Stresle Başa Çıkmanın Yolları

0

Stresinizi Yönetin

stres1 300x200 Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Stres, günümüzde en sık kullandığımız kelimelerden biri. Çalışan insanların, gelecek kaygısı yaşayanların her gün hissettiği bu durum hakkında sürekli bir şeyler okuyup, üzerinde konuşsak da stresi yaşamımızdan çıkarmakta zorlanıyoruz. Çünkü, stresle etkili başa çıkma yöntemlerini uygulamak için ne zaman var, ne de yeterli farkındalık.

Stres yaratan olayları bitse bile bu his uzun süre devam ettiği için bedense derinden etki edebiliyor. Yanı sizi üzen, sıkan olmasa dahi, evde koltuğunuzda otururken halen stresliyseniz, uykularınız kaçıyorsa bu size bir “dur” işaretidir! Belli ki tüm olan biteni kafanızın içinde taşımaya devam ediyorsunuz: Bir olay bitmeden diğeri olmuş, beden bir etkiden kurtulamadan diğerine maruz kalmış, bu arada da dinlendirilememiş, düşünceler dönüp durmaya devam etmiş…

Her düşünce, olaylar kadar yoğun şekilde bedeni etkiler. Olayları her hatırladığınızda, bedeninize yeniden yaşatırsınız. Ama elinizde değil, düşünmeye devam edersiniz, böylelikle bedeniniz de yorulmaya devam eder. Dolaysıyla stres bedeninizde gittikçe daha da derine yerleşir! Ama stresten kurtulmak sanıldığı kadar zor değil.

Meditasyon

En etkili yol, meditasyon. Sizi hatanızdaki hikayelerin nasıl etkilediğini fark etmenizi sağlayacak, böylece düşüncelerinizin yükünü bedeninize üstünden kaldıracak. Bugün olan şeyi ertesi güne saklamanızı engelleyecek eşsiz bir yöntem. Farklı meditasyon yöntemlerini deneyebilirsiniz. Yoga merkezlerinde meditasyon dersleri de yapılıyor.

Nasıl yapılır?

1092106 bigthumbnail 300x224 Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Rahat oturup, sessiz sakın kalabileceğiniz bir koşa bulun ve gözlerinizi kapayın (telefonları da). Gözlerinizi kapadığınız an, hareket edip çıkmak isteyeceksiniz, çünkü ilk an bu oturuş sıkıcı gelecek ama bunu izin vermeyin. Hiç kıpırdamayın. Burada amaç, içinizde olup biteni fark etmeniz, bunun için hareketsiz olmanız çok önemli, hareket sizin dikkatinizi dağıtır. Bu yolla düşünceleri susturmaya değil, aksinde kafamızdan geçen düşünceleri görmeye çalışırız. Düşünceler bulut gibidir, hareket eder, hızlanır ve yavaşlar. Bunu fark ettiğiniz an, üzerindeki etkisi azalmaya başlar.

Sonra dikkatiniz bedeninizdeki hislerde gezdirmeye devam edin. Örneğin yüzünüzü hissetmeye başlayın, ardından gözlerinizi, yanaklarınızı, dudaklarınızı, çenenizi… omuzlarınızı, sırtınızı, kalçanızın arkasını, kollarınızı, bacaklarınızı… bunları yavaş yavaş yapın. Bedeninizin his haritasını çıkardığınızı farz edin. Aynı zamanda düşüncelerinize gelip geliyor olacak, izin verin orada olsunlar ama siz yine de his haritanızı çıkarmaya devam edin. Böylece düşüncelerin yoğun etkisi kendiliğinden azalıyor olacak. En az 5 dakika olacak şekilde bunu devam ettirin; içinizden geldiği kadar. İhtiyaç duydukça tekrarlayın.

Nefesi İzleyerek Meditasyon

Gözlerinizi kapadığınız, rahat ve sessiz oturuşunuzu bulduktan sonra, nefesinizin hareketine odaklanmaya başlayın. Burnunuzdan gidip boğazınızdan geçiyor, sonra karnınızı hareket ettiriyor, göğüs kafesinizi, hatta omuzlarınızı bile hareket ettiriyor. Hareketini izleyin.

Nefesin hareketini izlerken akılınızdan birçok düşünce geçecek, böylece zihninizi neyin meşgul ettiğini keşfedebilirsiniz. Ama o düşüncelere kapılarak stres etkisini beslemeye devam etmeyin. Düşünceyi izleyin, sonra nefesinizi tekrar hissedin. Hatta nefesinizi sayabilirsiniz. 50’den geriye doğru her verdiğiniz nefesi sayın. Bazen yine düşüncelere dalıp, sayının ucunu kaçırdığınızı fark edeceksiniz. O zaman baştan başlayın. Yine 5 dakika bu şekilde kaldıktan sonra gözlerinizi açın. Farkı hissedeceksiniz.

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply