RÖPORTAJ: “Her Gelen Burası Çok Sıcak, Ev Gibi Diyor”

0

Eğer sımsıcak, farklı, pozitif ve hoş vakit geçirebileceğiniz sempatik bir yer arıyorsanız İstanbul Anadolu Yakası’nın en şirin bölgelerinden Moda’da açılan anlamı da “mandalina” olan keyifli bir mekan var artık… Adı Satsuma Cafe.

İstanbul aşığı, hayatın akışına teslim olabilen, özel sektördeki yoğun iş yaşantısından sonra önüne gelen bir fırsatla kendini cafe işinde bulan Burcu Coşkun, hiç hesapta yokken cafe açma gibi bir girişime başlıyor ve gerisi geliyor.

Vakit geçirmekten çok keyif alacağınızı düşündüğüm Satsuma Cafe’nin sahibi Burcu Coşkun ile mekan hakkında detaylı ve eğlenceli bir sohbet gerçekleştirdik.

İŞTE RÖPORTAJ

-       Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, Burcu ben. İstanbul’da doğmuşum ve tam bir İstanbul aşığıyım. Biraz çılgın, biraz da asiyim… Geç de olsa hayatı akışına bırakmayı öğrenenlerdenim. Mucizelere inanırım… Gezginim…

IMG 8486 300x200 RÖPORTAJ: Her Gelen Burası Çok Sıcak, Ev Gibi Diyor

-       Önceki mesleğiniz neydi? Cafe işine nasıl başladınız?

Yaklaşık 8 yıllık bir özel sektör/ kurumsal hayat geçmişim var. Yorucu ama çok zevk aldığım bir 8 yıl geçirdim. Hayat bana başka bir yol çizdi. Cafe açmak çok hızlı gelişen ve akıp giden bir süreç oldu benim için. Güzel de oldu.

-       Bu iş hayaliniz miydi? Markanızı yaratma hikayenizi dinleyelim isterim.

Aslında hayır. Hep arkadaşlarımla konuşurduk günün birinde bir cafe açsak diye ama hiç enine boyuna düşünmemiştim. Daha tam olarak ne yapacağımı bile tasarlamamıştım ki mal sahibi 20 yıldır kimseye kiralamaya ‘kıyamadığı’ dükkanını bana kiralamaya karar verdi. Sonra tadilat vs koşturmaya başladık.

IMG 8488 300x200 RÖPORTAJ: Her Gelen Burası Çok Sıcak, Ev Gibi Diyor

-       Cafe şirin mi şirin bir yerde Moda’da hizmete başladı. Yerine nasıl karar verdiniz?

Dediğim gibi, cafe tam anlamıyla benim önüme düştü. Kafenin tam karşısındaki markete alışverişe gittiğim bir gün kiralık olduğunu gördüm ve aradım. Sonrası çorap söküğü gibi geldi.

satsuma cafe 300x204 RÖPORTAJ: Her Gelen Burası Çok Sıcak, Ev Gibi Diyor

-       Neden Satsuma, anlamı nedir?

Adının çok farklı olmasını, akılda kalmasını, insanların okuyamamasını, dönüp bir kez daha bakmasını istedim J çünkü bu şekilde çok çok daha akılda kalıcı olacak ve defalarca tekrarlayacaklardı. O yüzden Satsumayı duyduğum anda işte bu dedim. Duyduğum dedim çünkü bir arkadaşımla beyin fırtınası yaparken Satsuma ilk onun aklına geldi. Poyraz’ a Satsuma’yı isim olarak düşündüğü için ayrıca teşekkür ediyorum. Bu arada Satsumanın anlamı mandalina.

-       Dekorasyon konusunda destek aldınız mı? Renkler, ortamın sıcaklığı, aksesuar ve mobilya seçimleri çok pozitif duruyor?

Evet aldım tabi ki. Çok sıkı bir Pinterest takipçisiyim. Mekanları hep araştırıyordum zaten. Dekorasyona ilgim var. En yakın arkadaşım mimar. İç tasarımı kendisi yaptı. Mobilya seçimini de beraber yaptık. 2S Workshop’a A dan Z ye tasarım uygulamaları   ve mekan aydınlatmaları için Ana Dağıtım’a da mobilyalar için çok çok teşekkür ediyorum.

satsuma 04 300x300 RÖPORTAJ: Her Gelen Burası Çok Sıcak, Ev Gibi Diyor ssatsuma 300x300 RÖPORTAJ: Her Gelen Burası Çok Sıcak, Ev Gibi Diyor

-       Cafenin konsepti nedir? Neler yiyip içebiliyoruz?

Sağlıklı bir mönü oluşturmaya çalıştık. Side dish olarak patates kızartması ve pilav yemeden de doyulabilecek sağlıklı tabaklar hazırlıyoruz. Tostlarımızı zeytinyağlı ciabatta ekmeği ve yanında salatası ile veriyoruz. Ayni şekilde sandviç çeşitlerimizin ve omletlerimizin yanında da salata mutlaka veriyoruz müşterilerimize. Makarna çeşitlerimizden Türk soslu penneyi kesinlikle tavsiye ederim ve ana yemek olarak da hardal soslu köftemiz mevcut yanında patates salatasi ve yeşillik ile beraber tabiî ki. Tatlılarımız efsane kesinlikle üzerinde durmadan geçemeyeceğim. Hepsini özenle ve taze taze yine çok sevdiğim canim arkadaşım Neslihan Cefscheesecake yapıyor.

satsuma kahvalti 300x300 RÖPORTAJ: Her Gelen Burası Çok Sıcak, Ev Gibi Diyor Oreo Cupcake1 300x300 RÖPORTAJ: Her Gelen Burası Çok Sıcak, Ev Gibi Diyor

-       Satsuma’ya geldiğimizde mutlaka yemelisiniz dediğiniz top bir ürününüz var mı?

Olmaz mı! Bir değil hatta birkaç tane var. Satsuma cheesecake’ sadece Satsuma Cafe’de yiyebilirsiniz, Neslıhan sadece bizim için yapıyor. Mevsimini kaçırmayın derim.  Bir de ezberlerı bozan balkabaklı mücverimiz var.

fotograf 15 300x300 RÖPORTAJ: Her Gelen Burası Çok Sıcak, Ev Gibi Diyor Cake1 300x300 RÖPORTAJ: Her Gelen Burası Çok Sıcak, Ev Gibi Diyor

-       Daha çok yenisiniz ancak bir farkındalık oluşmaya başladı. Tepkiler nasıl?

Tepkiler harika, daha iki ayda müşteri sadakati oluşturmaya başladık. Müşterilerimiz içeriye oreo cupcake istiyorum diye bile giriyorlar. Butik bir yer olduğumuz için müşterimizin çoğuyla hemen arkadaşlık ilişkisi kuruveriyoruz. Her gelen burası çok sıcak ev gibi diyor ki bu da benim çok hoşuma gidiyor. Yolun başında zaten ev gibi sıcak bir ortam olsun diye işe başlamıştık. Hatta bazı müşterilerimiz ben tek başıma yemek yemeyi hiç sevmem, burada hem yemek yiyip hem de sizinle muhabbet ediyoruz kendimi hiç yalnız hissetmiyorum bile diyorlar.

IMG 8406 300x200 RÖPORTAJ: Her Gelen Burası Çok Sıcak, Ev Gibi Diyor sat2 300x192 RÖPORTAJ: Her Gelen Burası Çok Sıcak, Ev Gibi Diyor

-       Satsuma’nın daha çok nasıl bir müşteri kitlesi var?

Satsuma’nın müşteri kitlesi çoğunlukla 20-35 yas arası.

-       Kafe işine atılmak isteyenlere, tecrübelerinizden yola çıkarak neler tavsiye edersiniz?

Kesinlikle çok eğlenceli, harika bir iş. Çok dinamik, çok sosyal ve her tarzdan insanı tanıyıp, muhabbet edebileceğiniz bir iş. Ama bir o kadar da zor. Sorumluluk çok fazla, çalışma saatleri çok esnek ve çok çok çalışmanız gerekiyor. Bir sure sonra çocuğunuz gibi oluyor, ve bir kaç saat için bile bırakıp gittiğinizde aklınız kalıyor. Çok iyi bir ekip kurmak lazım o yüzden. Ama kimse gözünde büyütmesin, iyi bir organizasyon yeteneği ve güvenilir bir muhasebeciniz var ise kesinlikle hayali olanlar denemeli.

-       Yerinizin tarifini de alalım?

Kadıköy’ün meşhur Bahariye Caddesi’nin sonunda eski Moda havuz meydanı vardır. Eski Moda havuz meydanından Kadıköy Anadolu Lisesi ve ST Joseph lisesine doğru inen yolun başında. Sapsarı cephe giydirmemizi görmemeniz mümkün değil zaten J

Çok teşekkürler… bol kazançlı ve keyifli günler diliyorum…

 Röportaj: Hülya Çayoğlu Kurtkal

 

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply