Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

0

Karadağ Tatili İçin Öneriler

Balkanlar, hep yakından görüp tanımak istediğim bölgelerin başında gelmiştir. Bu yaz merakımızı giderelim dedik ve eşimle rotayı Karadağ’a (Montenegro) çevirmeye karar verdik. Doğası, havası ve denizi ile övülen Karadağ, gerçekten de bu övgüyü hak ediyor.

Tatili planlamadan önce ilk olarak Karadağ’ı harita üzerinden inceledik. Kalacağımız bölgenin denize olan konumunu ve doğayla olan ilişkisini anlamaya çalıştık ve genelde Karadağ tatilinde turistik merkez sayılan, eğlence, cafe, plaj ve restorantların bol olduğu, konaklamak için çok sayıda apartın bulunduğu Budva’da değil de Rafailovici’de kalmaya karar verdik. Atatürk Hava Yolları’ndan Air Serbia Hava Yolu ile önce Sirbistan Belgrad’a uçtuk.

Belgrad Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Belgrad Merkezi Stari Grad

IMG 2287 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

4 saat Aktarma arası olan yolculuğumuzun içine bir de Belgrad’ın Merkezi Stari Grad’ı da sığdırdık. Çok fazla zamanımız olmadığından ancak 1 saatlik şehir turu yapabildik. Şehir için ilk izlenimler hiç fena değildi de asıl güzelliği Karadağ’a (Montenegro) ulaştığımızda görecektik icon smile Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

budva plajlari Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Merakımızı daha da tetikleyen Belgrad’dan Podgorica’ya olan uçuşun zamanı rötarlı olsa da geldi ve 40 dakika süren uçak yolculuğunun ardından Podgorica’ya vardık, tutulan taksi ile kalacağımız bölge Rafailovici’ e doğru yol almaya başladık, saatimiz 23:00 sularını gösteriyordu, nihayet Rafailovici’ye vardık ve otele yerleştik.2015 yılında hizmete açılan Hotel Ponta Nova konaklamamızı yaptığımız yeni bir oteldi.

ponta nova otel manzarasi Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Otel, konumu itibarı ile denize oldukça yakın ama yüksekte yer alması ile harika bir manzara sunuyor. İçimiz açıldı. Hem dağ hem de deniz manzarası ile sahil kentleri Rafailovici ve Budva’yı kuşbakışı görebiliyorduk.

Şirin mi Şirin Rafailovici…

Rafailovici  Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Rafailovici

Rafailovici, son derece hareketli, sempatik bir sahil kasabası. Görsel estetik açısından büyülendim diyebilirim. Evler, apartlar, binalar, sokaklar, restorantlar, çevresel düzenlemeleri ve çiçekleri ile her geçtiğiniz yer içinizi açıyor, ruhunuzu güzelleştiriyor.

Rafailovici 1 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Rafailovici bir sahil kenti

Rafailovici, Karadağ’ın turistik açıdan en merkezi bölgesi Budva’ya araç ile 10 dakika uzaklığında. Otobana çıktığınızda sıklıkla geçen münibüslerle istediğiniz bölgelere ulaşmanız oldukça kolay. İsterseniz günlüğü 50 – 100 Euro arasında değişen araba kiralama da yapabilirsiniz.

Rafailovici Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Rafailovici’de sempatik sokaklar içinizi açıyor

Rafailovici, plaj açısından oldukça uzun bir kıyı şeridine sahip. Zaten kıyının devamı Dukley Resorts’un ardından Budva’ya bağlanıyor.  Rafailovici de müzikli ve eğlenceli ortamlarıyla özellikle gençlerin tercih ettiği Beach Club’lar davar daha kendi halinde sessiz plajlar da mevcut.

rafailovici plajlar kayaliklar Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Rafailovici de benim en beğendiğim mekan, çam ağaçlarının altında güneşlenebildiğiniz ve gölgesinden yararlanabildiğiniz hoş chill out, lounge ve house müziklerin çaldığı Tequila Bar Becici oldu.

Rafailovici Tequila Bar Beach Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Rafailovici Tequila Bar Beach

Hemen denizin kıyısında yer alan mekan, diğer gürültülü mekanlara kıyasla keyifli bir şekilde sıkılmadan kafa dinleyebileceğiniz,  sohbet edebileceğiniz, denize girebileceğiniz doğru bir mekan bana kalırsa.

Rafailovici Tequila Bar Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Rafailovici Tequila Bar

Rafailovici Tequila Bar  Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Rafailovici Tequila Bar

Şunu özellikle belirtmeliyim ki plaj zemini açısından Karadağ, genel olarak çakıllı ve taşlı bir yapıya sahip. Plajda yürürken ayaklarınızın altı bir hayli acıyabilir benden söylemesi. Denizin zemini de aynı şekilde iri taşlar ve kayalıklar barındırıyor. Sakın kum hayal etmeyin.

Rafailovici plajlar Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Rafailovici plajlar

Ayaklarınız yerden kesilip yüzmeye başlayınca sorun ortadan kalkıyor sadece denize girerken ve çıkarken taşlarla yüzleşmeniz gerekecek ancak taşların acısını denizin ve suyun güzelliği fazlasıyla unutturuyor merak etmeyin. Size deniz ayakkabılarını kesinlikle öneririm çünkü plaj terlikleri yeterli kalmıyor. Belki kumlu zemine en yakın yer Rafailovici sahili diyebilirim yalnız orada da has kuma rastlayamazsınız. Beklentiye girmeyin. Taşlar ayaklarınıza doğal olarak refleksoloji ya da masaj yapacak icon smile Unutulmaz Bir Karadağ Tatili Evet biraz acılı bir masaj…

Cevapi ve Palancike Yemeden Dönmeyin

Rafailovici sahil şeridinde birçok yeme içme mekanı mevcut. Grill dedikleri ızgara çeşitleri son derece yaygın. Bizim Sultanahmet köftesine benzeyen ancak boyut olarak daha uzun olan “Cevapi” adındaki köfteleri son derece lezzetli, yalnızca tuzu biraz fazla kaçırıyorlar. Mutlaka denemenizi öneririm. Ayrıca tavukları lezzetli, dönerleri yaygın fakat bazı et çeşitlerinde domuz eti de bulunuyor. Şipariş verirken içeriğini sormakta fayda var. Karadağ’ın her yerinde bir de “Palancike” ismindeki nutellalı ya da kremalı krepleri meşhur. Bizim waffle anlayışından biraz daha farklı olarak meyvesiz şekilde fındık, badem, Hindistan cevizi parçacıkları ilave ederek yeniliyor palancike. Oldukça lezzetli, tatlıyı seviyorsanız tatmanız şart. Salata porsiyonları ve karışımları Türkiye’de alıştığımızdan farklı ve küçük. Koyu yeşillere hasret kaldık. Salata içerikleri daha çok domates, salatalık, biber ve soğan ağırlıklı. Lezzetli ve sağlıklı elbette lakin insan yeşillik de aramıyor değil. Kahvaltı alışkanlıkları yok gibi. Kahvaltıya “Dorucak” deniyor.

Hemen hemen Budva’nın her koşesinde gorebileceğiniz bolgeye hakim dondurma markası Nini Galeto oldukça başarılı. Açıkcası dark çikolatası ve hindistancevizinin tadına doyamadım.

 

nini galeto dondurmalari 1 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Karadağ’ın hangi noktasında su içersek içelim lezzetine kanamadık. Knajz dedikleri mineral sodaları da çok başarılı. Bu bölge meyve suları ve aromalı suları açısından; meyveli yoğurtlar, kefirler bakımından da çok zengin. Marketlerdeki çeşitlilik göz dolduruyor, kafanız dahi karışıyor.

Karadağ Pizza Cenneti

Nuverini Pizza Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Nuverini Pizza lezzetine bayılmamak elde değil!

Restorant ve cafelerde sulu yemeklere pek rastlayamazsınız, menüler daha çok et ve balık üzerine çeşitlenmiş durumda. Bana kalırsa Karadağ’da en başarılı yiyecek kalemini unlu gıdalar oluşturuyor. Burek dedikleri börekleri çok lezzetli. Pizzaları ise enfes. Unlar, İtalya’dan geliyor ve gerçekten de pizza için incecik hamur üzerine bol ve kaliteli malzeme eklenince midenizde hiçbir ağırlık ya da rahatsızlık olmuyor. Rafailovici de Nuverini Pizza favori pizza mekanım oldu diyebilirim. İşte karşınızda “All Seosons” pizza. Lezzetinden asla pişman olmazsınız eminim J Hemen hemen her sokakta dilimli pizza satan mekanlar görürsünüz. Hamur işleri fazlasıyla yaygın. Pasta yapımında da iddialılar.

Cazibe Merkezi Budva

old City Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Old City Sokaklar

Gençlerin daha fazla aktığı ve gece eğlencelerinin ana merkezi Budva ise kent mimarisi, güzel insanları, hareketli plajları ve esnaf canlılığı ile tatilcilerin ve yerlilerin en fazla tercih ettiği, konakladığı, alışveriş yaptığı ve eğlendiği bölge diyebilirim.

Old City 2 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Old City

Eğer Karadağ’a geliyorsanız ilk duraklarınızdan biri mutlaka Budva olmalı. Otel ve apart seçenekleri ile her keseye uygun konaklama imkanı mümkün.

budva kalesi sehir manzarasi 6 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Budva’nın tarihi ve kent dokusuna gerçekten de bayıldık. Old City denilen eski kentin bulunduğu yer; her bir detayı görsel bir şölen olan yapısıyla bizi adeta büyüledi.

Old City civarında dolaşırken karşılaştığımız Budva Kalesi ve Şehir Müzesi’ni gezmeden Karadağ’dan ayrılırsanız en yakın zamanda mutlaka tekrar Karadağ’a seyahat planı yapmak zorunda kalabilirsiniz diyebilirim.

budva kalesi sehir manzarasi 2 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

budva kalesi sehir manzarasi 5 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Çünkü kaleye çıkmadan şehirden ayrılmak büyük talihsizlik olurdu. Kaleye çıktığınızda şehri ve denizi kuşbaşı görebileceğiniz müthiş bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Adım adım ilerledikle şehre olan hayranlığım daha da arttı diyebilirim.

budva kalesi sehir manzarasi 10 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Taş dokusu ve yüksekten gördüğünüz kiremit çatılı evler göz zevkinizi okşarken denizin enginliği ise size tarifsiz bir keyif ve huzur veriyor. Bu noktada bol bol fotoğraf çektik, çektirdik elbette. Selfie çubukları ile turistler envai çeşit pozlar vererek bu güzelliği ölümsüzleştirdiler. Kalenin en üst noktasından etkileyici kareler yakaladık biz de.

budva kalesi sehir manzarasi 7 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Kim bilir 1572 yılında Uluç Ali Paşa tarafından Venediklilerden alınarak Osmanlı topraklarına katılan fakat 1573 yılında yapılan anlaşma ile Venedik’e geri verilen Budva ve bu kalenin tarihi derinliklerine gittiğimizde bize hangi inanılmaz hikayeleri fısıldardı? Geçekten de heyecan verici…

budva kalesi sehir manzarasi 8 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Kale gezimizi noktalarken yüzümüzde hayranlıkla dolu bir ifade vardı. Bu hayranlık kalenin de içinde bulunduğu adeta surlara çevrili kenti gezerken de devam etti. İrili ufaklı dar sokaklardan geçerken mimari güzelliğe kapıldık. Küçük esnafların neşelendirdiği sokaklar adeta pozitif bir enerji saçıyor. Burnumuza davetkar pizza ve hamur kokuları geliyor. Mekanları süsleyen aksesuarlar, dizaynda kullanılan renkler de ayrı bir mesele. Old City’nin bu sokakları içinde mutlaka yürümeli, bir şeyler yemeli ve içmelisiniz. O ruhu yaşamanızı kesinlikle tavsiye ederim.

budva kalesi sehir manzarasi 11 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

budva kalesi sehir manzarasi 9 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

budva kalesi sehir manzarasi Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Budva Plajları,

Budva Kalesi’nin hemen dibinde yer alan 2 plaj beach club niteliğinde. Hareketli ve elektronik müziklerin çaldığı plajlar. Konsept barlar ve restorantları ile gençlerin gozde plajlarından olmuş durumda. Diğer bir güzelliği ise kalenin manzarasına sahip olması. Denizin güzelliğine denilecek bir laf yok. Kalenin hemen ilerisinde kayalık yoldan uzunlamasına ilerlediğinizde karşınıza dans eden kız heykeli çıkıyor. Dans eden kız heykeli Budva’nın adeta sembollerinden. Öyle ki biz de dayanamadık ucundan da olsa son derece estetik ve esnek bu heykelin taklidini yapmaya çalıştık. Eşim bu konuda uzun boyuna rağmen iyi bir performans gösterdi diyebilirim icon smile Unutulmaz Bir Karadağ Tatili İşte belgesi…

dans eden kiz heykeli 1 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Bu kayalık yoldan ilerlediğinizde Budva’nın diğer bir plaj koşesi olan koy niteliğinde bir plaj daha çıkıyor karşınızda. Mogren plajı da insanlar tarafından tercih edilen yoğun ve hareketli bir plaj… Yine taş ve çakıllardan aman yok tabi ama son derece coşkulu müzikleri ve harika denizi ile kendinize geliyorsunuz.

dans eden kiz heykeli Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

mogren plaji Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Budva’nın bir diğer plaj sırası ise eski kente gelmeden esnafların, çarşı yerinin ve eğlence klüplerinin sıralandığı bölgeyi kapsıyor. Burası da boydan boya tesis ve plajlarla dolu. En sık vakit geçirilen ve en kalabalık plajlar burada.

hawai adasi tekne turu Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

 

Budvadan bir de Hawai plajına tekne kalkıyor. 5-10 dakikalık tekne yolculuğu yaptıktan sonra Hawai adası denilen yere ulaştık, iki iri kayanın ortasında denize girme deneyimi bize adeta açıklarda bir koyda denize giriyormuşuz havası yaşattı. Kayalıkların üzerine çıkan insanların balıklama, çivileme ve birçok türden atlayış sahnelerine tanık olduk. Suyu severim ama atlama aksiyonu ile barışık sayılmam, sadece izlemenin keyfini yaşamakla yetindim. Budva çapında değerlendirecek olursam Hawai de denize girmek oldukça tatmin ediciydi. Suyu bir başka güzel, dev kayalar ise arkeolojik bir görüntü sunuyor.

Hawai Ada Beach 1 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Koy niteliği de olan Hawai Beach

Çarşıda Organik Bir Kozmetik Dükkanı

Budva’nın sahil boyunca uzanan çarşı yerinde dolanırken gozüme bir organik shop ilişti. Tabi hemen dikkatimi çekti ve dükkana vakit kaybetmeden girdim. Handmade denilen el yapımı kozmetik ürünleri, kremler ve sabunlar hakimdi dükkana.

All nut hand made Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

All Nut Handmade Organik ürünler

“All Nut Handmade” adını taşıyan marka yetkilisi ile yaptığımız konuşmada mağazada bulunan tüm ürünlerin doğal olduğu, elde yapıldı ve Sırbistan’dan alınan ürün mahsülleri ile hazırlanan ürünler olduğunu öğrendik.

All nut hand made 3 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Yerli marka olmasına rağmen birçok mekan ve otele krem, şampuan gibi ürünler verdiklerini söyledi. Mağazada yemeklik ve lavantalı vücut yağlarından, yüz ve vücut nemlendirici kremlere, gündüz ve gece bakım ürünlerinden yüz toniğine, el kremlerine, sabunlara, vücut yağlarına ve saç bakım ürünlerine kadar geniş bir ürün çeşitliliği mevcut. Hepsi de doğal yollarla toplanan ve soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen doğallığını koruyan ürünler. Öyle ki fındık, Hindistan cevizi, kayısı ve armut yağlarını her yemekte kullanabiliyorsunuz. Hepsi yerli üretim ürünleri.

All nut hand made 2 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Kotor kentinde de All Nut Handmade mağazası olduğunu belirten yetkili markalarının gittikçe güçlendiğini de ekledi. Ben ise mağaza konseptine ve doğallığına hayran kaldım. Fotoğraflar size ne demek istediğimi anlatacaktır.

All nut handmade  Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Budva’da Eğlence Mekanları

Karadağ’ın sahil şehri Budva; sahil şeridi boyunca uzanan birçok plaj ve restorana sahip. Budva Merkez, kalabalık ve müzikli plajları ile dikkat çekiyor. Gündüz restaurant ve beach club olarak hizmet veren mekanlar gece eğlence mekanlarına, barlara donüşüyor. Budva’nın en popüler gece mekanları arasında Dukley Beach Lounge, Night Clup Paris, Trocadero Discoteque ve Torc Beach Club yer alıyor. Ancak Budva’nın çarşı yolu boyunca yer alan ve ard arda sıralanan barlar caddesinde gerçekten bir ses kirliliği mevcut. Birbirine çok yakın olan mekanların müzikleri kulaklarınızı biraz zorluyor. Gündüzleri Beach Club ve havuz hizmeti veren Torc Beach Club, diğerlerine nazaran biraz daha nezih ve korunaklı duruyor. Akşamları ise 02:00’ye kadar DJ eşliğinde house ve lounge müzik yayını yapıyor. Balkan ezgileri taşıyan folklorik pop müzikle eğlenmek isterseniz Paris Night Club hizasındaki mekanları tercih edebilirsiniz. Trocadero Discoteque ‘te ise her gece farklı yerel bir sanatçının konserine denk gelebilirsiniz yaz boyu. Burası gençler arasında oldukça popüler. Bakımlı ve güzel sırp kadınlarının en çok toplandığı bu mekanda ağırlıklı olarak Balkan pop müziği konserleri oluyor.

Şehrin yukarı konumunda yer alan ve Karadağ’da eğlence hayatının nabzını tutan Top Hill ise en büyük ve en çok tercih edilen eğlence mekanı. Karadağ’ın gece hayatını süsleyen bu mekan yaz boyu açık alanda her gece binlerce kişiyi ağırlıyor. DJ performansından çok memnun kaldığım söylenemese de o bölge için Top Hill ciddi bir eğlence otoritesi oluşturmuş durumda. Kıyafetlerinizi son derece şık ve gösterişli seçebilirsiniz, mekan kaldırıyor. Taksiler, Budva’nın merkezi’nden Top Hill’e 7 Euro civarında bir tutar ile gotürüyor.

Budva Gece Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Biraz keyif molası ;)

Her ne kadar bayanlar fazlasıyla uzun boylu olmalarına rağmen geceleri şık ve topuklu ayakkabılarından ödün vermese de Budva kenti yol yapısı itibarı ile  Arnavut kaldırımlardan, taşlık yollardan ve doğal malzemelerden oluşuyor hal böyle olunca yüksek ve ince topuklu ayakkabılar sizi zorlayabilir ve keyfinizi kaçırabilir illa giyilecekse dolgu topuk tercih edilebilir.

Karadağ’ın İncisi Sveti Stefan

Sveti Stefan Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Sveti Stefan – Adacık gibi gorunen alanın tamamı otel kompleksi

 

Çok bahsedilen Sveti Stefan’ı gormek için yollara düştük. Kaldığımız yerden 5-10 dakika uzaklıkta olan Sveti Stefan gerçekten de etkileyici. Uzaktan denizin başlangıç noktasının az ilerisine kurulmuş bir ada havası veren oluşum aslında bir otel kompleksi.

Sveti Stefan 1 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Karadağ’ın incisi Sveti Strefan

İlk gördüğünüzde gezilecek tarihi bir yerleşke diyorsunuz ama yatırımcılar çoktan yapacağını yapmış ve deniz içinde yer alan adanın tamamını otele dönüştürmüş. Geceliği ise 1000-4000 dolar civarında. Sveti Stefan daha çok belirli bir kitlenin gözlerden uzak sakin bir tatil yapmak için seçtikleri bir bölge. Fakat doğa güzelliği ve denizin berraklığı oldukça hoşunuza gidiyor. Halka açık plajları da mevcut.

Sveti Stefan Agora Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Dinlenme ve Tarih için Kotor

Karadağ tatil planınızın bir gününü tekne turlarına ayırmak isteyebilirsiniz. Boka Kotorska denilen tur; Sabah Kotor’dan başlayıp akşam Budva’da sona eriyor. Bodrum ve Çeşme’de yaptığınız tekne turlarına benzemese de bir gün içinde birçok farklı kenti görmek ve denizine girebilmeniz açısından ideal. Tekne turunu yapacağımız gün kaldığımız yerden bizi alan otobüs teknenin yol alacağı başlangıç noktası Kotor’a getirdi bizi. Kotor coğrafi olarak yükseltisi ve kalesi olan hem otantik hem de tarihi bir yer.

Kotor 1 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Tarih kenti Kotor

Kotor 2 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Kotor

Oldukça hoşuma gitti. Kotor’da da Budva’da olduğu gibi şehrin başladığı bir giriş ve sokakların ardı ardına birbirine açıldığı, apart ve esnafların yer aldığı bir kent sarmalı var. Müthiş bir oluşum.

Kotor 3 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Kotor

Kiliseler ve manastırlar dikkat çekerken birçok kamu binası ve eski yapılar da on plana çıkıyor. Kotor, gerçekten beni büyüledi diyebilirim. O sokaklarda gezerken nedense hep filmlerde gormeye alışık olduğumuz o uygarlık ve destansı sahnelere gitti aklım…

Kotor Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Kotor

Büyülenmiş bir şekilde Kotor’dan ayrılarken tekne turumuz da başlamış oldu. Bir hayli yol aldıktan sonra tekne bizi denizin orta bir yerinde minik adacık üzerine kurulmuş Suveniri kilisesini ziyaret etmek için bıraktı.

Suveniri Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Suveniri Manastırı

Suveniri 1 Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

suveniri kilisesi ici Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Bu kilise de mimarisi açısından fazlasıyla göz alıcı bir durumda. Oradan Herceg Novi’ye ulaştık. Burası şeker mi şeker küçük bir sahil kenti. Denize girelim biraz serinleyelim dedik ancak havanın aşırı sıcak olması suyu da bir hayli ısıtmış olmalıydı. Denizden pek hoşlandık diyemeyiz. Tekne turunun değişik deneyimlerinden biri de Hırvatistan sınırlarına yaklaştığımız bir tarafta yer alan mağaraların için denize girme heyecanı oldu. Her yer karanlık ve doğal yapılı bir ortamda mağaranın içinde onca insanla biraz hengamede olsa denize giriyorsunuz. Bunu da yaşadıktan sonra tekrar tekneye döndük ve bitiş noktası Budva’nın yolunu tuttuk. Çok eğlenceli bir tekne ortamı arıyorsanız yanılırsınız, bu turlar daha çok dinlendirici ve kent görmeye yönelik hazırlanmış tekne turları. Ayrıca maalesef açıklarda demirleyip koylardan denize girme imkanı da sunmuyor. O çeşitler de vardır elbette.

Karadağ’ın bir başka sık bahsedilen plajlarından Jazz Beach Club her ne kadar Madonna’nın konser vermesiyle popülerliğini arttırmış olsa da gidip yakından gördüğümüz üzere o kadar da matah bir plaj sayılmaz.

Jazz Beach Unutulmaz Bir Karadağ Tatili

Jazz Beach

3 km’lik bir sahil şeridi avantajı ve çok sayıda tesisi barındırıyor ancak bakımdan biraz uzak gibi. Denizi gayet iyi, doğası da güzel ancak beklentimiz olan enerjiyi tam da karşılayamadı. Atıllık ve boşvermişlik sezdik tabi gitmişken görmeye değer. Tabi biz 3 gün süren sea festivalin bitiminin ardından gelmişiz jazz’a. Belki de yoğun temponun yorgunlu vardı plajda.

Özetle Karadağ Balkan coğrafyasında tatil planı açısından pişmanlık duymayacağınız hatta pek çok kaynağı ile hayranlıkla ayrılabileceğiniz bir bölge. Mutlaka Karadağ’ı tatil rotalarınızın arasına koyun derim. En çok etkileneceğinizi düşündüğüm özellikleri arasında estetik mimarisi, gözlerinizi kamaştıracak dağların eteklerine kurulmuş sahil kenti ruhu, deniz berraklığı ve tarihi – kültürel zenginliği olacak. Ayrıca hareketli ve eğlenceli akşamlarını da unutmayalım…

Bakalım bir sonraki rotamız ne olacak. Paylaşımlarım devam edecek.

Sevgi ile doğal kalın

Hülya Çayoğlu Kurtkal

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply