Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: “Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilir”

0

Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: “Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilir”

safi kadin organik tekstil 1 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilir

Organik Tekstil alanında %100 doğal, el yapımı ve el emeği ürünleri ile ön plana çıkan, organik tekstil sektöründe üretim tekniği ve ekolojik ambalajlama sayesinde çevreyi ve insan sağlığını korumayı en önemli ilke olarak benimseyen, her şeyden önce Anadolu kadının emeğine üretime dahil eden projenin yaratıcısı Dr. Funda Kudunoğlu Çobanoğlu, SAFİKDN markasının hikayesini bizler için anlattı.

Özellikle bebek ürünleri, battaniyeleri ağırlıklı olmakla beraber, yetişkinler için iç çamaşırı, uyku kıyafetleri, özel el yapımı ürünler, organik pamuktan bayan badileri, bebekler için atkı bereler, hırkalar, oyuncaklar üreten SAFİKDN’ın Türkiye’ye organik tekstil felsefesini aşılamasında da büyük payı var. Ayrıca Türkiye’nin ilk organik oyuncak bebeği Safiye Bebek’i üreterek, bu alana öncülük yaptıklarını da belirtiyor.

“Butik ürettiğimiz el emeği ürünlerimizde duygu ve sevgi olduğunu düşünüyorum” diyen Markanın Kurucusu Dr. Funda Kudunoğlu Çobanoğlu,“Çevre bilinci arttıkça, zamanla ürün çeşitliliği artacak ve sadece çocuğumuz, kendi kişisel ihtiyaçlarımız için değil, evimizde, çevremizde, kullandığımız her ürünü organik olarak bulmak mümkün olacaktır” şeklindeki düşünceleri ile organik kavramının hayatımızın her köşesine girmeye başlayacağını da savunuyor ve sosyal bir mesaj veriyor:

safi kadin organik tekstil 2 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilir

“Tüm dünyayı koruyacak bilincin yerleşmesi ve sürdürülebilir bir dünya için “sadece ben” denmemeli. Yediğimizden, içtiğimizden, giydiğimize kadar tüm tüketim malzemelerimizin dünyaya zararı olmadan üretilmesi, tüketilmesi ve geri dönüşü konusunda duyarlı olmalıyız”

İŞTE RÖPORTAJ

-Merhaba Funda Hanım, sizi tanıyabilir miyiz? Uzmanlık alanınızı, bu işe nasıl başladığınızı dinleyebilir miyiz?
1990 yılında İ.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldum. İki çocuk annesiyim. 2005 yılına kadar mesleğimi yaptım. Mesleğim nedeniyle insan sağlığı ile iç içeydim zaten. 2001 yılında çocuklarım ve ailemiz için, kendimize ait küçük bahçemizde başladığım sebze yetiştirme maceramla başladı her şey. Tekstile, tasarıma olan merakım nedeniyle de organik tekstille tanıştım. Yüzyıllardır Karadeniz Bölgesi’nde kullanılan el yapımı olan bir iç giyimi eskiden olduğu gibi en doğal haliyle üretmek istedim. Bu ürün ilk ürünüm oldu. 2007 yılında SafiKDN (SafiKadın) markası ile sektöre girdim. Tabii ki bu süreç uzun ve sürekli kendimi yetiştirerek geçirdiğim bir süreç ve hala devam ediyor. İşimin hayatımın bir parçası olmasını ve yaşamımla iç içe geçmesini istedim hep. Bunu yakalamaya çalışıyorum. Bir işte emekli olmak fikri bana göre değil. Ben hep üretmeliyim.
-SafiKDN ürünlerinin % 100 ORGANİK PAMUK ipliği ile Türkiye’nin çeşitli yörelerinde yaşayan ev hanımlarının ve genç kızların elişi dantellerle süsleyip ürettiği OTANTİK, EŞSİZ, EL YAPIMI, İNOVATİF ürünler olduğunu biliyoruz. Peki Safi KDN projesi nasıl doğdu?

safi kadin organik tekstil 3 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilir

2007 yılında, “Geçmişten Geleceğe Doğala Dönüş” sloganı ile yola çıktım. %100 Organik el yapımı ürünler konsepti ile insan sağlığını korumak ve kadınların el emeklerini değerlendirmek amacıyla doğaya dost özel ürünler üretmek istedim. SafiKDN Organik Projesi olarak, Kagider tarafından verilen “Girişimcilik” eğitimlerine katıldım ve 2007 yılında projem inkubasyon desteği için seçildi.

SafiKDN olarak sadece bir tekstil firması değiliz. Emeğe saygı, Doğaya saygı, İnsana saygı çerçevesinde üç yönlü çalışma yapmaktayız. İnsan sağlığını ve doğayı önemseyen ürünler üretmenin yanında, ekolojik dengenin korunması konusunda bilinçlendirme misyonu taşıyoruz. Doğanın kadına verdiği yaratıcılığı ve beceriyi harekete geçirmek, kadınlara ekonomik katkı sağlamak projemizin üçüncü ayağı.

Üretim şeklimiz, özel ürünlerimiz, ürün sunumumuz ile sektörde ayrı bir yerimiz olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin ilk organik oyuncak bebeği Safiye Bebek’i ürettik. Şimdi ürün gamına Hava ve Toprak Bebek’i ekledik. Battaniye, atkı, bere, hırka gibi özel üretim ürünlerinin yanında çocuk ve yetişkin iç giyimi üretiyoruz. Çevreye duyarlı kurumsal firmalarla özel günlerde, hediye çalışmaları yapıyoruz. Tüm ürünlerimizi hediye olarak götürülebilecek şekilde ekolojik ambalajlarda sunmamız firmamızı farklı kılan en önemli özelliklerimizden biri.

-Ürünlerinizi yakından tanımak için bilhassa sizi yerinizde ziyaret etmek istedim. Böylece ürünleri yakından görebiliyor, takipçilerimiz için de fotoğraflayabiliyorum. Ürün kategorilerinizi öğrenebilir miyim?
Bebek ürünleri ağırlıklı olmakla beraber, yetişkinler için iç çamaşırı, uyku kıyafetleri, özel el yapımı ürünlerin üretimini yapıyoruz. Bebek ürünleri olarak, battaniyelerimiz ve bebeklerimiz çok ünlü. Atkı bereler, hırkalar, oyuncaklar üretiyoruz. Kış sezonunda çok özel, butik üretim ürünlerimizi sunacağız. Bebek odası ile ilgili çok özel el dokuması ürünlerin hazırlığındayız. Organik hediye konseptimiz için özel paketler hazırlıyoruz. Çevre duyarlılığı olan firmaların hediye, promosyon çalışmaları için proje bazlı özel ürünler üretiyoruz.

safi kadin organik tekstil 4 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilir

Organik tekstil kavramı giderek gelişen bir pazara sahip elbette; ancak bu anlayış henüz tam oturmuş da değil! Çalışmalarınızı daha çok organik tekstil alanına kaydırmış olduğunuzu farkına varıyorum. Sizce organik tekstilin felsefesinde ne yatıyor, organik pamuk ya da kumaştan üretilen bir giysiyi giymeyi tercih eden kişi çevrecilik için de bir mesaj vermiyor mu?

Organik yaşam, dünyamız ve insanlık için, tarım ve gıda ile sınırlandırılamayacak kadar önemli ve mobilya, kozmetik ve tekstil gibi birçok alana yayılmalı. Biz SafiKDN olarak organik tekstil üretimi ile bu yaşama katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Aslında organik terimi daha geniş, daha büyük bir düşünceyi temsil ediyor. Herkesin ilk aklına gelen, bebeğinin tenine dokunan giysinin zararlı olmaması. Aslında herkes yeni dünyada sağlık tehditleri altında. Bu tehditlerin bize zarar vermesi için, en yakın çevremizde olması gerekmiyor artık. Tüm dünyayı koruyacak bilincin yerleşmesi ve sürdürülebilir bir dünya için “sadece ben” denmemeli. Yediğimizden, içtiğimizden, giydiğimize kadar tüm tüketim malzemelerimizin dünyaya zararı olmadan üretilmesi, tüketilmesi ve geri dönüşü konusunda duyarlı olmalıyız. Organik yaşam konusunu iki açıdan baktığınızda, ticaret ve felsefesine inanıp ona göre yaşamayı görürsünüz. Bu ikisi zıt görünse de reddedilemez. Bu gerçekliği kabul etmek gerekir. Yalnız önem verilmesi gereken şey, ticareti yapılan bu yaşam ürünlerinin felsefesini anlamak. Adil ve etik ticaret ilkelerinden uzaklaşmamak.Kısaca Organik tekstilin felsefesi ekolojik haraketlerden farklı değil.

-Bu manada Organik tekstil nereye gidiyor? Konuştuğumuz gibi gıda ve kozmetikte biraz daha tüketicide yerleşmiş bir bilinç ve piyasada üretim çeşitliği var. Ancak tekstil farklı…

safi kadin organik tekstil 5 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilirsafi kadin organik tekstil 6 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilir

Organik olmayan ürünlerde de sıralama bu şekilde değil midir? Önce gıdamızı düşünürüz. Bütçemiz için önceliğimiz gıdadır. Sonrasında kozmetik ve tekstil gelir. Bilinç arttıkça, bu sıralama ile önemliliği artacaktır. Dünyada gelişmiş ülkelerde daha ileride olmak üzere ülkemizde, gıda ve kozmetikte belli bir noktaya gelindi ve çeşitliliğe gidiliyor.
Tekstilde belli bir kitle bu bilince ulaştı. Yaygınlaştıkça tekstilde de çeşitlilik artacak ve daha kolay ulaşılabilir oldukça yaygınlaşacak. Konvansiyel üretim organik ile yer değiştirecek. Tanınmış büyük markalar koleksiyonlarında organik, ekolojik ürünlere yer vermeye başladılar. Bu durum bizim gibi gönül vererek, felsefesine inanarak bu işe başlamış firmaların tersine, ticari amaçlarla yapılmış olsa bile yaygınlaşması ve dünya için iyi bir şey.

Her tür giysinin organiğini bulmak mümkün mü? Nelerle sınırlı?

safi kadin organik tekstil 7 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilirsafi kadin organik tekstil 8 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilir
safi kadin organik tekstil 15 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilirsafi kadin organik tekstil 9 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilir

Aslında sınırlı değil. Kullandığımız tekstil ürünlerinin hepsi organik olarak üretilebilir. Organik tekstil konusunda bilinçli olan kitlenin azlığı nedeniyle her şeyi üretmek ekonomik olarak mümkün değil. Organik Tekstil firmalarının önceliği, bebeklerin hassasiyeti nedeniyle, bebek ürünleri üretmek oluyor. Bebeklerin neredeyse tüm ihtiyaçlarını organik olarak bulmak mümkün. Çevre bilinci arttıkça, zamanla ürün çeşitliliği artacak ve sadece çocuğumuz, kendi kişisel ihtiyaçlarımız için değil, evimizde, çevremizde, kullandığımız her ürünü organik olarak bulmak mümkün olacaktır.

-Kadınlar ve özellikle hamile bayanların bilinçlenmesi ile başlayan doğal ürünlere olan yönelimi artık net şekilde görebiliyoruz. Sizce bu trend neden arttı, ürünlerin organiklik ve el yapımı olması neden önemli, Siz onlar için neler üretiyorsunuz?

safi kadin organik tekstil 10 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilir

İlk başladığım yıllarda, organik tekstilin ne olduğunu anlatmak gerekiyordu. Bugün geldiğimiz noktada artık insanların genel bilgisi var ve detay bilgi istemeye başladılar. Organik tekstil üretimine başladığımız 2007 yılında, organik tekstil ürünlerini sağlık etkilerinden dolayı öncelikle, hamileler kendileri ve bebekleri için tercih ediyorlardı.
Daha sonrasında, sağlık problemi yaşayan ve yaşı nedeniyle sağlık problemi yaşabileceğini düşünen kişiler eklendi. 2013 yılında ise çevreye duyarlı insan sayısının artması ile sadece sağlık nedeniyle değil, ekolojik dengenin korunmasını önemseyen bu nedenle organik tekstili anlayan bir kitle oluşmaya başladı.
SafiKDN seri, fabrikasyon organik tekstil ürünleri üreten firmalar arasında organik el yapımı konsepti ile üretim yapan, kadın emeğini bu profesyonel çalışmaya dahil eden ilk firma oldu. Butik ürettiğimiz el emeği ürünlerimizde duygu ve sevgi olduğunu düşünüyorum. Bu pozitif enerjinin insana yansıdığı ve bu enerjiyi hissettiklerini düşünüyorum. Ürünlerimizi kullananların geri dönüşleri hep mutlu ve bizi motive edici oldu. Ürünlerimizi kullananların talepleri ve ihtiyaç olabilecek ürünler doğrultusunda ürün gruplarımızı oluşturuyoruz.

-Organik oyuncaklar dünyası yeni yeni gündemimize girmeye başladı. Çocuklarının sağlıklarını düşünen anne ve babalar üretiminde kimyasal madde, boya, zararlı yapıştırıcı v.s gibi malzemelerin kullanılmadığı organik oyuncakları ve el yapımı oyuncakları tercih ediyorlar. Gördüğüm kadarıyla sizde de çok çeşitli el yapımı oyuncaklar var.
Bebek ve çocukların gelişimleri sırasında olgunlaşma ve sosyal boyutun erken gelişmesinde oyunun önemi belirgindir. Anne baba bu dönemde, çocuğunun gelişim özelliklerine uygun, ihtiyaç duyduğu ortamı ve materyalleri sağlamaktan sorumludur. Oyuncak hayat bilgisi demektir. Çocuklarımız oynarken onlara doğa dostu ve sağlıklı oyuncaklarla, ileriye dönük, düşündüğümüzden çok fazla hayat bilgisi vermiş oluruz.

safi kadin organik tekstil 11 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilir

KANSER YAPAN OYUNCAKLARA DİKKAT!
Oyuncaklar hangi malzemeden üretiliyor?
Öncelikle kısaca organik oyuncakların önemini ortaya çıkaracak bilgi vermek isterim. 2007 oyuncakların korku yarattığı bir yıl oldu.
Zehirli boyaların kullanıldığının ortaya çıkması ve çeşitli sağlık riskleri nedeniyle dünyanın belli başlı markaları piyasaya verdikleri oyuncakları toplamak zorunda kaldılar. O dönem haberlerinde sık sık bu konuyu duyduk. Bu oyuncaklarda kurşunlu boyalar kullanılmıştı. Kurşun, çocuklarda sinir sistemine ve beyine zarar veriyordu.
Plastikleri yumuşatmakta kullanılan Ftalatlar yumuşak plastik oyuncaklarda bulunuyor. Bu maddenin, karaciğere, böbreklere ve üreme organlarına zarar verdiği, ayrıca bir hormon gibi etkiler gösterdiği iddia ediliyor. Çevreye ulaşan ftalatlar bozulmadan birikiyorlar. Yine bazı oyuncaklarda aromatik aminler, tehlikeli çinko bileşiklerinin bulunduğu belirlenmiş. Her iki madde grubu da kanser yapıcı olarak gruplandırılıyor.
Çocuklarımız hepimiz için dünyanın en önemli varlıklarıdır. Bunun için çocuklarımıza oyuncak alırken tüm ayrıntıları bilerek hareket etmeli, oyuncak seçimini bu bilgiler eşliğinde yapmalıyız. Oyuncağın kalitesi, malzemesi, üretim şekli en az eğitimsel değeri kadar önemlidir. Organik tekstil oyuncaklar çocukların özellikle bebeklerin,oyun ihtiyaçlarına en sağlıklı şekilde cevap verebilen oyuncaklardır.
SafiKDN olarak, organik oyuncaklarımızı; denetlenmiş %100 Organik Sertifikalı pamuktan üretiyoruz. Kullandığımız malzemelerin boyanması esnasında organik üretim standartlarına uygun olarak ağır metaller içermeyen boyalar kullanılır. Malzemelerimiz klor ve formaldehit içermemektedir. Bebeklerin, çocukların bu oyuncaklarla, uyumalarında, uzun süre temas etmelerinde, ağızlarına almalarında hiçbir sakınca yoktur.
- Sanırım artık erkekler de kadınlar kadar doğal ve sağlıklı yaşam konusunda bilinçlenmeye başladılar! Peki Safi KDN’ın erkekler için ürettiği sağlıklı ürünler hangileri?
Erkeklerde çok ilgili olanlar var ama sayıları henüz çok az. Çoğu bu konuyu annelerine, eşlerine bırakıyor. Erkekler için tişört, atkı gibi ürünler ürettik. Erkek çocuklar için iç çamaşırı ürettik.
-Aksesuar da mı üretiyorsunuz?

Aksesuar olarak atkı, bere, eldiven, şallar üretiyoruz. Ekolojik takılarla ilgili çalışmalarımız da oluyor ama daha çok proje bazlı çalışmalarda üretim yapıyoruz.

safi kadin organik tekstil 12 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilir

-Ya özel ev tekstili ürünleriniz?

İlk başladığımız günden beri, bebek battaniyeleri üretiyorduk. Bebek odası ve ev tekstili ile ilgili ürün grubunu genişletmeye karar verdik. SafiKDN ürünlerinin bir çoğunda olduğu gibi farklı ürünler olacak. Türkiye’de ilk kez, organik el dokuması kumaş ile bebek odası tekstili ve özel ürünler üretme çalışmasındayız. El dokuması kumaşımızı kendimiz üretiyoruz.

safi kadin organik tekstil 13 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilir

-Peki Funda Hanım dileyen ev hanımlarımız bu projeye destek verebilir ve gelir elde etme imkanları olabilir mi?
Bilinirliğimiz ve satış grafiğimiz arttıkça bu projeye dahil ettiğimiz ev hanımlarının sayısı artıyor. Ürün gruplarımızdaki el işi çeşidine gör ev hanımlarına ve halk eğitim kurslarından eğitim almış hanımlara ulaşıyor ve gelir elde etmelerine vesile olmaya çalışıyoruz. Çekirdek bir kadromuz var. Siparişe göre üreten kadın zincirimiz bu kadro etrafında artıyor.

safi kadin organik tekstil 14 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilir

-Ürünleri almak isteyenler için satış ağları ve satış noktalarınız nereler?
Ürünlerimize, internet üzerinden firmamıza ait www. butikorganik.com dan ulaşılabildiği gibi, Kapbula zincir mağazalarından, Acarkent Ekobahçe, Bebek Organik Dükkan, KusadasiDegirmen Market, Kusadasi Zeytinyağı Müzesi gibi organik ürün satan mağazalardan ulaşılabilir.

www.safikdn.com
www.butikorganik.com

 Organik Tekstilin Öncülerinden Safikdn: Kullandığımız Tekstil Ürünlerinin Hepsi Organik Olarak Üretilebilir

Funda Hanım, bu önemli bilgiler ve keyifli röportaj için teşekkür ediyor, çalışmalarınızdaki başarınızın devamını diliyorum.

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply