Ruh Hallerinizi Zamana Not Düşün

0

Kendin olabilmenin güzelliklerinden bahsetmiştim ilk yazımda. Kişinin kendisi ile buluşmasının keyif ve kazancından yola çıkmıştık. Şimdi kendimiz olabilmenin temellerinden ve hayatımızı kolaylaştıracak detaylardan yolumuzu çizmeye devam edeceğiz.

İnsan duygu ve düşünceler bütününden oluşan, kendi değer yargıları ile hayata dahil bir duruşu olan canlı. Öyle ki kendimiz olabildiğimizde diğer tüm canlılardan farklı olduğumuzu iddia edebildiğimiz düşünebilme yetimiz gurur kaynağımız çoğu zaman. Düşünebilmek gelişimin ve değişimin öncüsü olduğu için insan medeniyetleri kuran ve yöneten olarak ayrılıyor diğerlerinden.  Peki, bu süreçte özümüze ne kadar sahip çıkabildiğimizi, ne kadar kendimiz olabildiğimizi düşünüyor muyuz?

Yaşam koşuşturmacası içerisinde kendimize ne kadar zaman ayırıyoruz, kendimizi ne kadar tanıyoruz? Neleri sevdiğimizi, nelere güldüğümüzü, nasıl mutlu olup, hangi durumlarda içimizin acıdığını ne kadar biliyoruz? Gün içerisinde çok çeşitli ruh hallerine bürünüyor, anlık hızlı tepkiler veriyor hatta bazen aynı olaya farklı koşullar dahilinde farklı yorumlar getirebiliyoruz. Bunun asıl sebebi zamanın ve mekanın ötesinde o an içerisinde bulunduğumuz ruh hallerinin de yansımasıdır. Kendimizi ne kadar iyi tanırsak olaylara vereceğimiz tepkileri, yaşadıklarımızın üzerimizde yaratacağı etkileri öngörebilir, bize huzur ve keyif verecek şekilde yaşayabilecek rotayı çizebiliriz. Kendimiz olabilir, kendimiz gibi davranabiliriz.

24 saatlik bir günü düşünün uyandığınız andan itibaren gün içerisindeki davranışlarınızı gözlemleyin. Hatta mümkünse küçük bir defter edinerek her günün nasıl başladığı ve değişen ruh hallerinizle nasıl şekillendiğini not edin. Bunu 21 gün boyunca yaparak günün hangi saatinde, neye nasıl tepkiler verdiğinizi gözlemleyin. Enerjinizin yüksek olduğu saatleri, verimli olduğunuz zamanları tespit edin. Uyumadan önce o gün yaşadıklarınızı gözünüzde canlandırın. İç sesinizin güne dair birikimlerine kulak verin, duyduklarınız yaşadıklarınızın ruhunuzdaki yansımaları olacaktır. Ve başınızı yastığa koyduğunuzda bir günü nasıl geçirdiğinizin artık farkında ve bilincinde olarak, kendinizle tanışmanın verdiği huzuru hissedeceksiniz.

Kendini bilen insanın çok fazla şey bilmeye ihtiyacı yoktur, kendini tanıdıkça; kendin oldukça, özünü buldukça yaşamın içerisinde suyun akışına yön verebilecektir. İstemek başarmanın en temel öğretisi ve öze dönüş yolculukların en keyiflisidir. İyi yolculuklar.

İletişim ve NLP Uzmanı

Dilek ŞEN

dlksen@hotmail.com

https://www.facebook.com/dilekdilersen

 

Yazarın diğer yazısı “Kendi Doğal Halin En Güzeli” isimli yazıyı okumak için tıklayabilirsiniz.

 http://www.endogalindan.com/kendi-dogal-halin-en-guzeli/

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply