Osmanlı Saray Kadınlarının Güzellik Sırları

0

Saray Kadınları Güzelleşmek İçin Neler Yapıyorlardı?

osmanli guzellik sirlari Osmanlı Saray Kadınlarının Güzellik Sırları

Osmanlı kadınlarının güzellikleri günümüz dizilerinde dahi konu edilmiş ve nasıl bakım yaptıkları merak konusu haline gelmiştir. Valide Sultan’dan tutunda gözdelere, hasakilere ve cariyelere kadar hepsi birbirinden güzel ve zarif görünmektedirler. Eskiden saraylarda hiçbir asilzade güzellik reçetelerini birbirlerine söylemezmiş. Herkes en güzel olmak için uğraşır bildiğigüzellik reçetelerini sır olarak saklarmış.

Osmanlı Kadınlarının Güzellik Sırları

Günümüze kadar gelen bilgilere göre Osmanlı Dönemi kadınların güzellik sırlarından biri gül suyu ve kullanım alanlarıymış. Gül suyundan cilt temizleme, kırışık önleme ve tonik yapan saray kadınları aşağıdaki güzellik yöntemlerini sır olarak saklamışlardır. Osmanlı Kadınlarının Yüz Güzellik Sırrı Kurşun karbonat yüzü gerginleştirmek ve daha beyaz göstermek için Osmanlı kadınlarının tercihi haline gelmiş. Yüze uygulanan kurşun karbonat 4 – 5 dakika bekletilerek gül suyu yardımı ile ciltten temizleniyor.

Osmanlı Kadınlarının Yağ Kullanım Sırları

Esmerlerin gül yağını tercih edip sarışınların ise sütü tercih ettikleri biliniyor. Beyaz tene sahip olan saray kadınlarının süt, bakla ve kavun çekirdeğini tercih ederken esmer tenli bayanlar gül, zeytinyağı ve menekşe yağını tercih ediyorlardı. Dişlerini beyazlatmak için çöven suyu, şeker ve tuzu tercih ederken cilt bakımı için badem yağından yararlanıyorlar.

Saray Kadınları Ağız Kokusuna Çözüm Bulmuş

Saraylı kadınlar ağız kokusundan rahatsızlık vermemek için ağızlarını yemeklerin ardından sirkeli su ve gül suyu ile çalkalarmış.

Osmanlı Kadınlarının Makyaj Sırrı

Saraylı kadınların en önemli favorisi göz makyajında kullandıkları sürme. Eskiden günümüze hala kullanılan sürme o dönemlerde Isfahan sürme olarak kullanılırdı. Kullanılan Isfahan sürmesi göz keskinliğini arttıran, gözleri koruyup iri görünmesini sağlayan en revaşta obje idi.

Saray Kadınlarının Güzel Kokma Sırrı

Güzel kokmak saray kadınlarından bize kalan mirastır. Neyse ki günümüzde bu çok ilerlemiş durumda. Saray kadınlarının vazgeçilmezi amber, gül ve misk kokuları beğenilen tercih edilen kokulardı. Fakat saray kadınlarının da favorisi gül suyu ve yağlarıydı. Kıyafetlerinin güzel kokması için farklı tütsüler kullanırken bunda tercih sırasında öncelik reyhan ve elma kokusu başı çekiyordu.

Osmanlı Kadınlarının Bakımlı Saçlarının Sırrı

Osmanlı dönemindeki inanışta cildin ve saçların yıpranması vücudun kirli kanı atamamasından kaynaklanır. Bu yüzden ara ara ciltlerindeki kirli kanın bir parçasını akıtarak taze kanın gelmesini sağlarlardı. Saçlarının dökülmemesi için sakız yağı, mazı ve mersin yağı kullanarak engellerlerdi.

Kaynak:Milliyet

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply