RÖPORTAJ: Nefes İle Hayatınızda Yüzde Yüz Dönüşüm Sağlarsınız

0

Vücutta fiziksel ya da duygusal nedenli biriken toksinleri dışarı atmanın tek yolu yoga, spor ya da beslenme değil. Bunun en doğal yolu NEFES aslında. Doğarken ilk nefesimizi alıyor ölürken son nefesimizi veriyoruz. Dolayısıyla nefes her daim bizimle. Ancak nefesi doğru kullanmayı unuttuğumuzda birçok sorun ile karşılaşıyoruz. Kaygı, endişe, stres, psikolojik ve fiziksel hastalıklar, travmatik duygular ve takıntıları aşmanın en etkili yolunun nefes olduğunu belirten Terapotik Nefes Koçu Mehtap Utuş ile terapotik nefes terapisi üzerine okuyan herkes için yararlı olacağını düşündüğüm bir röportaj gerçekleştirdim.

Kendisinin de yaşadığı kanser hastalığı üzerine nefesle tanıştığını ve nefesle şifalandığını belirten Mehtap Utuş, insanın ona ağır gelen duygu, düşünce ve davranışlardan özgürleşmesi, rahatsızlıklarından kurtulması için terapotik nefes terapilerini öneriyor ve süreci şöyle ifade ediyor:

” Nefes kan dolaşım sisteminin içindeki hücreler ile organlara gider.Her nefes “oksijen” organa geldiğinde organı tekrardan canlandırır, arındırır ve işler hale getirir. Bu zaten bilimsel olarak ispatlanmış bir durumdur.Yeniden   canlanan organ yaşama döner hayata döner. Kişi birikintilerini bırakınca “duygu ve düşüncelerini” yaşam tekrardan başlar.”

İŞTE RÖPORTAJIMIZ

Mehtap Hanım merhaba,

- Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

30.10.1069 Konya doğumluyum. Yaklaşık 19 yıl moda tasarımcısı olarak özel sektörlerde görev yaptım. Kumaşlara hayat verip dünyayı gezdim. İçinde bulunduğum yoğun psikolojik şartlar nedeniyle ağır bir depresyon sonucu geçirdiğim kanser ameliyatı ile hayatıma yeniden şekil verdim.

         – Hayattaki misyonunuzun hep ne olduğunu düşünürsünüz?

İnsanların zihinsel dönüşümlerini gerçekleştirecekleri programlar yazmak ve uygulamak.

-  Size baktığımda gerçekten dinamik, genç ve aydınlık bir enerji alıyorum. Nefesi çözmeniz mi bunun sırrı? 

Nefes aracılığı ile zihnimi çözmek, zihnimin kalıntılarından terapotik nefes ile silkelenmek bunun sırrı. Evet Nefes.

Terapotik Nefes Koçu Mehtap Utuş 1024x988 RÖPORTAJ: Nefes İle Hayatınızda Yüzde Yüz Dönüşüm Sağlarsınız

      – Özellikle son dönemlerde farkındalık sürecine girmiş kişilerin nefesi mutlaka daha detaylı öğrenmek istediklerini ya da zaten nefesle           tanıştıkları için büyük bir farkındalık içinde olduklarını görüyorum. Nefes her şeyin başı. Gerçekten de nefesle doğuyor, nefesle gidiyoruz bu dünyadan. Nefes aldığımızı düşünüyoruz ama aslında alamıyoruz değil mi?

Nefes almak dünyaya gelen her canlının otomatik olarak yaptığı en doğal iştir. Tanrının hediyesidir. Lakin ilerleyen süreçte insan nefes almakta değil nefesi vermekte zorlanıyor.  Yani insan nefes alır, sadece geri veremez.

     – Terapotik nefes kavramını ilk sizden duydum. Nedir terapotik nefes?

Terapotik nefes terapisi, nefesin dışarıya bırakılması ile bedenin önemli kas tetik noktalarını gevşeten, organların üzerine yüklenen ve sıkışan duyguları sağma, destekleyici, arındırıcı kişiye özel 2 saat süren terapi şeklidir.

-   Peki terapotik nefes terapisi nasıl bir süreç, Seansa katılan bireyler ile neler yaşanıyor?

Terapotik nefes terapisi 10-12 seans aralığında süren, karşılıklı birebir uygulanan bir terapidir. Yaklaşık 35 dakikası nefes verme ve almadır, 20 dakikası meditasyon halindedir. Her kişinin kendi özel sürecidir bu süreç. Kişi kendi sürecinde yaşaması gereken gerçek deneyimlerini fark eder ve bu farkındalıklarını hayata çok çabuk geçirir. Bu süreç yaklaşık 4-5    seanslarda gerçekleşir. Kendisini nefes ile fark eder, yaşamını çok kolay   bir şeklide yeniden şekillendirir ve bu durum pozitif yönde kalıcıdır.

     – Terapotik nefesin etkilerinden devam edecek olursak bu nefes çalışmaları kişiye ne gibi kazanımlar getiriyor?

 Terapotik nefes çalışmalarında kişi en önemli durum olan organlarının üzerindeki duygu durumlarını salıveriyor, böylece kişi biriktirdiklerini   bırakınca kendisine yeni için çok fazla yer “alan” açıyor.

- Kendimizi farkına varamayan çoğumuz,nefes almayı unutuyoruz   bile. Nefesi tutuyoruz. İçerde biriken nefesi tam boşaltamadığımız için eski nefes, bizi hasta ediyor dersem doğru tanımlamış olur  muyum?

Evet, biraz doğru tanımlamış olursunuz, ilaveten içeride kalan eski nefes  içeriye getirdiği duyguyu da içeride saklar ve tutar bu durum zamanla kişinin hastalanmasına sebep olur.

     – Nefesle hayatınızda %100 bir dönüşüm yaşayacağınızı söylüyorsunuz. Blokajlar, travmatik konular, ağrılar, endişe ve  kaygılar,korkular, panik atak, diğer psikolojik ve fiziksel birçok       rahatsızlık ile hayatımızdaki aşmak istediğimiz kısır döngülerin bu nefes terapileri sayesinde ortadan kalkacağını oldukça net bir biçimde ifade ediyorsunuz. Bu gerçekten mucize gibi geliyor kulağa. Nasıl oluyor da özgürleşiyoruz,  nefes bizi nasıl iyileştiriyor?

Evet, neredeyse % 100 bir dönüşüm sağlarsınız. Nefes kan dolaşım sisteminin içindeki hücreler ile organlara gider. Her nefes “oksijen”organa geldiğinde organı tekrardan canlandırır, arındırır ve işler hale   getirir. Bu zaten bilimsel olarak ispatlanmış bir durumdur.  Yeniden canlanan organ yaşama döner hayata döner. Kişi birikintilerini bırakınca “duygu ve düşüncelerini” yaşam tekrardan başlar.

- Bu doğrultuda doğru nefes alamadığımız her an aslında kötüleşiyor, kaygı ve bedende biriken toksinlerden de kurtulmamız bir o kadar zor oluyor?

Terapotik nefes işte tam burada devreye giriyor. Biriken toksinleri ciğerlerden dışarı atmanızı sağlıyor. Böylece kişi kaygılarını bırakmış  oluyor.

     – O halde nefes bir uyanış, özümüzle kaybettiğimiz bağı tekrar geri kazanma gücünü veriyor bize. Kişisel gelişimimizin en temel noktası, değil mi?

Evet, nefes uyanıştır. Yaşamınıza, kendinize, etrafınıza, Yaratıcınıza uyanıştır. Kişi kaybettiği yaşam bağlantısını tekrar geri kazanıyor. Ve bir daha da asla bırakmıyor.

         -Nefes tekniklerini detaylıca öğrenmiş ve bunları uygulayan birinin   hayatında neler değişir?

Nefes teknikleri ayrı bir kulvardır. Biz yaklaşık 2 saat süren  nefes terapi süreci gerçekleştiriyoruz. Bu ikisini karıştırmamak adına güzel bir soru oldu.

     – Peki nefese giriş yapmak isteyenler ve kendini daha iyi hissetmek isteyenler için günlük uygulayabilecekleri, onları yenileyebilecek nefes uygulamalarından örnekler verebilir misiniz? Şöyle basit ama etkili birkaç nefes taktiği…

Maalesef veremem. Dediğim gibi biz nefes terapisi yapıyoruz, teknikler farklı şeylerdir. Bizimle çalışanlar yaklaşık 6 seansta nefesleri tekrardan aktive olup nefes kapasiteleri açılmış ve diyafram nefesine geçmiş oluyorlar. Bu yüzden benim terapilerim karşılıklı olmak durumundadır.   Ancak terapilerden sonra kendileri 2-3 dakika yapıyor hale geliyorlar bu da yetiyor kişiye.

         – Bir uzman gözüyle kişinin kendini bulma yolculuğundaki sürecinde insanlara ne tavsiyeniz olur, onlara nasıl bir mesaj vermek istersiniz?       Dinlemek isteriz.

Yaşam kişinin kendi yoludur. Bu yolda söyleyebileceğim tek şey “ kendinizden vazgeçmeyin”  “yaşamınızı gerçeğe dönüştürün.” Ve nefes çalışın.

 Keyifli sohbet için teşekkürler. Gönlünüze sağlık…

Ben teşekkür ederim bu güzel sohbet için.

Mehtap Utuş

Terapotik Nefes Koçu / Terapisti / Trainer

Profesyonel Koç

Röportaj: Hülya Çayoğlu Kurtkal

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply