Prof. Turhal: “Meme Kanserine Yol Açan Sebeplerin En Bilineni Radyasyondur”

0

“Meme Kanserindeki En Büyük Risk Faktörü Yaştır, İnsanlar Yaşlandıkça Meme Kanseri Riski Artar”

meme kanseri Prof. Turhal: Meme Kanserine Yol Açan Sebeplerin En Bilineni Radyasyondur

Çağımızda en sık görülen hastalıklardan biri haline gelen meme kanseri günümüz kadınlarını büyük oranda tehdit ediyor. Öyle ki kansere bağlı ölümlerde akciğer kanserinden sonra ikinci sırada meme kanserinin yer aldığını biliyoruz. Sanayileşmenin getirdiği ağır stres koşulları, beslenmedeki yetersizlikler, katkı maddeli ve işlenmiş yiyeceklerle yanlış beslenme, kimyasal kozmetikler, genetik faktörler, hareketsizlik ve geç doğum gibi pek çok faktörün meme kanserinin oluşmasına yol açabildiğini sıklıkla duyuyoruz.

İşte bu nedenle kadınlarımızın meme kanserinden korunmaları için bir rehber niteliği taşıyacak “doğal yaşam önerilerini” siz Sayın Prof. Dr. Serdar Turhal aracılığı ile takipçilerimize ulaştırmak istiyorum. www.endogalindan.com olarak okuyucularımızı meme kanseri konusunda bilinçlendirmek ve onları doğru yaşam alışkanlıkları ile buluşturmak hedefini taşıyorum.

İŞTE RÖPORTAJIMIZ:

- Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz Serdar Bey?

Ben Dr. Serdar Turhal. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra İç hastalıkları ihtisasımı Amerika Birleşik Devletlerinde Connecticut eyaletindeki Yale Üniversitesi’ne bağlı Griffin Hastanesi’nde 1993 yılında ve sonra da Onkoloji, Hematoloji, Kemik iliği nakli eğitimimi New York MountSinai Hastanesi’nde 1997 yılında tamamladım. 1997 yılı Temmuz ayından beri Marmara Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyesi olarak görev yapıyorum.

- Peki bize meme kanseri hastalığı hakkında, meme kanserinin nasıl oluştuğu ile ilgili bilgiler verebilir misiniz?

Meme kanseri memedeki normal hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalıp büyümeye başlaması ile oluşur. Erkeklere kıyasla kadınlarda yaklaşık 100 kat daha fazladır ancak erkeklerde de görülebilir. Bazı ailelerde meme kanseri daha sık görülebilir.

- Meme kanserinin belirtileri nelerdir?

Meme kanserinin belirtileri olarak genellikle ele gelen ve meme dokusundan farklı olan bir sert kitle vardır ancak tek belirtisi bu değildir. Meme cildinde portakal kabuğu manzarası oluşturan bir takım değişiklikler olabilir, ağrı, akıntı kanama da görülebilir.

- Meme kanserine neler yol açıyor?

Meme kanserine yol açan sebeplerin en bilineni radyasyondur. Özellikle 30’lu yaşlardan önce memenin radyasyona maruz kalması kanser riskini 40 katın üzerinde artırmaktadır. Onun dışında geç doğum yapanlarda, hiç doğum yapmamışlarda, sigara içenlerde meme kanseri riskinin az da olsa arttığını biliyoruz.

www.endogalindan.com olarak kurulma felsefimize uygun bir şekilde, sağlığımızı korumak için ilk olarak hep en doğal ortam ve koşulları yaratmayı ve bu bilgileri paylaşmayı misyon edindim diyebilirim.

Dolayısıyla sizinle bu soru bölümümüzde meme kanserinden korunmak için hayatımıza yerleştirmemiz gerekenleri dinlemek istiyorum;

- En doğal alışkanlıklar: Hareketli bir hayat sürmek

- En doğal beslenme şekli: Mümkün olduğunda doğada bulunan hali ile gıdaları tüketmek.

- En fazla tüketmemiz gereken gıdalar: Taze sebzeler.

- En zararlı yemememiz gereken besinler: Yağlı, tuzlu, yüksek karbonhidrat özelliği olan ve işlenmiş gıdalar.

- En faydalı egzersizler: Yürümek.

- En doğru spor: Yüzmek

- En ideal psikoloji hali: Hayata olumlu bakmak.

- Bu anlattıklarınızdan hareketle bayanların vazgeçemedikleri bir alan olan kozmetik kullanımından bahsetmek istiyorum. Piyasadaki çoğu kimyasal katkı maddeli bakım kremleri, koltuk altı deodorantları ve stikckleri terlemeyi önlediğinden, ter bezleri yolu ile vücuttaki toksinler atılamayınca meme kanserinin oluşmasına etken olabildiğine dair bazı açıklamalar var, Bu doğru mudur?

Koltuk altı terlemeyi önleyici ürünlerin meme kanseri oluşmasına yol açtığına dair bir bilgi yoktur.

- Bildiğimiz gibi bazen mesajları net bir şekilde vermek, okuyanda daha büyük bir dikkat ve etki uyandırıyor. Bu nedenle sormak istiyorum meme kanserinin meydana gelmesinde en tetikleyici koşul nedir ve bu durumdan nasıl korunulmalıdır?

Meme kanserindeki en büyük risk faktörü yaştır, insanlar yaşlandıkça meme kanseri riski artar. Radyasyona maruz kalmak da en önemli sebeplerinden biridir.

- Buradan bizi takip eden bayanlara (belki bu hastalığa yakalanan, yakalanma riski olan veya tedavi altında olan veyahut kanseri yenmiş olan) ışık ve umut olmak amacıyla, meme kanserinin tedavilerinizin başarısı ile ilgili, kanseri yenmiş birinin başarı hikayesini ve yaşadıklarını paylaşabilir misiniz?

Bazen kağıt üstünde kötü seyirli olacağı intibaı veren kanser hastalarımızda tedaviye inandıkları, önerilenleri yaptıkları sürece beklediğimizden iyi sonuç alındığını görüyoruz, onun için bütün hastalarımıza önerimiz kendilerini başka hastalarla kıyaslamamaları, tedaviye, doktora ve kendilerine inanmaları.

Sayın Prof. Dr. Serdar Turhal değerli zamanınızı ayırdığınız teşekkür eder, tıp dünyasındaki başarılarınızın devamını dilerim.

Röportajı Yapan ve Düzenleyen: Hülya ÇayoğluKurtkal

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply