Şehirde Kendi Doğanızı Keşfedin

0

Kendi Doğanızı Keşfedin

 Şehir yaşamı, insan biyolojisi için zorlu bir yaşam. Binalarla çevrili olmak, işyerinde gökyüzünün ışığını saatlerce, hatta bazen tüm gün boyunca görmemek, günün saatlerine sığmayacak derecede iş yüklenmek,bir yerden bir yere giderken trafikte çok vakit harcamak, en önemlisi kirasını ödeyebilmek için veya herhangi bir hedef uğruna sevmediği bir işte çalışmak, insan bedenini yıpratıyor. Beden, kendine neyin iyi gelip gelmediğini çok iyi bilen bir biyolojik sistem. Şehir hayatına uyum sağlamak için sıkça başvurulan yol ise, o sisteme verilen kulağı kapamak. Yoksa çoktan büyük değişiklikler talep ederdi.

Bedenin neye ihtiyacı olduğunu hissetmesen yaşamak, şehirde daha kolay, ama bunun sonuçları genelde, yorgunluktan yaşanan hastalıklar, yorgunluğu veya tatminsizliği yok etsin diye aşırı veya kalitesiz yemeğin yarattığı kilo problemleri, yüksek tansiyon, kolesterol veya şeker gibi sürekli yaşanan dengesizlikler olabiliyor.

Ne Yapabiliriz?

Bir gün kırsala yerleşeceğim hayali ile yaşadığınız günleri sağlıksız geçirmek bir çözüm değil! Her şey için çok geç olabilir!

Çözüm hemen şimdi başlayabilir; bu yazıyı okuduktan sonra. Dolayısıyla, ilk yapılacak şey, bedeninize, bedeninizin zekasına biraz kulak vermek. Bedenin sesini açabilmek için, önce onu biraz hareketlendirmek ve canlandırmak gerekiyor.

Yorgunsuzunuz ve bir türlü geçmiyor. Bunun nedeni çok hareket etmek değil, tam aksine hareketsizlik olabilir. Bu durum, uzun zamandır çalışmayan bir arabanın çalışmayı reddetmesine benzer. O yüzden öncelikle yapmanız gereken, bedeninizi daha hareketli ve çakışır hale getirmek.

Rahat Bir Ayakkabı Alın

Şehirde yollar genelde kaldırım, kaldırımlar da genelde çıkıntılı, çukurlu ve delik deşik. Bu düzensizlikte yürümek istemeyen mokasen veya topuklu ayakkabıya sarılı ayaklar sizi hemen taksiye, arabaya veya toplu taşımaya yönlendirebilir. En kısa mesafeler için bile… oysa, rahat bir ayakkabınız olsa yürüme ihtimaliniz daha çok. Dolayısıyla, özellikle işe giderken ve dönerken giyebileceğiniz rahat ayakkabılarınız olsun (diğerini çantanıza atın). Haftasonları ise, biraz daha az süs olsa da daha fazla sağlık için, ayaklarınızı rahat ettiren ayakkabıları tercih edin. Giyin, farkı hissedeceksiniz.

Yarım saate kadar olan yürüme mesafelerinde araç kullanmayın!

sehirde yuruyus 300x199 Şehirde Kendi Doğanızı Keşfedin

10 TL =30 dakika

Rahat ayakkabınız olduktan sonra artık yürümeye karar vermek daha kolay. Bunun için, taksiyle yaklaşık 10 lira harcadığınız yolları, 30 dakikada yürüyebilirsiniz. Bir kere yürümeyi deneyin. Metrodan eve, evden metroya. Ya da otobüsten birkaç durak daha önce inin. Eğer bir sağlık engeliniz yoksa her gün minimum 30 dakika yürüyün. Yürürken, etrafınızla ilgili birçok ayrıntı fark edeceksiniz; bacaklarınız, kalp ve dolaşım sisteminiz hareketten dolayı canlanırken, zihniniz de yeni ayrıntılar keşfetmeye başlayacak. Bu da sinir sisteminiz için çok değerli bir çalışma. Sinir sistemi yeni keşiflerden beslenir bunun için basit yürüyüşler bile yeterlidir.

Evinize Değişik Yollardan Gidin

Beyin sağlığınız için, evinize değişik yollardan gidin. İngiltere ‘deki taksi şoförleri arasında yapılan bir araştırma, taksi şoför sınavı için yapılan ve tüm yolları ezberlemelerine yol açan eğitimin beynin hafıza bölgesi olan hippocampusu geliştirdiğini ortaya koyuyor.

Tabi ki, şehirdeki tüm yolları ezberlemenize gerek yok. Ama evinize giden değişik sokaklar keşfederek, hem yaşamınıza küçük bir yenilik katabilir hem de beyninizin sağlığına katkıda bulunabilirsiniz.

Araba Kullanmasını Biliyorsanız, Bisiklet Kullanmayı Deneyin

bisiklet kullanin 300x199 Şehirde Kendi Doğanızı Keşfedin

Bisiklete binmek, hem karbon emisyonuna engel olduğu, hem de kalp ve beden sağlığına büyük katkısı olduğu için önerilen bir ulaşım sistemi.sadece hafta sonları sopor amaçlı değil, hafta içi işinize ya da bakkala gitmek için de bisiklet kullanabilirsiniz. Büyük şehirlerde bisiklet yolları yaygın olmadığı için, bazen araba trafiğinin olduğu yollardan gitmeniz gerekebilir. Bunun için daha önce araba kullanmış olmanız hem trafik kurallarını, hem de arabalara nasıl dikkat edebileceğinizi bilmeniz açısından önemli. Şehirde bisiklet kullanımın yaymaya çalışan bisikletliler derneği2nin web sayfasını inceleyin (bisikletliler.org), nelere dikkat etmeniz gerektiğine ilişkin ipuçları bulacaksınız.

Kafe ve Restoran Yerine Parklarda Buluşun

piknik 300x225 Şehirde Kendi Doğanızı Keşfedin

Yeşilliğe yakın olmanın insan sağlığına katkı sağladığı bilimsel olarak kanıtlandı. Exeter üniversitesi’nin ocak 2014’de yayınladığı makaleye göre, yeşil alanlara yakın oturanlar daha az depresyon yaşıyor. Bu hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerli. Belki hemen evinizin yerini değiştiremezsiniz, ama dışarı çıktığınız zaman, yapay havalandırması ve parlak yorucu ışıklarıyla insan bedenini aşırı yoran alışveriş merkezleri ya da bol dükkanlı beton sokaklar yerine, parklara gidebilirsiniz. Yakınınızdaki parkları araştırın, ağaç altında oturmak bile yeterli, mutlaka orman ya da koruluk olması gerekmiyor. Eğer parka giderseniz, parkların beton, banklı, süslü, sınırlanmış yerlerine değil, ağaçları, gökyüzünü gördüğünüz, toprağa dokunabildiğiniz, toprağın kokusunu aldığınız bir yere oturun. İnsan beyin, doğanın düzensizliğini izlemeyi sever. Doğada düz çizgiler sadece cetvel ile ortaya çıkar. Ne kadar fazla ağaçlara bakarsanız, o zenginlik zihninizi o kadar çok dinlendirir.

Her Hafta En Az 4 Kez Bir Ağacın Altında Oturun

agac altinda 300x200 Şehirde Kendi Doğanızı Keşfedin

Zihni dinlendirmek. Bedeninizi dinlendirmek demek. Sinema, kitap ya da arkadaşlarla sohbet güzel, ama doğayla bambaşka. Bunun sinir sisteminize sakinleştirici etkisi var. Dolayısıyla kendinize, yapabiliyorsanız her gün, yapamazsanız da haftada en az 4 kez yalnız kalabileceğiniz bir zaman dilimi ayırın. Parklara, ormanlara gidemeseniz bile, sizi çeken bir ağacın altına oturun, sırtınızı yaslayın, onu hissedin. Nefesinizi hissedin. Birlikte nefes alıp verdiğinizi hayal edin ( ağaç da sürekli nefes alıyor). Bir süreliğine elektronik aletleri kapatın ve ağacın gövdesine dokunun, içinizden gelirse sarılın! Doğanın size verdiği desteği hissedin. Bunu hatırlamak için sıkça tekrarlayın. Bedeninizde farkı hissedeceksiniz.

Bitkileri İnceleyin

şehrin içerisinde şaşırtıcı derecede çok çeşitli bitki var. Şehir dışına çıkacak vaktiniz yoksa bile, haftasonu yakınınızdaki parka gidip ya da yolunuzun üzerindeki apartmanların bahçelerinde bulunan bitkileri inceleyebilirsiniz. Göz gezdirmeniz bile yeterli, yanınızda bitki rehberiyle gezebilir, şehrinizde ve etrafındaki yeşilliklerin zenginliği konusunda merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Bitki incelemek, doğada vakit geçirmek, insanın sinir sistemini dinlendiriyor. Bitkilerle zaman geçirmek için evinizin ışığına uygun birkaç bitki alın.

Çevrenizi keşfedin

Zaman buldukça, hem yürüyüş yaparak bedenini hareket ettirmek, hem de şehrin kültürel ve tarih zenginliğini keşfetmek için, daha önce gitmediğiniz semtlere gidin, binalara bakın, yeni yerler keşfedin. Şehrin sokaklarını ve mekanlarını tanıtan kültür turlarlına katılabilirsiniz. Ama sokaklarda kaybolup, kendi kendinize keşif yapmanın da mutlaka ayrı bir tadı var.

Yediklerinize dikkat edin

Stres yaratan olayları değiştiremiyor olabilirsiniz, ama bedeninize destek verme şekilinizle, olayların etkisi en aza indirebilirsiniz. Stresli dönemlerde yemek rutini iyice şaşabilir. Dolayısıyla daha fazla yeşillik, sebze ve meyveye yönelin, karbonhidrat tüketiminizi azaltın. Aşırı şekerli veya hamurlu yiyecekler yorgunluğunuzu artırır. Bu yüzden poğaca yerine ceviz-badem gibi yine doyurucu ama sisteminizi yormayan sağlıklı yiyecekleri tercih edin. Bedeniniz, aldığınız bu karara olumlu tepki verecektir.

Teknolojiden uzaklaşın

Stresli bir günün ardından kendinizi mümkün olduğu kadar bilgisayardan, akıllı telefonların girdabından ve wi-fi vericinizden uzağa taşıyın. Size iyi gelen bir kitap okuyun, meditasyon yapın, yoga veya spor derslerine gidin (floresan ışıklar ve yüksek sesli müziklerin olmadığı yerlerde), yemek yapın, müzik dinleyin. Ruhunuz beslendikçe stresin etkileri azalacak.

Müzik dinleyin

muzik dinlemek 300x199 Şehirde Kendi Doğanızı Keşfedin

Müzik dinleyen (özellikle de sevdiğiniz müzikler ve klasik müzik) insanların, sinir sisteminin dinlendiği, beyninin geliştiği ve stres seviyesinin düştüğü gözlenmiş. Sevdiğiniz müzikleri dinlemek için kendinize zaman ayırın, hatta her gün yeni bir parça keşfetmek için araştırma yapın; internetteki müzik sitelerinde gezinebilirsiniz. Müzik dinlerken bedeninizin de dinlendiğini fark edeceksiniz. Yalnız dikkat edin, dinlediğiniz müzikler sizi daha fazla strese veya üzüntüye sokacak nitelikte olmasın!

 

 

Kaynak:Buğday Derneği-Tüketicinin El rehberi

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply