RÖPORTAJ: Yeniboyutlar.com ‘un Kurucuları Hikayelerini Anlattı

1

İnternet yayıncılığında yeni bir soluk… özgün hayatlar, özgün yazarlar ve hayatınıza yeni boyutlar getirecek www.yeniboyutlar.com yayında.

Yeniboyutlar.com ile bireysel ve ruhsal gelişiminize, sağlıklı yaşama, hayatınıza ve kendi doğanıza ait yeni bakış açıları, yeni açılımlar ve yeni vizyonlara ulaşmamak mümkün değil!

Öyle ki hayatın içinde, dinamik ve sezgileri kuvvetli yazarlarla farklılaştırılmış içerikler sunan sitenin fikir babaları da son derece yaratıcı ve özgür kişilikler. Hal böyle olunca kısa zamanda büyük bir takipçi kitlesi ile yola devam ettikleri bir başarı ortaya çıkıyor. Kısa zaman önce buz ile ilgili paylaştıkları yazı, sitenin kendi rekorunu oluşturdu. O yazının yayınlandığı gün tam 16 bin kişi siteyi ziyaret etti. Bu yükseliş bir anda “yeniboyutlar” bilinci oluşturdu diye düşünüyorum.

İşte meraklısı için o yazının linki… “Buraya buz koyunca bakın neler oluyor?”

http://yeniboyutlar.com/buraya-buz-koyunca-bakin-neler-oluyor/

Ben de sitenin doğuş hikayesi ve bu süreci, girişimin yaratıcıları olan Senem Yurttakalan ve Pınar Taşkın’dan dinledim.

senem pinar 300x225 RÖPORTAJ: Yeniboyutlar.com un Kurucuları Hikayelerini Anlattı

Senem Yurttakalan & Pınar Taşkın

“Yeniboyutlar’ın bütün yazarları okurlarına, içinde hayat olan ne varsa onu üst bir bilinç boyutundan sunmayı vaat ediyor. Yüksekten akan suyun çok daha şifalı ve faydalı olması gibi… Burada her yazar bilgilerini, hislerini ve düşüncelerini kişisel deneyimleriyle birleştirerek aktarıyor. Kimse yaşamadığı, deneyimlemediği, içselleştirmediği bir şeyi yazmıyor”

İşte Röportajımız…

-          www.yeniboyutlar.com taptaze bir site. Yayın hayatına çok pozitif bir giriş yaptığını hissedebiliyorum. Tebrik ederim tüm ekibi. Nasıl başladı bu iş, fikir nasıl çıktı ortaya?

Pınar Taşkın: Bir öğlen vakti, uzundur gitmediğim Beyoğlu’nda, uzundur görmediğim bir arkadaşımla kahve içerken sevgili Senem’in telefondaki enerji dolu sesiyle kendime geldim. Yeni bir site kurduğunu, hemen çalışmalara başlamamız gerektiğini söyledi. Tabi ki evet dedim ve işte şimdi buradayız!

Senem Yurttakalan: Yıllardır web sitesi tasarımcılığı yapıyorum. Yazarlarımızdan sevgili dostum Reyhan bir süredir kendi blogumu açmam konusunda ısrar ediyordu. En sonunda “Yıllardır şirketler için bu işi zaten yapıyorsun. Neden kendi içerik siteni kurmuyorsun? İyi de yazıyorsun. Artık kendin için bir şeyler yapmanın zamanı gelmedi mi?” diye sordu. Ve telefonu kapatır kapatmaz Yeniboyutlar.com’u kurmaya başladım. Aynı gün aklıma bir fikir geldi. Neden sadece ben yazayım? Çevremde kalemi güçlü, bilgili, araştırmayı seven dostlarım var. Neden onları da bu işin içine katmayayım dedim. Önce Pınar ile temasa geçtim. Onu yazarlığın da ötesinde her türlü organizasyonu birlikte yürütebileceğim, Yeniboyutlar’ı ileriye taşıyacak bir partner olarak hayal ettiğimi söyledim. O da “varım” dedi. Böylece bazen abla kardeş tadındaki dostluğumuzun çorbasına iş ilişkisini de kattık. Sonra da telefona sarılıp teker teker, eli kalem, kalbi sevgi, aklı bilgi tutan dostlarımızı aradık. Kimi aradıysak da “varım” dedi. Ve ben “Birlikten kuvvet doğar” sözünü bize armağan eden atalarımızı bir kez daha şükranla yad ettim.

-       Ekipte kimler var? Sizleri biraz tanıyalım.

PT: Yeniboyutlar’ın en belirgin özelliği çok yönlü ve özgün olması. Bunun da en önemli kaynağı değişik alanlarda uzman olan ve aktivite gösteren, değişik yaş gruplarından ve şehirlerden gelen ekibimiz diyebiliriz. Aramızda piyanist, edebiyat öğretmeni, felsefe bölümü öğrencisi, tiyatrocu, tasarımcı, yaşam koçu gibi mesleklerde uzman arkadaşlarımız var….

Ben Pınar Taşkın, asıl mesleğim kimyagerlik, uzmanlığım kozmetik kimyası ve sektörü. Ayrı zamanda 3.5 yıldır nefes koçluğu ve tıbbi masözlük yapıyorum. Zaten kendimi bildim bileli, gerek uğraştığım ve haz aldığım konular, gerek duygu ve düşüncelerim olsun, hep çok yönlü olmuştur. Dolayısı ile bu “özgün” platform benim için hızla vazgeçilmez bir tutkuya dönüştü. Tüm yönlerimi ve bilgilerimi paylaşabileceğim ve yeni şeyler öğrenebileceğim bir tutku.

SY: Ben Senem Yurttakalan, mesleğim halkla ilişkiler, web tasarımcılığı, sosyal medya danışmanlığıdır. Okurlar yazarlarımız hakkında daha fazla bilgiyi Yeniboyutlar’ın yazarlar sayfasında bulabilirler.

-       Bu işin kesin bir tılsımı var…

PT: Bu işte bir iş var, evet… Zamanımız gelmişti. Uzmanlık alanlarımız, ilhamlarımız ve çevremiz bizi böylesi bir oluşuma bir süredir hazırlıyordu. Ve bebeğimiz doğdu! Senem tasarım ve görsellikte çok tecrübeli, ben de yazı işlerini hızlıca toparlayabiliyorum. Hatta bu konularda ışık hızında olduğumuzu söyleyebiliriz!  Tılsım belki de bu ışığımızdır.

S.Y: Meyve olgunlaştığında ağacın dibine düşer. Benim de bu alandaki meyvelerim artık olgunlaşmış olmalı ki artık önüme düştüler. Şimdi meyveleri toplama ve dünyayla paylaşma zamanı.

-       Sitenin kurucuları olarak “yeni boyutlar” derken neyi kastediyorsunuz?

PT: Yeni Boyutlar ifadesini çok seviyorum. Çünkü “yeni boyut” içinde çok şeyi barındırıyor: yeni boyut demek yeni bir algı, yeni bir düşünce, yeni bir his, ve dolayısı ile yeni bir yaratım tarzıdır. Bunların sayesinde yeni bir boyut yaratılmış oluyor. Hani şu günümüzün insanının sıkça kullandığı “Yeni Dünya Düzeni var ya, işte onu oluşturmak için yukarıdaki “yeniler” sıralamasından geçmeniz gerekiyor. Akabinde, yeni bir boyuta açılmış yeni bir insan oluyorsunuz, yeni bir insan da yeni bir dünya demektir.

S.Y: Bilincin genişlemesiyle birlikte üç boyutlu dünyanın ötesindeki boyutlara yükselmeye başlarsınız. İçinde bulunduğumuz altın çağda “Yeni Boyutlar” a bilinç olarak yükselmek kaçınılmazdır. Üçüncü boyutun ötesi fiziki bir alan değildir. Ancak yeni boyutlara yükseldikçe, yaşadığımız bu muhteşem tabiatlı gezegeni cennet bahçesine çevireceğimiz de kesindir.

-       Bu soruyu okuyucular cevaplayacaktır ancak sizce yeni boyutları okuyan ne kazanıyor? Sizce bu site neden takip edilmeli?

PT: Yeni Boyutlar’da Bireysel&Ruhsal gelişim, sağlıklı yaşam ve yaşama dair çok iddialı, özgün yazılar var, ve her gün bolca paylaşım yapıyor, okuyucuyla aramızı sıcak tutuyoruz. Yeni Boyutlar’daki yazılar kısa, öz, etkili ve rahatlıkla okunabilir şekilde düzenleniyor. Bireysel ve ruhsal gelişimin her alanına dokunuyoruz: nefes, spiritüel bilgiler, astroloji, yaşam koçluğu, deeksha enerjisi, reiki, yabancı kaynaklardan da esinlendiğimiz daha pek çok farklı yazı. Yaşama dair köşesi bizzat yazarların tecrübelerine dayalı, faydalı bilgilerle zenginleşmiş yazılardan oluşuyor. Bilim hepimizin vazgeçilmezi; ben zaten meslek gereği kuantumun denklemlerini sayfalarca yazmış birisi olarak bilimsel yazılara tutkuluyum. Senem de bu konuda zaten çok tecrübeli. Kısaca, takip edin ve farkı görün diyorum…

-       www.yeniboyutlar.com da kişisel ve ruhsal gelişim alanı ve spiritüellik oldukça ön plana çıkıyor. Bu tarzın bu derece organize olunmuş başka bir örneği yok denecek kadar az sanırım. Sizin farkınız nerede başlıyor?

PT: Bizim farkımız sürekli vurguladığımız gibi özgünlüğümüz….

SY: Spiritüel olmak demek, bedenin içinde tam olarak var olmak, yaşamın içinden akmak, insanlarla, hayvanlarla, tabiatla ve olaylarla “tam” bir ilişki içinde olmak demektir. Her ne yaşıyorsak bize tam olarak temas etmesine izin vermek ve bizim de ilişkide olduğumuz her kişiye, varlığa, olaya tam olarak dokunmamız demektir. Gidecek başka bir yer yok. Melekler de biziz, cennet de biziz, her şey biziz. Hiçbir şey bizden ayrı değil. Bu nedenle Yeniboyutlar’ın bütün yazarları okurlarına, içinde hayat olan ne varsa onu üst bir bilinç boyutundan sunmayı vaat ediyor. Yüksekten akan suyun çok daha şifalı ve faydalı olması gibi… Burada her yazar bilgilerini, hislerini ve düşüncelerini kişisel deneyimleriyle birleştirerek aktarıyor. Kimse yaşamadığı, deneyimlemediği, içselleştirmediği bir şeyi yazmıyor. Yabancı kaynaklardan aldığımız yazıları da birebir çevirmiyoruz. Okuduklarımız kendi yaşanmışlıklarımızla temas ediyorsa, yazıya döküyoruz. Anlayacağınız önce biz heyecanlanıyorsak, bu yabancı kaynakları yazıları yazıyor ve okurlarımızla paylaşıyoruz.

-       Sitede yer alan yazıların ufuk açıcı ve yol gösterici olduğunu düşünüyorum. Bu felsefe, sanırım yazar ekibinin kişisel ve yaşam özelliklerinin, tarzının bir devamı. Doğru mu düşünüyorum?

PT: Kesinlikle öyle. Site aslında bizim bir aynamız, hatta aslında bebeğimiz gibi.

-       Öyle biliyorum ki ilk etkinliğiniz Gümüşlük’e. Nefes almaya ve ilahi dokunuş için gidiyoruz diyorsunuz. Bu tarz etkinlikleri bizzat düzenlemeye devam edecek misiniz? Planda nereler var?

PT: Evet ilk etkinliğimiz Mayıs ayında doğası ve güzelliği ile meşhur Gümüşlük’de olacak. Katılımcılara enerji dolu ve kendilerine bir adım daha yaklaştıkları 2 gün yaşatacağız. Enerji fazlamız var! J Etkinlikler devam edecek. Yine Gümüşlük ve ardından Istanbul’da olacak. Kişiye özel çalışmalarımız da devam ediyor.

-       Yeniboyutlar.com’un kapısının herkese açık olduğunu ifade ediyorsunuz. Kalemine güvenenler başvurabilirler. Sitede yazar olmak isteyenlerde aradığınız kriterleri paylaşır mısınız?

PT: Tabi, başvuruları memnuniyetle kabul ediyoruz. Birden fazla yazı türü ile yazarımız olabilirler. Bunun detaylarını bizimle iletişime geçerlerse severek paylaşırız: yeniboyutlar@gmail.com

SY: Eli kalem, kalbi sevgi, aklı bilgi tutan, yüksek bilince sahip herkes Yeniboyutlar’da yazar olabilir.

-       Sitenin bizlere ne tarz sürprizleri olacak. Yazılar dışında başka faydalar ya da açılımlar sunacak mı?

PT: çok yakında online satış kısmımız açılacak ve kadın-erkek-çocuk herkesin çok hoşuna gidecek ürünlerimiz olacak.

SY: Yeniboyutlar’ın 11 gün gibi kısa sürede bu kadar başarıya ulaşması (ziyaretçi sayısının yüksekliği, çevremizden aldığımız olumlu tepkiler, vs.) benim için başlı başına bir sürprizdir. Bakalım Yeniboyutlar başımıza daha ne sürprizler açacak? Ben de heyecanla bekliyorum.

-       Yeni bir ses, yeni bir soluk olarak sitenin ziyaretçi sayısı nasıl gidiyor?

PT: Sayıları Senem daha iyi bilir, ben özetle çok iyi diyebilirim!

SY: “Buraya buz koyunca bakın neler oluyor” haberini yayınladıktan sonra bir günde 16.000 ziyaretçimiz oldu. Sitemizin açılışının henüz 5.günüydü. Hatta bazı siteler bu haberi bizden alıp biraz değiştirerek yayınladılar. Facebook’ta da oldukça popüler oldu bu haber. Bize de ışık tutmuş oldu. Okurlarımızın nabzını daha iyi tutabilir hale geldik. Şu anda istikrarlı bir okur kitlesi yakalamış görünüyoruz. Ne diyeyim, başarılarımızın devamını diliyorum.

-       Sitenin geleceği ile ilgili birkaç proje duyabilecek miyiz sizden hanımlar?

PT: Açıkçası ben sitenin içeriğinin ileride İngilizceye de çevrilmesini çok istiyorum. Yani öyle bir site olacak ki hem Türkçe hem İngilizce, en iyi bilgiler, en geliştirici yazılar. İş icabı çok seyahat ettim, kimyayı yurtdışında çokça temsil ettim. Dünyaya bir de bu vesile ile açılmayı, hem tecrübelerimizi hem de ülkemizin adını yaymayı çok istiyorum.

SY: Bence bunu okurlar ve yazarlar belirleyecek… Yeniboyutlar şimdiden canlı bir organizma haline geldi. Projeler de birlikte ortaya çıkacak gibi görünüyor. Ne demiştik en başta? Birlikten kuvvet doğar. (Küçümsenecek kadar basit olan bu atasözünün üzerine kitap yazabilirim. Bence o kadar etkili.)

-       Sosyal ağ adreslerini de paylaşırsanız süper olur. Meraklı okurlarımız sizi daha geniş bir kitleden takip etsin…

PT: https://www.facebook.com/yeniboyutlar?ref=bookmarks

https://instagram.com/yeniboyutlar/

https://twitter.com/YeniBoyutlar

 

-  Çok teşekkür ediyorum. Zaten siteye bakınca pozitif oluyorsunuz. Bu güzel paylaşımlarınız eklenince daha da keyiflendim. Bol başarılar, sevgiler…

Biz teşekkür ederiz.

RÖPORTAJ: Hülya Çayoğlu Kurtkal

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

1 Yorum

  1. Pingback: İnternet yayıncılığında yeni bir soluk | www.yeniboyutlar.com

Leave A Reply