Röportaj: Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır Alkali Vücudun Sırlarını Anlattı

0

VÜCUDUNUZ ALKALİ SEVİYEDE KALSIN, HASTALIKLARDAN KORUNUN!

Giderek yapaylaşan dünya şartlarında doğal ve sağlıklı beslenmek bir hayli önem kazanıyor. Vücudumuzu çeşitli hastalıklardan korumak amacıyla ne yediğimiz ve ne içtiğimiz kontrol altında tutulmalı. Günümüzde pek çok kanser ve hastalık türü zayıflayan bağışıklık sistemimiz sonucu yüzeye çıkıyor. Metabolizmamızın dengeli ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamak sağlıklı yaşam koşullarıyla çok yakından ilgili. Düzenli uyku, düzenli egzersiz ve doğru beslenme ile iyi ruh hali bizi hastalıklardan da koruyan en mühim kalkan birleşimimiz.

Beslenme alışkanlığını son dönemlerde adını daha sık duyduğumuz alkali beslenme yöntemine çevirmemiz keyifli ve hastalıksız bir yaşam sürmenin anahtarını veriyor bizlere. En dikkat etmemiz gereken konu ise vücudumuzdaki asitleşme oranı. Vücudun asiti arttıkça hastalıklar da kapımızı çalmaya başlıyor. Alkali su içmek ve alkali beslenmek bünyemizde asiditeyi azaltarak bizleri de hastalıklardan koruyor.

Biz de bu konuyu uzmanına soralım istedik. “Alkali Vücudun Sırları” adlı kitabıyla alkali beslenme üzerine çok önemli bilgileri okuyucularıyla buluşturan Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır ile sizler için alkali beslenme ve alkali- asit dengesi üzerine ayrıntılı bir röportaj gerçekleştirdik.

İŞTE RÖPORTAJ

emine cakir 300x198 Röportaj: Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır Alkali Vücudun Sırlarını Anlattı

- Sizi tanıyabilir miyiz? Uzmanlık alanlarınız nelerdir?

Tıpta uzmanlık eğitimimi Klinik Biyokimya alanında tamamladım. Ceşitli devlet hastaneleri ve özel hastanelerde Laboratuvar Şefi olarak görev yaptım. Eğitim hayatım boyunca tamamlayıcı tıp ve koruyucu hekimlik konularında sürekli araştırmalarım oldu. Özellikle insan sağlığı ve hastalıklardan korunmada beslenmenin önemi ve vücudun kendi iyileşme potansiyelini ortaya çıkartmayı amaçlayan, insana bütüncül bir yaklaşımla bakan farklı bir metod takip ettim. Bütün bu araştırmalarımın devamında İngiltere ve Amerika’da   Hemobiyografik Kan Analizi , Alkali Yaşam, Alkali Beslenme ve Alkali Mutfak konularında eğitimler aldım. Yani hem bilimsel yönden, hem de yaşam pratiği olarak çalışmalarımı bütünleştirdim. Sonuçta bahsettiğim bütün bu alanlarda hizmet vermek amacıyla da halen çalışmalarımızı sürdürdüğümüz Alkali Life Center kuruldu.

- Sağlık hizmetinizi yürüttüğünüz bir kliniğiniz var. Alkali Life Center’da hangi hizmetleri veriyorsunuz?

Evet Alkali Life Center bir Sağlıklı Yaşam , Eğitim ve Danışmanlık Merkezi. Merkezimizde Hemobiyografik Kan Analizi , Beslenme Danışmanlığı, Sağlıklı Zayıflama ve Kilo Yönetimi, Detoks Programları hizmetlerimizin yanısıra, Nöroloji uzmanı konsultan hekimlerimizle Başağrısı- Migren, Unutkanlık- Bunama ve Alzheimer, Fibromiyalji ve Yaygın kas ağrıları, Başdönmesi-Vertigo şikayetleri konusunda da hizmet vermekteyiz. Ayrıca kronik migrende Botoks ve Akupunktur uygulamalarımız mevcuttur. Merkezimizin dışında evde yaşlı ve hasta bakım hizmetleri de sunmaktayız. Bütün bunların yanında seminer ve eğitim çalışmalarımız da devam etmekte.

- Son donemlerde sıklıkla adını sıklıkla duymaya başladığımız kelimeler “alkali, “alkali su”, “alkali vücut” hayatımıza uygulamalarıyla girdi diyebiliriz. Oncelikle en baştan başlayalım. Alkali ne anlama geliyor?

Alkali kelimesi aslında köken olarak Arapca bir kelime olup, ilk olarak 7.yy da yaşamış Müslüman ilim adamı Cabir bin Hayyan tarafından kullanılmış ve kimya literatürüne kazandırılmıştır. Bu alim çalışmalarıyla kimya ilminde çığır açmış ve Batıda ‘’ Kimyanın babası ‘’ olarak yüzyıllar boyu anılmış ve eserleri tercüme edilip okutulmuştur.

Kimyasal terminoloji olarak ‘’Alkali’’ kelimesi, suda çözündüğünde suya hidroksil iyonları veren madde olarak ifade edilir. Bunun yanında Alkali özellik gösteren mineraller de vardır. Bu mineraller Alkali mineraller, bunları ihtiva eden besinlere de Alkali özellikli besinler denir.

- Alkali suyun bir formülü var mı? Hangi suya alkali deriz?

Tıpkı doğal kaynak sularında olduğu gibi, alkali mineral içeriği yüksek, pH değeri 7 nin üzerinde ve oksijenden zengin sular alkali sudur.

- Suyu alkali yapmanın en basit yolunun himalaya tuzu, limon ve İngiliz karbonatı olduğunu okuyorum sık sık. Sizce de oyle mi, kullanım oranları veya olçeği ne olmalı ?

Burada bir ölçek veya miktar belirtmek çok doğru bir şey değildir. Çünkü bunlar genel tavsiye değildir. Bir kişiye onun vücut yapısı, sağlık durumu ve şikayetlerine göre önerildiğinde gidişatın ve durumun takip edilmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde faydalı bir öneri sunduğunuzu zannederek insanlara zarar vermiş olursunuz. Biz bunun örneklerini merkezimize başvuranlarda görmekteyiz.

KARBONATIN ZARARI OLABİLİYOR!

Son zamanlarda birçok kişide rastladığımız, suyu alkali yapma yöntemi olarak önerilen suya karbonat ilave etmenin birçok sakıncaları vardır. Karbonat kimyasal olarak sodyum bikarbonattır ve içerdiği sodyum sebebiyle tansiyon yüksekliğine yol açmaktadır. Karbonattaki sodyum ile sofra tuzundaki sodyum aynı şeydir. Karbonatlı su içerek tansiyonları yükselen birçok kişi bize bu konudaki şikayetlerini dile getirmiştir. Bazı kişilerde karın ağrısı ve diyare de görülebilmektedir. Ayrıca sadece tek bir alkali bileşik ile suyu gereken düzeyde alkali yapmak mümkün değildir.

- Günde ne kadar su içmeliyiz ve ne zaman su içmeliyiz?

su 300x208 Röportaj: Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır Alkali Vücudun Sırlarını Anlattı

Vücutta meydana gelen metabolizma faaliyetleri sonucu yaklaşık 2,5 litre su, vücuttan günlük olarak atılır. Bu miktarın 1.5 litresi idrarla, 500 ml’si terle, 400 ml’si nefes yoluyla, 100 ml’si de dışkıyla atılır. Dolayısıyla, atılan miktarı tam olarak karşılamak için günde en az 2,5-3 litre su içmek çok önemlidir. Bu miktar alt sınırdır. Vücuttaki asitleşme oranı, beslenme , yaşam alışkanlıkları ve daha birçok faktör vücudun su ihtiyacını etkiler.

- Bu yıl, “Alkali Vücudun Sırları” adında harika bir kitap çıkardınız. Keyifle okumaya devam ediyorum. Kitap ile koca bir cilt halinde bunu anlatıyorsunuz fakat bu mecrada da meraklı okuyucularımızı bilgilendirelim.

kitap 277x300 Röportaj: Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır Alkali Vücudun Sırlarını Anlattı

Alkali Vücudun Sırları denilince en onemli sırlar hangileri?

Bu kitabı yazarken , insan vücudunun mucizevi yaratılışını ve mucizevi özelliklerini bir ölçüde ortaya koymayı amaçladım ki bize verilen sağlığın kıymetini daha iyi anlayabilelim.

İnsan vücudu hakkında birçok şey hala sır ve çözülmeyi bekliyor. Burada bir önem sırası vermek gerçekten mümkün görünmüyor. Çünkü okuyucularımız da bunu çok iyi anlayacaklardır ki, insan vücudundaki her bir ince ayrıntı ve mükemmel düzen mekanizmalarına yakından bakıldığında , bu daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Dolayısıyla kitabımız baştan sona bu sırları anlatıyor.

- İdeal alkali beslenme alışkanlığı nasıl kazanılır?

green smoothie1 300x202 Röportaj: Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır Alkali Vücudun Sırlarını Anlattı

Herşeyden önce şunu belirtmek isterim ki, bir alışkanlık kazanmak için en temel ve öncelikli şey bunu istemek ve niyet etmektir. Devamında doğru bilgilere ulaşmak ve gerektiğinde uzmanından yardım almak oldukça önemlidir. Çünkü sağlıkla ilgili kulaktan dolma sözlerle bir şeyler yapmaya çalışmak çoğu zaman kişiye yarardan çok zarar getirir.

Alkali beslenme alışkanlığı kazanmak zor olsa da imkansız değildir. Biz merkezimizde uyguladığımız programlarla bu faydalı alışkanlıkların hücresel düzeyde yerleşmesini ve bunu kişinin bir yaşam tarzı haline getirmesini sağlıyoruz.

- Alkali denilince zıttı anlamına gelen asitlilik kavramına değinmeden olmaz sanırım. Çoğu rahatsızlığın vücutta artan asitleşme ile ilgili olduğunu biliyorum. Fazla asit biriktirdiysek bağışıklık sistemimiz de zayıflamaya ve sinyal vermeye başlıyor. O halde vücuttaki asit-alkali dengesini nasıl kuracağız?

Vücudumuzun mükemmel yaratılışı içinde zaten çok ince ayarlanan bir asit-alkali dengesi mevcut. Önemli olan nokta, bu sisteme etki eden faktörleri kişinin iyice anlaması ve gerek beslenme, gerek yaşam alışkanlıkları ve gerekse psikolojik duruma etki eden durumlarda doğru seçimler yapmasıdır. Bu seçimler sonuçta zaten bu dengeyi koruyacaktır.

- Bizlere kendi metabolizmamızın asit yükünü olçecek pratik bir yontem soyleyebilir misiniz? Kendi kendimizi test edebileceğimiz bir yontem sormak istiyorum.

İDRARINIZA BAKARAK ASİT YÜKÜNÜZÜ ÖLÇEBİLİRSİNİZ!

En basit bir yöntem olarak şunu örnek verebiliriz. Kişi yeterli miktarda ve uygun kalitede su içmediğinde, vücudundaki asitleşmeyi idrarın daha koyu , daha kokulu ve miktarının azlığından takip edebilir.

- Peki vücut asidini belirlemek için uygulanan klinik yöntemi nelerdir?

Vücutta asitleşme düzeyini tespit etmek ve vücut iç ortamının durumu hakkında bilgi almak icin yapılması gereken testler vardır. Bunlardan en önemlisi, vücudun ic ortamı ve asit-alkali dengesi hakkında önemli bilgiler veren Hemobiyografik Kan Analizidir. Ayrıca idrar ve tükürükte pH ölçümü ve semptomların (belirti ve şikayetler) detaylı değerlendirilmesi, yardımcı testler olarak yapılır.

Örnekteki kan analizi sonucunda vücutta önemli derecede asitleşme olduğu anlaşılmaktadır

şekil 1

asit olcme 300x224 Röportaj: Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır Alkali Vücudun Sırlarını Anlattı

Kişide beslenme ve yaşam alışkanlıklarında yapılan özel düzenlemeler ve destek uygulamalarla kan analizinin olması gereken tabloya ( şekil 2.) getirilmesi, asitleşmenin ve şikayetlerin ortadan kalkmasını sağlar.

şekil 2.

asit olcme sekil 2 300x225 Röportaj: Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır Alkali Vücudun Sırlarını Anlattı

- Tespitimiz vücudumuzda fazla asit olduğu yonünde ise ilk olarak ne yapmalıyız? Bünyeyi nasıl rahatlatabiliriz? Mesela ben fark ettiğimde bol bol su içiyorum ya da maydanoz kürleri yapıyorum. Sizce iyi mi yapıyorum?

Vücutta asitleşme düzeyi arttığında öncelikli olarak yapılması gereken şey su içmeye daha da fazla özen göstermektir. Dolayısıyla genel anlamda doğru yapıyorsunuz. Kitapta bu konuyla ilgili detaylı bilgiler mevcut. Ayrıntılara dikkat edilmesi oldukça önemli.

- Aşırı yemenin neden asitleştirici etkisi var?

asiri yemek yeme 300x204 Röportaj: Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır Alkali Vücudun Sırlarını Anlattı

Aşırı yemek, bircok sebeple vücudun fizyolojisini olumsuz etkilemektedir. Ancak burada onemli noktalardan biri, ne kadar cok miktarda yemek yenirse, vücutta bunu metabolize etmek icin o derece fazla mineral, vitamin ve enerji harcandığı ve o derece fazla atık madde ve toksin oluştuğu, oksidatif stresin arttığıdır. Bunlara ilaveten, aşırı yemenin vücutta boşaltım organları üzerinde de oldukca önemli etkileri vardır. Özellikle kanı temizleyen karaciğerin işi, aşırı beslenen kişilerde oldukca artmıştır. Vücuda normalden fazla besin alındığında, bununla bağlantılı olarak o derece fazla metabolit, yani atık ürün ve toksin oluşur. Bunların, vücuttan boşaltım organları vasıtasıyla atılmaları oldukca önemlidir. Ancak boşaltım organlarının da belli bir kapasitesi ve calışma temposu vardır. Bu kapasitenin üzerine cıkıldığında vücutta toksinler ve atık ürünler birikir. Böylece, vücutta zamanla asitleşme düzeyi artar.

- Beslenmede seçimlerin önemi çok büyük gayet tabi. Asit ozellikli besinler nelerdir?

fast food 300x227 Röportaj: Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır Alkali Vücudun Sırlarını Anlattı

Genel anlamda hayvansal proteinler, et, süt, vb ve türevleri, hazır ve rafine gıdalar , asitli ve aşırı şekerli içecekler, hamurlu ve şekerli gıdalar asit özellikli besin grubundadırlar.

- Peki ya alkali ozellikli besinler?

Sebzeler ve meyveler alkali besin grubundadır.

vegetables 300x160 Röportaj: Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır Alkali Vücudun Sırlarını Anlattı

- Bir de zayıf asit ozellikli besinler var. Bu besinlerden de ornekler duyalım sizden.

Kitapta bu konu çok ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Bir örnek verecek olursak limon zayıf asit özellikte bir besindir.

limonun faydalari limon suyu mucizesi 300x122 Röportaj: Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır Alkali Vücudun Sırlarını Anlattı

- Alkali bir yaşam sağlıklı hayatın da en temel koşulu. Alkali bir vücuda sahip olunca en onemli sistemimiz sindirim sisteminde de sorunlar ortadan kalkıyor değil mi?

sindirim sistemi 200x300 Röportaj: Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır Alkali Vücudun Sırlarını Anlattı

Elbette Hülya hanım. Sindirim sistemi vücudun yakıt motoru gibidir. Nasıl sağlam ve kaliteli bir arabada motor çok önemliyse, sağlıklı bir yaşam için de sindirim sisteminin sağlığı oldukça önemlidir.

- Alkalilik ile bağırsak florasını da korumuş oluyoruz. Bağırsak florasının anlamı ve mühim tarafı neresi?

Bu konu bir iki cümle ile özetlenemeyecek kadar hem detaylı hem de önemli .

Ancak yine de şöyle vurgulayabiliriz önemli noktaları. Bağırsaklarımızda yaşayan mikrorganizmalar topluluğu bağırsak florası olarak adlandırılır. Bağırsak florası aslında vücudun bir organı gibi önemli bir parçasıdır. Flora sağlıklı ve normal olmadan tam ve gerçek bir sağlıktan bahsedilemez. Modern batı tıbbının mikropları kötü ve zararlı gösteren anlayışı, bu konunun onyıllar boyunca göz ardı edilmesine sebep olmuştur. Batıda bu konuda araştırmalar ve floranın sağlık üzerindeki etkileri konusunda çalışmalar çok da eski tarihlere dayanmaz. Araştırmalarla birçok hastalığın tedavisinde floranın çok önemli etkileri olduğu daha yeni yeni ortaya konulmuştur. Vücudumuzdaki hassas dengeleri koruduğumuzda zaten flora da bu dengede yerini alacaktır.

- Çöpümüzü dışarı atamıyorsak sıkıntı var demektir. Vücudumuzda toksik maddeler birikiyor demektir. O halde bağırsak temizliği neden bu kadar önemli?

kilo 300x179 Röportaj: Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır Alkali Vücudun Sırlarını Anlattı

Tam da belirttiğiniz gibi Hülya hanım. Vücutta toksik maddelerin birikimi asitleşmeyi arttırır. Dolayısıyla asit atıkların ve toksinlerin boşaltım organları vasıtasıyla vücuttan dışarı atılması oldukça önemlidir. Bu yetersiz olduğunda vücut kendi kendini zehirlemeye başlar. Barsak temizliği bu boşaltımı sağlama bakımından önemlidir.

- Şu Probiyotik ve Prebiyotik konusuna gelirsek, probiyotik içeren gıdaların bağırsak sistemini düzenlemeye yardımcı olduğunu duyuyoruz. Hatta piyasada probiyotik içeren yoğurtlar da var. Onlar hakkında ne düşünüyorsunuz, sağlıklı ve etkililer mi gerçekten?

İçerdiği maddeler ne kadar sağlığa faydalı olursa olsun, rafine edilmiş ve raf ömrü olan bir ürün veya gıda ,vücuda faydadan çok zarar verir. Bu konuda hazır ürünlerden fayda sağlamaya çalışmak yerine, beslenmede ince ve ayrıntılı düzenlemelerle vücuda probiyotik ve prebiyotik desteği sağlamak çok daha önemli ve gereklidir.

- Benim çok sevdiğim içeçek Kefir de durum nasıl? Alkali bir ozellik gosteriyor mu? Faydaları nelerdir kefirin?

Kefir bahsettiğimiz probiyotik desteği vücuda sağlayan çok faydalı bir içecek, ancak hazır ve market ürünü olmadığı takdirde. Bağırsak florasını olumlu yönde destekleyen önemli bir seçenektir kefir.

- Emine Hanım bizlere soyle lezzetli ve sağlıklı geçireceğimiz 1 günlük bir alkali mutfak veya oğün menü orneği verebilir misiniz? Okuyucularımız da alkali bir sofranın nasıl olması gerektiği ile ilgili tam olarak zihinlerde netleştirebilirler boylelikle konuyu.

Alkali Vücudun Sırları kitabımızda son bölüm tamamıyla mutfak, beslenme seçenekleri ve lezzetli alkali yemek tariflerinden oluşuyor .

Alkali beslenmeye geçerken önemli olan nokta, kişinin vücut yapısı, vücut iç ortamının durumu , günlük aktiviteleri, mevcut hastalığı veya yaşadığı sağlık problemleri ve şikayetlerine göre ince ve ayrıntılı bir beslenme düzenlemesi yapmaktır. Biz merkezimizde bunları dikkate alarak bir program dahilinde uygulamalar yapıyoruz. Dolayısıyla bu, kişiden kişiye farklılık göstermekte.

Ancak küçük bir örnek vermek gerekirse, bol sebzeli bir kahvaltı, kişinin içmesi gereken miktarda suyu gün boyu uygun zamanlarda içmesi, öğün olarak da bol salata, bir tahıl grubu yemek ve zeytinyağlı bir sebze yemeği uygun bir kombinasyon olacaktır.

- Alkali beslenme için bir mutfakta olmaz olmaz gıdalar hangileri?

Alkali mutfaktaki en önemli malzeme, şüphesiz ki sebzelerdir.Ancak zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar , bitkisel proteinler de oldukça önemlidir.

- Yine vazgeçilmezi zor konulardan biri olarak rafine şekerli gıdalar ya da tatlılardan uzak duramayanlar, hamur işlerini çok sevenler nasıl bir tüketim alışkanlığı oluşturmalı, ne önerirsiniz?

sekerli gidalar 274x300 Röportaj: Klinik Biyokimya Uzmanı Emine Akın Çakır Alkali Vücudun Sırlarını Anlattı

Şunu öncelikle vurgulamak isterim ki, bu tür besin ya da besine benzetilmiş maddelerin alkali beslenme düzeninde maalesef yeri yok Hülya hanım. Dolayısıyla okuyucularımıza bu tür gıdalarla ilgili bir alışkanlık edinmemelerini, eğer önceden böyle bir alışkanlıkları varsa bunu uygun bir program dahilinde sağlıklı alışkanlıklara çevirmelerini tavsiye ediyorum.

- Hülya hanım bu zevkli ve güzel röportaj için ve ayrıca kitabımıza gösterdiğiniz ilgi için sizlere teşekkür ediyorum . Okuyucularımıza faydalı olmasını diliyorum. Sizleri endoğalından.com gibi insanlara faydalı ve güzel bilgiler ulaştıran , onları sağlıklı ve doğal yaşama teşvik eden  güzel bir site kurduğunuz için gönülden tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum. Merkezimiz Alkali Life Center ile sizlerle iyiye, doğruya ve sağlıklı olana doğru aynı yolda böyle güzel bir çalışmada buluşmak bizleri gerçekten son derece mutlu etti. Başarılarınızın artarak devamını diliyorum. Son olarak hem size hem de okuyucularımıza, Allah’ın karşılıksız bir lütuf olarak bizlere verdiği varlığımızın ve eşsiz bir hazine olan sağlığımızın kıymetini gerçekten bildiğimiz , hücrelerinize kadar sağlıklı olduğunuz günler diliyorum .

 

ALKALİ LİFE CENTER

www.alkalilifecenter.com

0216 410 30 80

Röportaj: Hülya Çayoğlu Kurtkal

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply