RÖPORTAJ: Emziren Anneler İçin Emzirme Kıyafeti Üretiyorlar!

0

Emziren Anneler İçin Emzirme Kıyafeti Üretiyorlar!

Annesiniz ve de emzirme dönemindesiniz. Bebeğiniz ve sizin için en değerli dönemlerden birini yaşıyorsunuz. Fakat dışarıda olduğunuz durumlarda emzirme sürecinin sizi zorlayan koşullarına yakından tanık oluyorsunuz. Emzirmek büyük sıkıntı! Bebeklerinizin anne sütünden mahrum kalmaları ise daha büyük bir sıkıntı! O halde emziren annelere bir müjde verelim! Onlar için şahane bir girişim var.

Çocukluklarından beri arkadaş iki genç kadın aynı dönemlerde anne olunca, akıllarına süper bir fikir geliyor ve emziren anneler için sokakta, otobüste kısacası dışarıda her yerde bebeklerini rahatlıkla emzirebilecekleri fonksiyonel ve mahremiyeti koruyan emzirme kıyafetleri üretmeye başlıyorlar.

İşte genç girişimciler Ezgi Akıncılar ve Duygu Badur ile kurdukları Happy Milk markasının ilham verici hikayesi… Ben sordum, Ezgi Akıncılar anlattı.

MG 8956 300x200 RÖPORTAJ: Emziren Anneler İçin Emzirme Kıyafeti Üretiyorlar!

Akıncılar: “Dış giyim tarafında ise çok büyük bir boşluk vardı. Emzirme kıyafeti diye bir şey yoktu piyasada. Dışarı çıkmak bile ciddi sıkıntı olmaya başlamıştı. Ya yaka paça dağıtarak emzirmek ya da alttan kaldırdığımızda eski haline dönmemiş karnımızı sergilemek zorunda kalıyorduk. O zaman bu durumla ilgili sıkıntılarımızı birbirimizle paylaşırken “neden emzirme dönemini düşünmemiş bu üreticiler?” diye söylenirken, konuşmalarımız zaman için de “neden biz düşünüp, diğer anneleri rahat ettirmiyoruz!” a geldi”

İŞTE RÖPORTAJIMIZ

-       Sizi tanıyabilir miyiz hanımlar?

Biz 1992 yılında, ilkokuldan sonra yolları kesişen iki çocukluk arkadaşıyız. İkimiz de İzmirliyiz. Liseden sonra ben İzmir’de kaldım, Duygu üniversite için İstanbul’a geldi ancak arkadaşlığımız hiç kopmadı. Öğrenim dönemlerimizden sonra da hayatlarımız paralel ilerlemeye devam etti. 2007 yılında bu sefer İstanbul’da bir araya geldik. Aynı dönemde evlendik ve ilk çocuklarımızı kucağımıza aldık. Girişim hikayemiz de bu dönemde beraber yaşadığımız tecrübelerimiz ve sıkıntılarımızdan yola çıktı. Arkadaşlığımız güzel bir ortaklığa dönüştü.

-       Tabi sizinle bu platformda buluşmamızın asıl nedenlerinden biri de anne olmanız. İlk kez deneyim ettiğiniz annelik sizi kendi markanızı yaratmaya zorlamış adeta!

Aynen dediğiniz gibi oldu. Hamileyken giyinme kısmında çok sıkıntı yaşamadık, çünkü hamileliğin getirdiği sevimlilik ile ne giyseniz yakışıyor. Hamile pantolonu ve bol veya göğüs altından robalı üstler ile günü kurtarabildik. Ancak iş emzirme sürecine geldiği zaman hiç düşünmediğimiz bir durumla karşılaştık “emzirirken giyinmek ciddi anlamda sıkıntılı bir süreç!” Doğum yaptığımız dönemde sadece sutyenler emzirmeye özel olarak tasarlanmıştı, onlar da lohusalık döneminde sadece işlevseldi ama bizi daha da çirkin hissettiriyordu. Dış giyim tarafında ise çok büyük bir boşluk vardı. Emzirme kıyafeti diye bir şey yoktu piyasada. Dışarı çıkmak bile ciddi sıkıntı olmaya başlamıştı. Ya yaka paça dağıtarak emzirmek ya da alttan kaldırdığımızda eski haline dönmemiş karnımızı sergilemek zorunda kalıyorduk. O zaman bu durumla ilgili sıkıntılarımızı birbirimizle paylaşırken “neden emzirme dönemini düşünmemiş bu üreticiler?” diye söylenirken, konuşmalarımız zaman için de “neden biz düşünüp, diğer anneleri rahat ettirmiyoruz!” a geldi.

overlappy 300x300 RÖPORTAJ: Emziren Anneler İçin Emzirme Kıyafeti Üretiyorlar! cirtjuke 300x300 RÖPORTAJ: Emziren Anneler İçin Emzirme Kıyafeti Üretiyorlar!

-       Marka hikayenize geçmeden önce anne olunca neler değişti tarafınızda sormak istiyorum.

Anne olunca insan daha cesur oluyor galiba! Birçok farklı konuya aynı anda yetişebildiğini görüyor. Hayata bakış da çok değişiyor. Artık hayata ufacık bir canlının gözünden bakmaya başlıyorsunuz! Annelik bize iyi geldi! Bir yandan büyürken bir yandan da tekrar çocuk olmayı, ufacık bir gülümsemeden hayatın anlamını yeniden keşfetmeyi öğrendik.

-       Peki Happy Milk markası nasıl doğdu?

Happy milk markası biraz önce de bahsettiğimiz gibi “neden biz yapmıyoruz?” düşüncesi ile doğdu. Duygu hamileliğin sonuna doğru kurumsal hayatı bırakmıştı, ben doğumdan sonra kurumsal hayata geri döndüm. Ama 2 yıl sonra hayal fikre ve iş planına dönüşünce ben de kurumsal hayatla vedalaştım ve girişimcilik serüvenimiz başladı. Bu esnada Duygu 2. çocuğuna hamileydi. Aynı dönemde bir markamız ve bir de oğlumuz oldu. İlk ürünlerimizi Duygu bizzat kendisi kullanıp, emzirdi. İlk çocuklarımızda kazandığımız tecrübelerimizle yarattığımız emzirme ürünlerimizi böylelikle bizzat test etme imkanımız da oldu.

-       Bu sevimli Happy Milk ismininin fikir babası?

İsim annesi Duygu’dur. Marka ismi ile birlikte ürünlere de isim bulma konusunda da çok yeteneklidir.

-       İhtiyaçtan beslenip tasarladığınız pek çok ürün mevcut. Anneler için hangi tür giysiler var?

tulip 199x300 RÖPORTAJ: Emziren Anneler İçin Emzirme Kıyafeti Üretiyorlar!

Emziren annenin koşullara göre değişen ihtiyaçlarına yönelik birçok ürünümüz mevcut. Lohusa geceliğinden, basic emzirme tişörtlerine, işte süt sağan anneler için şık bluzlardan, bir davete katılmaları gerektiğinde giyebilecekleri şifonlu tasarımlara kadar geniş bir yelpazemiz var. Bu dönemde normal bir elbise giymek imkânsızken bizim elbiselerimizle de diledikleri yerde rahatça emzirebilirler. Ürünlerimizin hepsi hamilelikten itibaren giyilebilir özellikte. Bir de sonrasında da günlük hayatta rahatça kullanabilecekleri tasarımlar yapmaya özen gösteriyoruz. Böylelikle hem çok akıllı bir yatırım yapmış oluyorlar, bir hamile kıyafetini sadece 4-5 ay giyebilecekken, ürünlerimizi hamilelikten emzirme dönemimin sonuna ve hatta daha sonra da kullanabiliyorlar.

-       Emziren anneler, özel bir dönemi tadıyor. Bebekleri ile büyük bir bağ kurduğu bu dönemi mümkün olduğunca pratik ve konforlu geçirmek mühim. Bir annenin sokakta, otobüste, yolda bebeğini rahatlıkla emzirebilmesi harika bir şey…

Bizim bu işteki en büyük kazanımımız bebeklerin anne sütünü diledikleri yerde rahatça alabilmesi. Anne sütünün önemine inanıyoruz ve ilk altı ay sadece anne sütünü destekliyoruz. Başlarda emzirmek çok da kolay olmayabiliyor. Bu süreç de anne bir de üzerindeki kıyafeti açmakla, kucağında bebeği varken tek eliyle üstünü başını toparlamakla uğraşmasın istiyoruz. Söylediklerinize ek olarak emzirme tişörtü ile birlikte bebek taşıma aparatı kullanan annelerimiz bebeğini önlerinde taşırken ayakta bile rahatlıkla emzirebiliyor.

Bir diğer odak noktamız ise annenin konfor içinde emzirirken bile kendini iyi hissetmesi, kadın olduğunu ve güzel giyinmenin motivasyonunu unutmaması.

-       Fonksiyonelliği, konforu ve rahatı ön plana almış durumdasınız?

Rahat emzirme için bu saydığınız özellikler olmazsa olmaz. Bildiğiniz gibi annenin morali süt üretiminde büyük etken. Kendini kötü hisseden, rahat edemeyen, bulunduğu ortamda “nasıl emzireceğim? Acaba belim görünecek mi? Meraklı bakışlardan nasıl korunacağım?” soruları ile strese giren bir annenin süt üretimi de etkileniyor. O yüzden o soruları ürünlerimizi giyerek bertaraf etmesini amaçlıyoruz.

Diğer yandan bu söylediğiniz özelliklere ek olarak mahremiyet kontrolünü de anneye veriyoruz. Kıyafetlerimizde büyük yarıklar yerine açılma oranları kontrol edilebilen tasarımlarımız var. Bebek emmeye başladıktan sonra anne istersen hiçbir yerini göstermeden emzirmeye devam edebiliyor veya bebeğin meme ile ten temasını sağlamak için istediği kadar memesini açabiliyor. Ürünlerimiz ile emzirirken ayrıca bir örtü kullanmasına gerek kalmıyor. Nitekim kimi bebek üstünün bu tip örtüler ile örtülmesinden hiç hoşlanmıyor.

-       Son dönemlerde sağlıklı ve organik gıdalara olan merakın artmasına paralel olarak organik tekstil kavramı da devreye girdi. Son trend organik ve bebeklerin sağlığına zarar vermeyecek bio ürünler üretmek. Kullanılan kumaşlarda kimyasal maddelerden korkmaya başlayan bilinçli anneler var artık.

Siz kullandığınız kumaşlarda neye dikkat ediyorsunuz. Üretim ve kullanılan malzemeler bebek ve anne sağlığına ne derece özenli?

Bu konuda aslında piyasada ciddi bir kaos bulunmakta. Bilinçli annelerin bu çekincesini bilen kimi üreticiler koşulları tam sağlaması bile organik etiketini rahatlıkla kullanarak, tüketiciyi yanıltabiliyor. Organik üretim çok ciddi bir süreç ve bu süreçte işini hakkıyla yapan markalar ne yazık ki diğer üreticilerin özensiz ilerleyişinden dolayı maliyet anlamında ciddi sıkıntılar yaşıyor. Çünkü organik sertifikasını alacak koşulları sağlamak aynı zamanda göreceli olarak yüksek maliyeti de beraberinde getiriyor.

celine 199x300 RÖPORTAJ: Emziren Anneler İçin Emzirme Kıyafeti Üretiyorlar! diana elbise 199x300 RÖPORTAJ: Emziren Anneler İçin Emzirme Kıyafeti Üretiyorlar!

Bir süre önce desenli ürünlerimize takım bebek bodyleri yaparken tercihimizi organik kumaştan yana kullanmıştık ve çok beğeni aldık. Anne grubunda organik kumaş kullanmamakla birlikte tüm denetimleri yapılmış oeko-teks sertifikası olan kumaşlarda ve üretim kalitesi konusunda kendisini ispat etmiş, denetimleri yapılan büyük üreticiler ile çalışıyoruz. Ürünlerimizi kendimiz giyecek gibi üretiyoruz. Kendi kullanamayacağımız bir ürünü diğer annelere satmak bizim ticaret ahlakımızın çok uzağında. Yaptığımız tasarımlarda aksesuarların emzirme esnasında bebeğe zarar verme riskini bile göz önüne alarak tasarımlarımızı yapıyoruz. Mesela fermuar ile açılan bir elbisemiz var ki burada kullanılan fermuardan tutun da, fermuarın dikim şekline, emzirme esnasında bebeğin suratına denk gelmeyecek şekilde tasarlanmasına kadar irdeleyerek ürünlerimizi oluşturuyoruz.

-       Ne tarz modeller var? Kullanıcılarına ne tür kolaylıklar sunuyor?

Açılım şekli olarak en sevdiğimiz modellerin başında overlappy ve cırtjuke modelleri geliyor. Bu iki model de emzirme sürecinde annelerimizin vazgeçilmezleri. Overlappy modeli yurtdışında var olan bir model iken cırtjuke modeli bizim geliştirdiğimiz bir model. Model geliştirme aşamasında emzirme tecrübemizin büyük katkısı oluyor. Çünkü bebeği emzirirken nasıl tutmak gerektiğinden ürün açılırken nerelerden nasıl esnemesi gerekirtiğine kadar bir çok kriteri göz önünde bulunduruyoruz.

daphne 200x300 RÖPORTAJ: Emziren Anneler İçin Emzirme Kıyafeti Üretiyorlar! zippy 200x300 RÖPORTAJ: Emziren Anneler İçin Emzirme Kıyafeti Üretiyorlar!

Tulip modelimizin çok ciddi fanları var. Renk renk alıyorlar. Bu modelimizde öndeki parçayı annemiz dilerse emzirme örtüsü gibi de kullanabiliyor.

Diana modelimiz yazlık bir model olup hem bluzlarda hem de elbiselerde kullanıyoruz. Kesinlikle emzirme kıyafeti olduğu belli olmuyor. Kışlık elbiselerimiz zippy ve daphne’yi biz günlük hayatlarımızda da severek kullanıyoruz. Şifonlu celine modelimiz baby showerlar ve bebek mevlütleri başta olmak üzere şık ortamlarda giyilmek üzere çok tercih ediliyor.

Geceliklerimizde ise geleneksel ağır modeller yerine iç göstermeyen, emzirme konusunda pratik ama aynı zamanda şık modellerden yana tercihimizi kullanıyoruz.

-       Markanızı büyütmeyi hedefliyor musunuz? Farklı ürünlerle açılımlar olacak mı? Yani anneleri bekleyen sürprizler…?

Tabii ki markamızı büyütmek en büyük hedefimiz. Model ve renk çeşitliliğinin yanı sıra gecelik, pijama ve atlet gibi iç giyim alanında da güzel sürprizlerimiz devam edebilir J

-       Ürünlerinize ulaşmak isteyenler nereden ulaşacaklar?

Ürünlerimize www.happymilk.com.tr sitesinden ulaşabilirler. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edip, kampanya ve yeniliklerimizden haberdar olabilirler.

www.facebook.com/HappyMilkTR

www.twitter.com/HappyMilkTR

www.instagram.com/happymilktr

Happy Milk Tişörtler 44.90 TL – 69.90 TL / Bluzlar 74.90 TL / Elbiseler 89.90 TL / Gecelikler 74.90 TL

Anneler için büyük bir ihtiyacı ve boşluğu tamamladınız, Teşekkürler Hanımlar… Ayrıca pozitif enerjisi ile röportaja büyük katkısı olan güzel resimleri ile foto model Dedektif Anneler Hürrem Gürel ve fotografçı Çiğdem Karabacak’a da teşekkürlerimizi iletiyorum.

https://www.facebook.com/dedektifanneler?ref=ts&fref=tsDedektif Anneler

https://www.facebook.com/cigdemkarabacakphotography?fref=tsÇiğdem Karabacak

Röportaj: Hülya Çayoğlu Kurtkal

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply