Üç Gün Süren Sıvı Detoks Serüvenim…

0

Arınmak, toksinleri bedenden uzaklaştırmak ve sindirim sistemini temizlemek gibi önemli işlevleri olan detoks uygulamaları son dönemlerde çok popüler olmaya başladı.

Özellikle günlük hayatın koşturması içinde yediklerimize dikkat edemiyor, doğal beslenemiyor ve stres yükleniyoruz. Hal böyle olunca bedenimizde serbest radikaller ve toksik maddeler birikiyor. O vakit, hastalıklar da yavaş yavaş kapıyı çalmaya başlıyor.

Bedenin sesini dinleyerek gerekli zamanlarda içsel temizlik yapabilmek çok önemli. Doğru uygulanan detoks, vücuttaki zararlı maddeleri süpürebilmek ve dışarıya atabilmeyi sağlıyor. Özellikle son zamanlarda sık bahsedilen Juicing ile anlamını genişleten detoks uygulamaları revaçta. Hatta Cen Kıral’ın “Juicing İle Gelen Sağlık” adlı kitabını almıştım ve çok beğenmiştim.

Ben de sağlıklı yaşama ve wellnessa ilgi duyan biri olarak son zamanlarda detoks olayını etraflıca araştırmaya başladım. Arada uyguladığım bitki kürleri, sebze kürleri, çeşitli sıvı kürleri olurdu ama bunu tüm güne yayarak uygulamamıştım hiç. Mesela şu sıralar yaptığım bir zencefil suyu kürü var ki. Her gün sabah ve akşam aç karnına 1 yemek kaşığı taze sıkılmış zencefil suyu içiyorum. Kanı temizliyor. Bunun gibi yaptığım birçok şey var ancak tam bir detoks sayılmıyor elbette bu süreç.

Araştırdığımda birçok katı ve sıvı detoks çeşidinin olduğunu gördüm. Piyasada detoks tarifleri ile ilgili gerek kitap gerek internet yayını olsun çok fazla bilgi yığını var. Detoks menüleri var. Kadın dergileri bile detoks tariflerini bir arada topladığı kitapçıklar paylaşıyorlar bu ara. Yalnız şu da bir gerçek ki yarar sağlayayım derken organlara zarar vermemesi için detoksun bilinçli uygulanması şart.

Urban Üç Gün Süren Sıvı Detoks Serüvenim…

Onca karmaşanın içinde araştırmaya devam ederken sıvı detoks programları sunan bir firma ile karşılaştım. Juico adındaki firma, soğuk press ile sıktığı taze sebze ve meyve sularını eve kargoladığını belirtiyordu. Hemen kuruluş hikayelerini ve firmayı internet sitesinden inceledim ve kuvvetli bir deneme istediği uyandı. Juico Markasını yaratan Sedef ve Deniz Hanımlar’ın bu işteki bilgi birikimleri güvenilirliği de arttırdı, işin içinde beslenme ve diyet uzmanı da vardı. Dolayısıyla belirli bir uzmanlıkla meyve ve sebze sularının üretildiğini düşündüm. Pastörizasyon işleminden geçmedikleri ve hiçbir katkı maddesi içermedikleri için tamamen doğal, besin değeri yüksek içecekler…

İlk kez böyle bir detoks programını yapacağım için başlangıç seviye olarak geçen “Urban” setini siparişini verdim. Bu setin içinde şunlar yer alıyordu:

Toplam: 1150 kcal

Yeşil: Elma, Ispanak, Limon, Kara Lahana, Marul, Maydanoz, Salatalık, Zencefil – 135 kcal

Tatlı Sarı: Elma, Ananas, Nane – 165 kcal

Yeşil: Elma, Ispanak, Limon, Kara Lahana, Marul, Maydanoz, Salatalık, Zencefil – 135 kcal

Nar Çiçeği: Havuç, Nar, Mandalina – 155 kcal

Kırmızı: Elma, Limon, Zencefil, Havuç, Pancar – 195 kcal

Beyaz: Hurma Suyu, Kaju, Tarçın – 305 kcal

Üç gün boyunca hiçbir şey yemeden, günde sadece 6 adet içtiğim bu sıvılar ile beslenmiş oldum. Yukarıda belirttiğim sıraya ise sadık kalmak önemli. Zaten her biri 500 milimlik olan şişelerin üzerinde 1 den 6 kadar numara var. Şaşırmanız mümkün değil.

Yemyesil 300x169 Üç Gün Süren Sıvı Detoks Serüvenim…

Tatli Sari 300x199 Üç Gün Süren Sıvı Detoks Serüvenim…

Nar Cicegi 300x171 Üç Gün Süren Sıvı Detoks Serüvenim…

Kirmizi 300x200 Üç Gün Süren Sıvı Detoks Serüvenim…

Beyaz V1 300x199 Üç Gün Süren Sıvı Detoks Serüvenim…

Şu an çoğunuzda nasıl yani koskoca 3 gün sadece bunları mı içtin gibi sorular belirmiş olabilir. Evet! Aynen öyle oldu. 3 gün boyunca bir şey çiğnememiş olmak farklı bir deneyimdi gerçekten.

Şimdi gelelim neler hissettiğime ve detoksun bendeki etkilerine…

Detoksa başlamadan 2-3 gün önce mümkün olduğunca yeme alışkanlıklarına dikkat etmek, mideyi bu sürece hazırlamak gerekiyordu. Ben de zaten beslenme tarzımda çok yağlı ve tuzlu yiyecekler olmadığı için sadece hayvansal gıdaları tüketmeyerek, unlu gıdalara dikkat ederek ve bol su içerek bünyemi hazırlamaya gayret ettim.

İlk Gün Heyecanı ve Sancıları icon smile Üç Gün Süren Sıvı Detoks Serüvenim…

Neyse ki 3 günlük detoks içeceklerim sabah iş yerime kargo ile ulaştı. Aç bir şekilde ilk içeceğim sıvıyı bekliyordum. Yeşil adındaki ürün ile başladı detoks maceram. Tadı gayet fresh ve keyifliydi ancak sabah kahvaltı yapamadığım ve gün sıvılarla devam ettiği için vücudun verdiği halsizlik ve hafif baş ağrısı tepkilerini normal karşıladım. Fakat hiç açlık hissetmedim. Düşünün kahve dahi yasaktı bu süreçte. Detoks sularını içerkenaralarda bol bol su içmek gerekiyordu. Buna dikkat ettim. Bitki çayları serbest. Yeşil çay içtim bir fincan. Derken ilk gün beni biraz zorladıysa da geride kaldı. 500 ml’lik 6 detoks içeceği ile tam 3 litreyi bulan detoks sıvısını akşam 21.00 itibariyle bitirmiş oldum. Rahat bir uyku çektim, karnım dahi guruldamadı.

2 ve 3. Gün Gayet Dinçtim

Detoksun 2. günü düşündüğümden de dinç kalktım. Kendimi sürece daha bir alışmış hissettim. Enerjiktim, zira 3. Gün de aynı duygularla geçti. Meyve ve sebzelerin verdiği enerjinin bana yansıdığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Uyguladığım detoksun beni yoran tarafı şu oldu. Seri bana şekerli geldi. Asla rafine şeker kullanılmıyor tabi ama Juico Urban seviye dediğim başlangıç seviyesi doğal meyve ve sebze şekeri içeren içeriklerden oluşuyordu. Sadece yeşil ve beyaz adındaki içeceklerin şekeri düşük ve protein oranları yüksekti. Yine de hafif tatlı idi. Normal günlük rutinimde şekerden kaçınmak için meyve suyu dahi içmemeyi, meyvenin kendisini yemeyi tercih ettiğimden ve çok fazla tatlı tüketmediğimden Juico Urban seri damak tadım için tatlı kaldı diyebilirim.

3 günün sonunda Juico firmasından bana bir mail geldi. Mailde memnuniyetimi soruyorlardı. Ben de ürünleri gerçekten sağlıklı ve taze bulduğumu, beni oldukça dinç tuttuğunu ancak şekerli geldiğini belirtince bana denemem için Guru (İleri Seviye) ‘yu yollamak istediler.

Guru 300x193 Üç Gün Süren Sıvı Detoks Serüvenim…

Markanın yaratıcılarından Sedef Hanıma Guru serisindeki tatlı sarı ve yeşili çıkarıp yerine yemyeşil ve beyaz koymalarını rica ettim. Böylece 3 yemyeşil, 1 sarı ve 2 beyaz gelmiş oldu. Nitekim Juicoları içtiğimde şekersiz yapılarıyla bu seri tam da bana göre dedim.

Yesil 300x189 Üç Gün Süren Sıvı Detoks Serüvenim…

Sari V1 300x199 Üç Gün Süren Sıvı Detoks Serüvenim…

Yemyeşil ve Sarıda hangi içerikler var?

Yemyeşil: Limon, Salatalık, Kale / Kara lahana, Kereviz Sapı 65 kcal

Sarı: Limon, Bal, Kırmızı Biber, Zerdeçal 110 kcal

Dolayısıyla detoks maceram güzel hissiyatlarla noktalanmış oldu. O sürede midem dinlendi. Karnım düzleşti. Şişkinlik ve gaz gibi hiçbir problem yaşamadım. Vücuduma onca taze sebze ve meyvenin vitamin ile minerallerini almış oldum. Bağışıklığım için de iyi bir destek oldu. 3 gün boyunca hayvansal gıdalardan uzak durarak, vücuttaki asit ortamını da en az seviyelerde tutmuş oldum. Canlandım, dinçleştim ve gereksiz atıştırma alışkanlarımdan 3 gün uzakta kalarak, davranışlarımın ve alışkanlıklarımın değişmesine yardımcı oldum. Şu hususu merak etmiş olanlar olabilir. Lavaboya gitmeye etkisi nasıl diye bir soru belirdiyse kafanızda izzah edeyim. Sıvı ile beslendiğiniz için vücudunuzdan ağırlıklı olarak sıvı çıkmış oluyor. Bol bol idrara çıkıyorsunuz. Ancak katı dışkılama kişiden kişiye değişiyor. Normal rutininiz bir miktar sekteye uğrayabilir, çünkü katı bir şey tüketmiyorsunuz. Bu da son derece normal.

Kronik rahatsızlığı olmayanlara öneririm. Doktorunuza da danışarak uygulamak da fayda var. Ancak detoks bittiğinde hemen ağır gıdaları seçmemek, 2-3 gün daha asitli, şekerli, şarküteri, et gibi gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Yoksa midenize eziyet etmiş olursunuz. Meraklıları  https://juico.com.tr/ adresini ziyaret edebilirler.

Juico, kendini de şöyle ifade ediyor: Yaşam tarzımızda çok da büyük değişiklikler yapmadan sağlığımızı korumanın mümkün olabileceği anlayışı ile ortaya çıkmış bir juice ve sağlıklı beslenme markası. Cold-pressed juice ve juice cleanse (soğuk sıkım meyve – sebze suları ile detoks) programlarıyla şehir hayatının yoğun temposunda vücudumuza iyi bakabilmemiz için kolay, sağlıklı, lezzetli bir alternatif sunuyor.

Arada insanın kendisi için böyle bir iyilik yapması gerekir diye düşünüyorum. Dış beden temizliği kadar iç beden temizliği de önemli. Ve en önemlisi de hayatımıza sağlıklı sebze ve gıdalarda detoks mantığını yaymalıyız. Basitinden bazı akşamlar sadece yaptığınız dereotlu bir kabak yemeğini bile yemeniz o günün detoksu sayılabilir. Mesele vücudu arındıracak beslenme tarzının her zaman içinde olmak.

Teşekkürler Juico

Herkese sağlıklı günler…

Hülya Çayoğlu Kurtkal

hulyacayoglu@gmail.com

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply