RÖPORTAJ: İç Mimar Ataman Kara: “Eski ve Yeniyi Harmanlayın”

0

İç Mimar Ataman Kara: “Eski ve Yeniyi Harmanlayın”

“Benim için mimarlığın en can alıcı tarafı görsellikle fonksiyonu birleştirebilmek ve sanatı hayatla buluşturmak” diyen Akara Design’ın kurucusu ve pek çok bilinen projeye imzasını atmış Ataman Kara, öyle trend falan anlamıyor. “Trend yoktur, iyi ve güncel, yenilikleri takip eden mimarlar vardır” diyor. Yani kendisi özgünlüğün geçerli olduğu, birbirini taklit etmeyen yapı ve tasarımların var olduğu bir dünyada daha rahat ettiğini söylüyor. Yaptığı işlerde fonksiyonelliği, akıcılığı ve sadeliği tercih ediyor. Mekanlarda sıcaklığı sağlamak için eski ve yeniyi harmanlamayı seviyor.

Hazır yaz yaklaşmışken ev, işyeri ve diğer yaşam alanlarımızda kendimizi iyi hissettirecek düzenlemelerle ilgili küçük ama büyük etkiler yaratan tüyolar veren Genç Mimar Ataman Kara ile mesleği ve tasarım dünyasının fonksiyonelliği üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Gelenekleriniz arasında fazla kayboluyorsanız, şaşayı seviyorsanız, evimde her şey takım olsun anlayışı ile ilerliyorsanız o zaman Mimar Kara’nın şu sözüne bir kulak verin diyorum 

“Fonksiyonel eşyalar, sizi her zaman ikinci bir eşyadan kurtarır”

RÖPORTAJ…

-       Kendinizden bahseder misiniz biraz? Sizi tanıyalım…

1977 Sarıyer doğumluyum. İlk ve orta eğitimini tamamladıktan sonra Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi’nde mobilya üzerine eğitim aldım. İç mimariye olan ilgim dolayısıyla Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde eğitimime devam ettim. İç mimari eğitimini 1999 yılında tamamladım. Birçok mimari firmada ofis ve şantiye sorumlusu olarak çalıştıktan sonra 2006 yılında kariyerime kurucusu olduğum Akara mimarlık / akara design çatısı altında kendi tasarım ve uygulamalarını yaparak devam etmekteyim.

-       Neden mimarlık?

Mimarlık aslında benim kendimi ifade etme yöntemim. Kendimi tasarımlarımla bütünleştirip fonksiyonel, yaşamı kolaylaştıran ve daha yaşanılır kılan mekanlar yaratmak en büyük hobilerimden. En can alıcı tarafı ise görsellikle fonksiyonu birleştirebilmek ve sanatı hayatla buluşturmak.

-       Ve markanızı yarattınız Akara Design…. Nasıl bir süreçti bu, marka nasıl doğdu?

Aslında çok kolay bir süreç değildi tabiî ki. Uzun süre Türkiye’nin sayılı mimarlarının yanında çalıştım. Detaylar, çözümler, tasarımlar derken artık bir şeylerin sizi tatmin etmemeye başladığını anlayınca kendi çizgimi ve karakterimi yansıtan tasarımlar yapıp uygulayabileceğim bir platform arayışına girdim ve Akara Design ‘ı kurma kararı aldım. Artık sorunlar büyümüştü, kendinizi bir şekilde piyasanın içinde duyurmanız gerekiyordu. Zorlu bir sürece girdik ve neticede 9. Yılımızı bitirdik. Estetik, tasarım ve iyi uygulama bize güveni getirdi, güvenin olduğu yerde de takdir edersin ki daha rahat tasarım yapılabiliyor.

-       Portfolyonuza baktığımda Maslak Med Marina Plaza, Çamlıca Aykon Villaları, Akasya AVM Lokum İstanbul, Çırağan Palace, Lavaza, RemaxSapphire gibi önemli projelere imza attığınızı görüyorum. En çok hangi konsepti tasarlarken keyif alıyorsunuz?

Tasarımlarımızı yaparken yaşayacak kişinin yapısı çok önemli. Benim üzerimde bıraktığı etki önemli kişi yada firmanın yapısını Akara Mimarlık’ın tasarım yüzü ile harmanlıyoruz. Genellikle de müşterilerimiz ( dostlarımız ) tasarım konusunda çok etkilemiyor bizi. Çünkü bizim tasarımlarımızı beğenen kişiler bizimle iş ortaklığına girmek istiyorlar, biz de gereken kriterleri baz alarak tasarımlarımızı şekillendiriyoruz.

Park Life 2 300x225 RÖPORTAJ: İç Mimar Ataman Kara: “Eski ve Yeniyi Harmanlayın” Ebeveyn Banyosu 300x225 RÖPORTAJ: İç Mimar Ataman Kara: “Eski ve Yeniyi Harmanlayın”

-       Tasarımlarınızda trendlerden etkilenir misiniz? Modaya mı uyarsınız yoksa kendinize yönelik bir üslübunuz var mı?

Mimaride herhangi bir trendin moda olduğuna çok inanmıyorum. Mimari trendi yaratanlar da mimarlardır. Trend yoktur, iyi ve güncel, yenilikleri takip eden mimarlar vardır. Malzeme bilgisi çok iyi olduğu sürece yenilikler zaten her zaman olacaktır.

-       Son dönemlerde baktığımızda ofislere, mekanlara ve evlere dahi eski ile yeninin bir arada sunulduğu “vintage tarz”hakim oldu. Siz, kendinizi bir iç mimar olarak hangi akıma ya da tarza yakın görüyorsunuz?

Noltaljik bir objeyi her insan gördüğünde geçmişe dair bazı replikler oluşur düşüncelerde. Daha bir sıcaktır bu düşünceler, düşünün hi tect bir konut tasarlıyorsunuz, yemek masası siyah, ham profilden bir masa ayağı ve üstünde doğal ahşap veya lake bir tabla… Biraz tezatlık yaratmak ve yemek masasındaki o aile sıcaklığının üstüne tarz fakat eski bir avize ile desteklediğinizde hem zıtlık yaratıyorsunuz hem de ortamı sıcaklaştırıyorsunuz. Yani bazen eski ile yeniyi harmanlamak çok daha sıcak bir etki verebiliyor.

Seven Hills Hotel 300x197 RÖPORTAJ: İç Mimar Ataman Kara: “Eski ve Yeniyi Harmanlayın” Giorgio Rotti 300x187 RÖPORTAJ: İç Mimar Ataman Kara: “Eski ve Yeniyi Harmanlayın”

-       Bir proje alıyorsunuz, müşterinizin taleplerini karşılayayım derken yaratıcılığınızı ortaya koyamadığınız durumlar oluyor mu? Bazı müşteriler de çok dediğim dedik olur.

Sevdiğim anlamlı bir söz var bu sorunuzla alakalı “yapında bozukluk varsa benden mimarlık bekleme” Dediğim dedik olan müşteriler, zaten o işi size yaptırmazlar veya yaptıramazlar. Biz o konuda biraz katıyız.

-       Ne size ilham verir?

Bazen dergiler, bazen bir film, bazen en ufak bir takı ilham kaynağım olabiliyor.

-       Çizim yaparken kaybolur musunuz?

Evet tasarım aşaması. Kesinlikle kaybolurum. Telefonlar sessize geçer, genellikle tasarım aşaması ofisin dağıldığı ve yalnız basıma kaldığım andır.

-       Sizi ve tarzını anlamaya çalıştığım sorulardan sohbetin yönünü biraz da bu yılın dekorasyon ve tasarım trendlerine çevirmek istiyorum.

Malum ilkbahara merhaba dedik. Önümüz yaz. İnsanlar evlerini yenilenmekisteyebiliyorlar. Daha ferah, daha kullanışlı bir ortam için yapılması gereken püf noktalar neler olmalı?

Öncelikle evlerimizde kullanmadığımız o kadar çok mobilya ve aksesuar oluyor ki, lazım olmamasına rağmen dayatılmış bir kültürün getirdiği ürünleri kullanmak zorunda kalıyoruz. Mesela; yemek odası takımı… niye takım niye sadece masa değil; yatak odası takımı niye yatak veya elbise dolabı değil… Öncelikle yaşama şeklinizi analiz edip fazla eşyaları atalım. Fonksiyonel eşyalar her zaman sizi ikinci bir eşyadan kurtarır. Mümkün olduğunca duvarları aydınlatan veya tavana vuran en direct aydınlatmaları tercih edin, mekanı geniş gösterir, tek bir duvara kağıt veya taş tabi ki (duvar renginden koyu )mekanı geniş gösterir.

 RÖPORTAJ: İç Mimar Ataman Kara: “Eski ve Yeniyi Harmanlayın” ciragan 2 300x225 RÖPORTAJ: İç Mimar Ataman Kara: “Eski ve Yeniyi Harmanlayın”

-       Renklerin büyüsüne kim kapılmaz ki… Enerjinin kilit noktası olan renkleri doğru seçmek mühim. 2015 ilkbahar yazının boyada moda renkleri neler, ev ortamları için önereceğiniz renkler?

Öncelikle gri tonları yani nötr renkler şu anda en çok kullandığımız renkler. Bu nötr mekanları da masif ahşap renkleri ile sıcaklaştırıp turkuaz, pastel, yeşil ve pembe tonları ile aldatıcı kontras oluşturuyoruz. Sizin de az önce belirtiğiniz gibi eklektik tarz dediğimiz eski ve yeni harmanlanmasını da genellikle mekanlarda sıkça kullanıyoruz.

Aykon 2 300x249 RÖPORTAJ: İç Mimar Ataman Kara: “Eski ve Yeniyi Harmanlayın”  ciragan 1 300x225 RÖPORTAJ: İç Mimar Ataman Kara: “Eski ve Yeniyi Harmanlayın”

-       Mutfak bir evin en önemli bölümlerinden. Kullanışlı ve fonksiyonel mutfaklar için nasıl değişiklikler yapılmalı?

Dediğim gibi aslında fonksiyonelliğin en iyi kullanıldığı yer mutfaktır. Aksesuar çok önemlidir çağımızda hafele vb. firmalardan mutfağınızı fonksiyonel kullanmak için birçok ipucu alabilirsiniz.

-       Ben minimalist havayı çok seviyorum gerek ev ortamında gerekse iş ortamında olsun. Sadelik, şıklığı daha da ortaya çıkarıyor. Ancak ortama sıcaklık katmak şart. Bunu da ışık, renk ve belirli tasarımdaki mobilyalarla yapabiliyoruz. Bir ortama sıcaklık ve yumuşaklık katmanın en etkili yolları neler sizin gözünüzden dinleyelim?

Nötr renkler göz yormaz ayrıca mekanlarda endirect ışıklar (yani sağdan soldan sarkan aydınlatmalar kullanılmadan ) homojen bir aydınlatma elde edersiniz, az eşya kullanılmalı ayrıca gereksiz eşya ve aksesuar göz yorar, doğal ahşap tonları evinizi sıcaklaştırır.

-       Eeee yaz geliyor dedik. Bahçe katı olanlar bahçelerine, terası olanlar teraslarına çıkacak, sezonu açacaklar tabiri caizse. Bahçe düzenlemeleri ve iyileştirmeler için pratik neler yapılabilir?

Pratik aşhap deck ile zemine sıcak bir rıhtım havası verebilirsiniz, bir duvarda kullanacağınız taş size bir bodrum veya dağ evi havası verebilir. Tabi ki yeşillik şart.

Kemer Life 300x225 RÖPORTAJ: İç Mimar Ataman Kara: “Eski ve Yeniyi Harmanlayın” Aykon 1 300x225 RÖPORTAJ: İç Mimar Ataman Kara: “Eski ve Yeniyi Harmanlayın”

-       Aynalar tüm bu işin neresinde?

Aynalar benim mekanda kullandığım olmazsa olmazlarımdandır, ama artık o çerçeveli aynalar yerine bir duvarı komple kaplayan aynalar çok daha tercih edilen olmalı. Fakat çok da çelişki yaratmaması için renkli aynaları sıkça kullanıyorum örneklerde de sanırım daha iyi anlatabileceğim.

Clup Questo 300x225 RÖPORTAJ: İç Mimar Ataman Kara: “Eski ve Yeniyi Harmanlayın”

-       Ev ve iş yerlerinde doğru ışıklandırma nasıl olmalı?

Özellikle yaz akşamlarının dokusuna uygun kesinlikle en direck ve noktasal aydınlatmalar kullanılmalı…

Melekeli 300x199 RÖPORTAJ: İç Mimar Ataman Kara: “Eski ve Yeniyi Harmanlayın”

-       Bu yıl kısaca tasarım ve dekorasyonda ne hakim olacak?

Akara mimarlık diyelim.

-       Yaptıklarınıza örnek alınacak başarılı bir mimarsınız. Güzel sanatlar fakültelerinde mimarlık okuyan yüzlerce öğrencimiz var. Başarıya giden yolda onlara ne söylemek istersiniz?

Egolardan kurtulmalı her insan. Usta çırak ilişkisi içerisinde öğrenmeye devam etmeliler. Devamlı araştırma yapılması gerekiyor. Araştırmacı bir ruh şart ve malzeme çok önemli tasarıma yön veren en önemli faktördür.

 

Röportaj: Hülya Çayoğlu Kurtkal

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply