

Özellik balda ciddi oranda sahtecilikten söz ediliyor. Gerçek bala ancak organik olabilirse ulaşabiliyoruz. Çünkü Organik bal üretiminde oldukça katı kurallar uygulanıyor. Kovanların; kirlenmeye yol açabilecekleri kent merkezleri, otoyollar, sanayi bölgeleri, atık merkezleri, atık yakma merkezleri gibi tarım dışı üretim kaynaklarından uzak olması gerekiyor, ilkbahar döneminde arı kolonilerinin beslenmesinde organik bal kullanılıyor. Üretim sezonu sonunda arıların kışı geçirebilmesi için yeterli miktarda bal ve polen bırakılıyor. Kovanların arılar için yeterli miktarda doğal nektar, balözü, polen kaynağına ve suya erişim imkanının olduğu bir yerde bulunması gerekiyor.  Üretim bölgesinin 3 kilometre yarıçapı içinde bulunan nektar ve polenlerin organik ürünlerden, doğal veya arıcılık ürünlerinin organik olma niteliğini etkilemeyecek bitki örtüsünden oluşması gerekiyor. Aynı üretici 3 kilometre yarıçap içinde organik ve konvansiyonel bir diğer arıcılık faaliyetinde bulunamıyor.

 Organik Arıcılık ile Konvansiyonel Arıcılık Arasında Farklar Nelerdir?

Konvansiyonel arıcılıkta ilkbahar beslenmesinde glikoz şurubu kullanılırken organik arıcılıkta organik bal kullanılıyor. Organik bal üretiminde, konvansiyonelde olduğu gibi hasat sırasında petekler içindeki arılar yok edilmiyor ve bal süzmek için kuluçka peteği kullanılamıyor.

Organik bal üretimi Organik Bal Üretiminde Nelere Dikkat Ediliyor

Konvansiyonelde yoğun olarak uygulanan ana arının kanatlarını kesme işlemi organik üretimde yasak. Ayrıca koruyucu amaçlı kimyasal bileşimli ilaçlar, boyalı kovan, parafinli petek ve bal hasadında kimyasal sinek kovucu kullanımına izin verilmiyor. Parafinli petek yerine organik balmumu peteği kullanılıyor.

Arıların ana zararlısı varroa için formik asit, laktik asit, asetik asit, oksalik asit, mentol, timol, akaliptol veya kafur kullanılıyor. Eğer çok gerekli görülürse organik arıcılığa uygun bir tıbbi ürün uygulamasında kontrol ve sertifikasyon kuruluşuna bilgi veriliyor. Bu durumda KSK ürünün organik olup olmadığına karar veriyor. Arıcılıkta kullanılan malzeme, bina, teçhizat, kap veya ürünlerin temizlenmesinde ve taşınmasında arap sabunu, kireç, kostik soda, doğal bitki özleri, çamaşır suyu, limon tuzu, soda gibi maddeler kullanılıyor.

Kaynak: National Geographic Türkiye 101 Soruda Organik Ürün Rehberi syf.49

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply