Pilatesle Ağrılarınızdan Kurtulun

0

Ağrılarınızın Çözümü Pilates

Merhaba,

İlk yazımla birlikte, severek takip ettiğim www.endoğalından.com ailesine katılacağım için çok mutluyum. Bundan sonra yazılarımla endoğalından.com takipçileriyle buluşacağım. En büyük beklentim okuyucuların faydalanabileceği,  yeni şeyler öğrenebileceği paylaşımlarda bulunmak. İlk yazıma bir süredir devam ettiğim ve gitgide bağımlısı olduğum pilatesten bahsederek başlamak istedim.

Pilates deyince akla kadınların topun üzerinde uflayıp pufladığı, yaz yaklaşırken bikiniye sığma telaşı içinde yaptıkları bir egzersiz gelir. Erkeklerin pek yanaşmadığı, hafife aldığı bir spor türü pilates. Halbuki ağrılarınızı hafifletmek için pilates son derece ideal.

Aslında pilatesi sadece bir spor türü olarak nitelemek oldukça yanlış. Bence içinde hem terapi hem de bir nevi fizik tedaviyi barındırıyor. Pilatesin amacı da ikinci dünya savaşında askerlerin fiziki kondisyonlarını arttırmakmış. Çeşitli branşlardaki sporcular da (basketbolcular,futbolcular,balerinler vs) sakatlıkları önlemek ve performanslarını arttırmak amacıyla pilates yapıyorlar.

Benim pilatese başlama amacım hem sıkılaşmak hem de bazı sakatlıklarımdan kaynaklanan sıkıntıları gidermek için kaslarımı güçlendirmek ve skolyozumdan kaynaklanan bel ağrımı hafifletmekti. Bu bağlamda bütün beklentilerimi fazlasıyla karşıladı diyebilirim.

Deneyimlerime dayanarak pilatesin etkilerini şöyle sıralayabilirim:

  • Kasları güçlendiriyor.
  • Duruş bozukluklarını azaltıyor.
  • Doğru nefes alıp vermeyle vücudunuza daha fazla oksijen girmesini sağlıyor.
  • Toksinleri atıyor.
  • Sıkılaştırıyor, daraltıyor.
  • Eklemlerdeki sakatlıklardan kaynaklı baskıyı azaltıyor, bölgeyi rahatlatıyor.
  • Pozitif bir ruh halinsağlıyor.

Pilates kendi içinde iki temel gruba ayrılıyor; mat pilates ve reformer  aletli pilates. Ben mat pilatesi deneyimlediğim için daha ziyade mat egzersizleriyle ilgili yorum yapabiliyorum. Mat pilatese başlarken sadece mat ve pilates bandı yeterli. Pilatesle özdeşleşen top egzersizlerine ise vücudunuz biraz alıştıktan sonra geçebilirsiniz.

aletli pilates reformer Pilatesle Ağrılarınızdan Kurtulun

Pilates yaparken dikkat etmeniz gereken nokta bir sakatlığınız varsa hangi hareketlerin sizin için sakıncalı olacağını öğrenmek. Örneğin skolyozu olanlara köprü hareketi tavsiye edilmiyor. Bir diğer nokta ise esneme ve soğuma hareketlerini asla atlamamak. Üşenip bu hareketleri pas geçerseniz sakatlanma riskiniz oldukça yüksek. Bu her spor için geçerli. Pilatesi haftanın en az beş günü yapmak daha hızlı sonuç almanızı sağlar.

Şunu da eklemeliyim ki kilo verme amacıyla pilatese başlayacaksanız pilates tek başına kilo verdirmiyor. Kilo kaybı için pilatesin yanında kardiyo (yürüyüş gibi) ve sağlıklı bir diyet programı şart. Son olarak plates değil pilates.  Spora adını veren, icat eden Joseph Pilates nedeniyleJ

Hepinize bol sporlu sağlıklı günler dilerim.

İlknur Tatlı

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply