Psikolojinizin Beslenme Hali

0

Ruha İyi Gelen Gıdalar

ruha iyi gelen gidalar Psikolojinizin Beslenme Hali

ABD’de yapılan bir araştırma, duygusal dengenin beynin kimyasıyla ilgili olduğunu ortaya çıkardı. Beynin kimyası içinse, mutlaka yemeniz gerekenler var. Özellikle kimi araştırmalar bazı gıdaların “mutluluk hormonu” olarak adlandırılan serotonini artırarak, yorgunluktan adet öncesi sendroma (PMS) dek birçok soruna çare olduğunu ortaya koyuyor. Amerikalı psikoterapist Julia Ross, ruhsal dengemiz için gerekli olanları belirleyen bir çalışma çıkardı. Ross, beslenme psikolojisinin önde gelen araştırmacılarından biri. Önerdiği beslenme şekli, beslenmenin dört temel maddesi üzerine kurulu. Menünüzü bu önerilere göre hazırlar ve keyif kaçıran besinlerden uzak durursanız, bir hafta içinde geriliminizin azaldığını hissedeceksiniz.

Karbonhidratlar

Sağlıklı bir ruh hali için beyaz unlu ürünler ve bol şekerli gıdalarda bulunan boş karbonhidratlar değil, kaliteli karbonhidratlar tüketmemiz gerekiyor. Meyve, sebze ve tam tahıllı ürünlerdeki karbonhidratlar enerji veriyor. Ayrıca kan şekeri düzeyini sabit tutuyor ve duygusal dalgalanmaları önlüyor.

Sebzeler

Farklı renkteki sebzeler; vitamin, mineral ve karbonhidrat açısından çok zengin. Bunlar vücuda şeker şoku da yaşatmıyor. Özellikle ıspanak, pazı ve kara lahana gibi koyu yeşil renkli sebzeler; keyif artıran bir B vitamini olan folik asit ve rahatlatan bir mineral olan magnezyum içeriyor. Marul ve domateste bulunan potasyum, yaşam sevincini artıran maddelerin üretilmesi için çok önemli. Julia Ross, tüketilmesi gereken günlük sebze miktarının 500-600 gram arası olduğunu belirtiyor. Bu rakam fazla gibi gelmiş olabilir; fakat bol sebze garnitürlü bir öğün ya da wok’ta pişmiş bir sebze yemeği ve bir salatayla bu miktara yaklaşabiliyorsunuz.

Proteinler

Dengeli bir ruh hali için en önemli gereksinim aminoasit. Aminoasit; proteinin bir parçası. Yeterli miktarda protein almadan; olumlu, sakin ve huzurlu olmak mümkün olmuyor. Çünkü bu duygular için gerekli olan nörotransmitterler yalnızca aminoasitlerin yardımıyla üretilebiliyor. Tavuk eti, balık, deniz ürünleri, sığır eti, yumurta ve süt ürünleri; değerli protein kaynakları. Çoğu insan öğün başına, 20-30 gram proteine gereksinim duyuyor. Bu nedenle günde üç defa, bir avuç dolusu yüksek kaliteli protein yemek şart. Haftada iki defa balık yemek de gerekiyor. Balık kolayca sindiriliyor ve birçok farklı aminoasidi içeriyor.

Yağlar

Ruh halimizin üzerinde gezen kara bulutların sorumlusu, bazen light ürünler olabiliyor. Çünkü beyin metobolizması için yağlar önemli . Soğuk su balıklarda bulunan Omega 3 yağ asitleri, artık depresyon tedavilerinde kullanılıyor. Keyfimizi yerine getiren başka yağlar da var. Tereyağı gibi. Bol sebze ile tüketildiğinde damarlar için herhangi bir sakıncası yok. Bunların dışında zeytinyağı, kaju fıstığı, yer fıstığı ve bademde bulunan Omega 9 yağ asitleri de moral veren maddelerden.

Ruha İyi Gelmeyenler

Kalorileri Azaltmak

Kişisel kalori gereksiniminin aşırı miktarda altında kalori almak vücudu strese sokuyor. Bu da serotonin gibi keyif düzelten hormonların üretimini engelliyor.

Tatlandırıcılar

Tatları hoş olabilir ama mutlu etmiyorlar. Ayrıca aspartam adlı maddenin serotonin üretimini ciddi biçimde durdurduğunu tahmin ediliyor

Kafein

Kahve ya da kolasız duramıyor musunuz? Bu durum çok tehlikeli! Aşırı kafein tüketimi, B vitamin grubu gibi ruh halimiz için vazgeçilmez olan besin maddelerini yok ediyor.

Boya ve Katkı Maddeleri

Çocuklarda hiperaktivite konusunda yapılan araştırmalar bu maddelerin sinirliliği artırdığını ve konsantrasyonu bozduğunu gösteriyor.

Az Proteinli Beslenme

Vejeteryanlar dikkat! Etsiz besleniyorsanız, yüksek kaliteli proteinler tüketmeye özen göstermeniz şart. Lor Peyniri ve yumurta yemek size iyi gelebilir. Aksi halde vücuda özgü antidepresanların beyinde üretilmesi için gerekli aminoasitler eksik kalıyor ve enerji eksikliği yaşanıyor.

Öğünleri Atlamak

Kahvaltı için zamanımı mı yok? Öğle yemeği atlıyor musunuz? O halde kan şekeri düzeyinizi alt üst ediyorsunuz demektir. Bunun sonucunda enerjisiz ve keyifsiz olmanız normal. Kahvaltı asla atlanmaması gereken en önemli öğün. 3 ana öğünü aksatmadan aralara ara öğünleri de ekleyerek beslenme düzeninizi oluşturmalısınız.

Şeker ve Beyaz Un

Pasta ve metabolizmalar yoruyor. Bunlar yenildiğinde, kan şekeri düzeyi önce hızla yükseliyor, sonra birden düşüyor. Bu yüzden keyfiniz bozuluyor.

Kaynak: Formsante Özel Sayı Pozitif

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply