Röportaj: “Kanlı Yalı Uykularınızı Kaçıracak”

0

“Hayal-i Rüya” adlı ilk kitabının ardından şimdi “Kanlı Yalı” isimli romanı ile okurlarını üst düzey gerecek ama meraktan da kudurtacak Melis Büyükplevne. Kendisi, Bodrum’da yaşıyor. Hayvan ve doğa dostu…Aynı zamanda da üniversiteden arkadaşım. Melis Büyükplevne, korkutsa da, psikolojik gerse de “yazdıklarımın içinde mutlaka aşk vardır” diyor ve bu röportajımızda yine kırmızılarla karşımıza çıkıyor. Malum kanlı yalı diyoruz. Görsellik de içeriğe uygun olmalı icon wink Röportaj: Kanlı Yalı Uykularınızı Kaçıracak

kanli yali melis büyükplevne roportaj 2 1024x716 Röportaj: Kanlı Yalı Uykularınızı Kaçıracak

 

İŞTE RÖPOTAJIMIZ

 kanli yali melis büyükplevne roportaj 8 1024x768 Röportaj: Kanlı Yalı Uykularınızı KaçıracakHayali Rüya’dan sonra ikinci kitabın olan “Kanlı Yalı” nın röportajında da beraberiz. Bu sana nasıl hissettiriyor?

Valla seninle yaptığım için çok güzel hissettiriyor. İkinci kitabımın da nihayet çıkmış olması ayrıca heyecanlı kılıyor.

Aslında daha önce çıkmayacak mıydı kitap, neler oldu?

Evet, hatta ilk olarak başka bir kitabım çıkacaktı “Zihnimdeki Oyunlar”; ancak daha sonra ilham bir geldi pir geldi, oturup “Kanlı Yalı”yı yazdım ve Ercan’a (eşi) okuttum. O da hikayeyi çok beğendi ve yayınevine bunu vermemi söyledi. Onlar da onaylayınca bunu basmaya karar verdik.  Aslında kitabım bir kaç ayda tamamlandı da, diğer işler aşırı ağır işledi. Kapaktı, yazıydı, derken bir de tam basıma geldiğimizde matbaacımız öldü ve tarih yine attı.

Matbaacınız mı öldü? Bayağı bir olaylıymış kitabın oluşumu.

Evet, hatta kitabımın basıldığı gün bizim evin yakınlarından silah sesleri geldi, evimde kapılar kendiliğinden açılmaya başladı falan. Mesela kitabın sayfa sayısı da bir muamma. Ben 198 sayfalık bir kitap yolladım ama basılan 144. Format verdikleri format, kitap yazdığım kitap. O 50 sayfa nasıl eridi hala bilmiyorum. Yani bildiğin Paranormale bağladım. (Gülüşmeler)

Peki, kitabın ilhamı dediğin gibi birden mi geldi? Nasıl oluştu “Kanlı Yalı” ?

Diğer kitabımın üzerinde çalışırken, daha önce başlamış olduğum ve yarım bıraktığım bir hikayem geldi aklıma, o gün de nasıl yağmur ve fırtına var. Tam benlik hava. Geçtim bilgisayarın başına, başladım yazmaya. Saate baktığımda sabah olmuştu ve ben hala yazıyordum. Kitabı bir haftada tamamladım diyebilirim, tabii düzeltmeler vs. bayağı bir sürdü, çünkü ne kadar kitabı bitirseniz de, gerçekten bir türlü bitiremiyorsunuz.

kanli yali melis büyükplevne roportaj 4 768x1024 Röportaj: Kanlı Yalı Uykularınızı Kaçıracak

kanli yali melis büyükplevne roportaj 7 1024x723 Röportaj: Kanlı Yalı Uykularınızı Kaçıracak

Yani Kanlı Yalı’yı bir fırtınaya mı borçluyuz? Yoksa Bodrum’a mı?

Her ikisine de diyebiliriz. Bodrum’u bu yüzden seviyorum işte, kışın yağmur ve fırtınası sayesinde bol bol yazıyorum ama bu sene biraz kurak geçti.

Bu başka bir şey yazmadığın anlamına mı geliyor?

Biraz öyle ama tam da değil. Mesela aklımda şuanda en az 6 kitap fikri var, aklıma bir şeyler geldikçe not alıyorum bir kenara, sonra o fikirleri ilerleyen zamanlarda işliyorum romana. Bahsettiğim hikayelerin üçüne de başladım ama yağmur yağmadığı sürece duracaklar bir kenarda, Eylül-Ekim gibi devam ederim muhtemelen.

kanli yali melis büyükplevne roportaj 6 1024x768 Röportaj: Kanlı Yalı Uykularınızı Kaçıracak

kanli yali melis büyükplevne roportaj 5 1024x768 Röportaj: Kanlı Yalı Uykularınızı Kaçıracak

Bayağı randevulu yazıyorsun yahu!

Tabii canım, bazen evin içinde “İlhamiii, yazmak istiyorum, bir uğrar mısın? Miko, senden de yağmur bekliyorum,  azıcık yağdırır mısın?” diye sesleniyorum. Beni duyan varsa deli diyordur.(Gülüşmeler)

“Kanlı Yalı” dan sonra aklında nasıl bir kitap var?

Yine bir korku romanı olur muhtemelen. İki tane devam ettiğim kitabım var. Ya onlar olur, ya da bakarsın “Zihnimdeki Oyunlar”ı düzenleyip onu çıkartırım. Gerçi benim sağım solum belli olmuyor, bir tane dram yazacağım. Çok inandığım bir hikaye.  Onu çıkartırsam şaşırmam ama belli mi olur, belki yine bir fırtına kitabı çıkar.

Dram mı? İşte bu tam bir ters köşe.

Aynen, zaten bu yüzden heyecan verici ama zamanı var, biraz kafamı gerilimden kurtarmam lazım, yoksa yine dram diye başlayıp katliam yapabilirim. (Gülüşmeler)

kanli yali Röportaj: Kanlı Yalı Uykularınızı Kaçıracak

Kitaba dönecek olursak, “Kanlı Yalı”yı yazarken dikkat ettiğin şeyler oldu mu? Ya da yazarken etkilendiğin bir şey?

Biliyorsun aslında ben gençlere yönelik  yazmaya çalıştığım için dile, karakterlere, güncel olmaya ve şiddeti dozunda kullanmaya özen gösteriyorum. İlk kitabım daha masumdu mesela.Bunda biraz daha dozu arttırdım ama yine çok detaya girmeden.

Kitabında mesela Whatsapp’ı da katmışsın, güncellikten kastın bu mu?

Aynen o. Bunu yapmam gerekiyordu, yani sonuçta günümüze ayak uyduracaksınız. Önceki kitap geçmişte daha çok geçtiği için o döneme ait unsurları ve kelimeleri kullanmaya gayret gösterdim. Yayınevlerinin de bunu yapması lazım mesela. Aldığım bazı tavsiyelere çok güldüm. Benden korku romanında edebiyat parçalamamı istediler. Yok artık dedim. Şöyle bir cümleyi hayal edebiliyor musun? “Katil, mahsun bir bakış atan zevcesine palayı saplamadan evvel sebeb-i nefretini haykırdı.”

kanli yali melis büyükplevne roportaj 1 Röportaj: Kanlı Yalı Uykularınızı Kaçıracak

Gerçekten de çok acayip oluyormuş!

Değil mi? Zaten bu bilgi eksiklerinden dolayı da kitapçılarda ve hedef kitlede sorun yaşadık. Avrupa’da örneğin benim yazdığım kitapları +12 veya +16 sekmesine koyarlar, veya direkt gerilim romanlarına ama benim ilk romanım nerelerde bulunmadı ki? İsminden dolayı Astroloji kitabı sanıp Astroloji bölümünde bile bulundu. Ama şunu söylemem gerek. Beklediğimden daha geniş bir kitleye hitap etmiş olmam beni inanılmaz mutlu ediyor!

Peki, okurlarının ilgisi nasıl oldu?

Aslında tahminimden çok daha fazla kişiden destek gördüm. İlk göz ağrım “Hayal-i Rüya”nın satışlarında ilgiyi farkına varmıştım zaten, bir de üzerine ikinci kitap elimde olmamasına rağmen geciktikçe, okurlarıma karşı olan sorumluluk hissiyle “Haydi artık!” demeye başladım.

Umarım başarının ve kitaplarının d evamı gelir. Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

Korkmayı seven herkesin desteğini bekliyorum. Ayrıca unutmadan: Kitaplarımı okurken ışıklarınızı açık tutmayı unutmayın!

Melis Büyülplevne ile ilgili haberleri takip edebileceğiniz sosyal medya hesapları şunlar:

 

Facebook: https://www.facebook.com/melisbuyukplevne/

Pinterest:https://tr.pinterest.com/corvus84/

Twitter:https://twitter.com/DolceStrega

 

 

 

 

 

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply