Tuz Yerine Baharat Kullanın

0

baharat 300x200 Tuz Yerine Baharat Kullanın

BU BAHATRATLAR İLE HEM TUZ TÜKETİMİNİZİ AZALTACAK HEM DE METOBOLİZMANIZI HIZLANDIRACAKSINIZ

Yemeklerin tuz yerine baharatlarla tatlandırılması oldukça sağlıklı. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Kınıkoğlu da “Kınıkoğlu Diyeti” adlı kitabında baharatların antioksidan açısından zengin ve yararlı besinler olduğunu belirtiyor ve başta acı biber olmak üzere çoğu baharatın az da olsa metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olduğunu söylüyor. Çabuk yemek hazırlama zorunluluğunun baharat kullanımını azalttığını belirten Dr. Kınıkoğlu, mutfaklarda kolay ulaşılabilecek zengin bir baharat köşesi oluşturulmasını öneriyor. Dr. Kınıkoğlu bazı baharatlarla ilgili şu bilgileri veriyor:

baharat 2 199x300 Tuz Yerine Baharat Kullanın

TARÇIN: Baharatın kraliçesi… Kan şeker seviyesini dengeliyor, mikrop öldürücü özelliği bulunuyor.

KEKİK:Baharatın kralı… Antioksidan özelliği çok kuvvetli.

ZENCEFİL: Bir çay kaşığı zencefil bir tas ıspanağa eşit antioksidan içeriyor. Yemeklere katılarak ya da meyvelerin üzerine serpiştirilerek kullanılabiliyor.

baharat cesitleri Tuz Yerine Baharat Kullanın

BİBERİYE:Enflamasyonu azaltıcı ve kanser önleyici özelliği var. Hafıza fonksiyonlarını güçlendirdiğini gösteren bilimsel makaleler bulunuyor.

ZERDEÇAL:Mide gazını ve karın ağrısını azaltıyor. Kolesterolü düşürüyor.

Kaynak: Formsante Özel Sayı Pozitif Sayı:01

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply