Yaşadığım Şehir Cork

0

Yaşadığım Şehir Cork

Bir İngiltere aşığı olarak ben, İngiltere’yi anımsatan İrlanda’nun bu küçük şehrini daha ilk günden çok sevdim. Bakalım siz de sevecek misiniz…

Hamburg’da 1 yıl yaşadıktan sonra eşimin İrlanda Cork’da iş bulmasıyla buraya taşınmaya karar verdik. Eşim benden 1 ay önce geldi. Kendisi Alman olduğu için benim gibi vize başvurusu ve bekleme süreci vs. gibi sıkıntıları yok tabii. Biletini ve pasaportunu aldı, bavulunu topladı, ‘Tschüss’ dedi ve yola çıktı. Ben Cork’a geldiğimde 1 hafta kadar hostel’da kaldık. İlk gün eşim işe gittikten sonra, resepsiyondaki çocuktan, kaybolma ihtimalime karşı, harita aldım ve şehri keşfe çıktım…

irlanda cork sehri 7 225x300 Yaşadığım Şehir Cork

Hamburg’dan sonra burası bana başta çok küçük bir şehir gibi gelse de aslında İrlanda Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci şehri ve İrlanda Adası’nın da üçüncü en kalabalık şehri Cork (İrlandaca: Corcaigh). Şehir, adını “bataklık bölge” anlamına gelen, İrlandaca bir sözcük olan “corcach”tan alıyor. Cork, şehrin batı kısmında iki ayrı kanala ayrılan Lee Nehri üzerine kurulmuş durumda. Şehrin merkezi de kanallardan oluşan bir ada üzerine kurulu. Bu sebeple birçok küçük dar sokak aslında şehrin merkezini oluşturuyor. Şehrin tek ve en büyük caddesi dükkan, kafe ve restaurantların bulunduğu St. Patrick Caddesi… Normalde her Avrupa şehrinde küçük de olsa bir meydan vardır ama burada öyle bir durum söz konusu değil. Belki bu da şehri biraz farklı kılıyor. Şehir merkezinin doğu kesiminde kanalların tekrar birleştiği yerde iskele ve rıhtımlar dünyanın en büyük doğal limanlarından biri olan Cork Limanı’nı oluşturuyor.

irlanda cork sehri 8 300x224 Yaşadığım Şehir Cork

Cork Operası 160.yılını kutluyor

irlanda cork sehri 10 224x300 Yaşadığım Şehir Cork

St. Patrick Caddesi

Lonely Planet, 2010 yılında Cork’u dünyanın görülmesi gereken ilk 10 şehri arasında ele almış. Çünkü son yıllarda Avrupa’nın en çok öne çıkan şehirlerinden biri olduğunu düşünüyorlar. Şehrin hemen her köşesinde panoramik bir manzara, ilginç mimari bir yapı ve İrlanda’nın en iyi sanat galerileri, tiyatro ve müzelerini görmek mümkün. Üstelik bunların birçoğu da ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor!

irlanda cork sehri 11 225x300 Yaşadığım Şehir Cork

Opera Lane İngiltere’yi andıran bir cadde…

ST. FIN BARRE KATEDRALİ

irlanda cork sehri 14 225x300 Yaşadığım Şehir Cork  irlanda cork sehri 12 225x300 Yaşadığım Şehir Cork

Cork, koyu Katolik bir şehir olduğu için burada çok sayıda kilise ve katedrale rastlamak mümkün. İşte bunların en ünlüsü olan St. Fin Barre Katedrali, Viktoria dönemi mimari William Burges tarafından tasarlanmış. İnşasına 1863 yılında başlanan Gotik tarzdaki katedral 1879 yılında tamamlanmış. Yapım maliyeti 15.000 £ olarak hesaplanmasına rağmen bittiğin de toplam maliyeti 100.000 £ bulmuş! Bu görkemli katedrali güneşli bir günde ziyaret etmeniz tavsiye ediliyor. Çünkü katedralin camlarında bulunan renkli cam vitraylar güneş ışınları ile katedralin içine yansıma yaparak renkli ışık oyunları oluşturuyor. Ben henüz içini gezme şerefine nail olamadım maalesef.

cork  300x224 Yaşadığım Şehir Cork

Şehir merkezindeki Crawford Sanat Galerisi

BİR GURME MEKANI “ENGLISH MARKET”

Cork’daki ilk günümde ara sokaklarda kaybolurken bir anda İngiliz Marketi’ni keşfettim ve burası en favori mekanlarımdan biri oldu. Birkaç girişi bulunan bu market aslında Princes Caddesi Marketi ve Grand Parade Marketi olmak üzere iki marketin birleşmesiyle oluşuyor. 1980 Haziran ayında çıkan bir yangında marketin büyük kısmı yanmış fakat daha sonra restore edilerek 30 Ekim 1981’de tekrar hizmete açılmış. O günden beri de turistlerin çok ilgisini çeken bir mekan haline gelmiş. Hatta 20 Mayıs 2011’de Kraliçe II. Elizabeth de marketi ziyaret etmiş!

irlanda cork sehri 15 225x300 Yaşadığım Şehir Cork

Balıkçılardan biriyle Kraliçe Elizabeth II

Ben marketin en çok Princes Caddesi girişini seviyorum. Bu tarihi kapıdan bir avluya giriyorsunuz ve üst katta bir balkon gibi yapılanmış leziz restaurant ve kafeler gözünüze çarpıyor.

irlanda cork sehri 16 225x300 Yaşadığım Şehir Cork     irlanda cork sehri 17 225x300 Yaşadığım Şehir Cork

Princes Caddesi girişi                     Girişteki avlu, yukarıda da kafe ve restaurantlar

Aşağı katta ise her türlü taze sebze-meyve, balık, et ve süt ürünleri, zeytin, taze sıkılmış meyve suları, baharat çeşitleri, kek ve pastalar, çikolata vs. seçeneklerini bulmanız mümkün. Hatta dünyanın her yerinden gelen çeşitli ürünler de burada satılıyor. Marketin bir köşesinde Türk ürünlerini satan küçücük bir dükkan da gözümden kaçmadı. Bu market tam anlamıyla bir gurme mekanı. Diğer marketlere göre tabii ki fiyatlar biraz daha yüksek ama verdiğiniz paraya gerçekten değiyor. Zeytinleri aynı Türkiye’deki gibi tadarak alabiliyorsunuz. İşte bu da benim en çok hoşuma giden kısmı …

irlanda cork sehri 18 300x224 Yaşadığım Şehir Cork irlanda cork sehri 19 300x224 Yaşadığım Şehir Cork

irlanda cork sehri 21 300x225 Yaşadığım Şehir Cork irlanda cork sehri 20 300x224 Yaşadığım Şehir Cork

Bizim turşu ve salçalar buraya kadar gelmiş

TARİHİ SHANDON BÖLGESİ

Shandon bölgesi şehrin en tarihi kısmı olarak adlandırılıyor. Bu bölgede şehrin en ünlü turist atraksiyonlarından biri olan Shandon Bells bulunuyor. 300 yıllık St. Anne Kilisesi’nin tepesine çıkıp hem zilleri çalabilir hem de şehrin müthiş manzarasını seyre dalabilirsiniz.

Yine bu bölgede 1808 yılında hizmete açılan, Doğu Katedrali olarak da adlandırılan St. Marry ve St. Anne Katedrali bulunuyor. Neo gotik stili yansıtan bu bina kumtaşı ve kireçtaşı karışımından inşa edilmiş. İşte biz de tam bu katedralin yan sokağında oturuyoruz.

irlanda cork sehri 1 225x300 Yaşadığım Şehir Cork irlanda cork sehri 2 225x300 Yaşadığım Şehir Cork

18. yüzyılda şehrin Shandon bölgesinde dünyanın en büyük tereyağı marketi bulunuyormuş. Bu market, şu an Tereyağı Müzesi olarak ziyarete açık ve burada geleneksel tereyağı yapımı, ticareti, İrlanda’nın tarihi ve modern süt ürünleri kültürü hakkında çeşitli bilgiler edinmek mümkün.

irlanda cork sehri 3 300x224 Yaşadığım Şehir Cork

BEFORE I DIE… DUVARI

Şehrin Kyle Caddesi’nde yer alan bir de çok ilginç bir duvar var. Barbara, Anais, Marie ve Marianne adında 4 Fransız kız Prag gezileri sırasında böyle bir duvar görmüşler ve aynısından Cork’da da yapmaya karar vermişler. 20 Nisan 2014’de tüm gün duvarı planlamak ve boyamakla geçirmişler ve sadece 48 saat sonra tüm duvar yazılarla dolmuş.

irlanda cork sehri 4 300x225 Yaşadığım Şehir Cork

Herkes ölmeden önce yapmak istediği şeyleri duvara yazmış ve gerçekten çok ilginç istekler ortaya çıkmış. Bir anda bu kadar popüler olmasına kendileri de şaşırmışlar. Boş yer bulsaydım ben de bir şeyler yazacaktım Duvar, geçtiğimiz Pazartesi günü 1 yaşına bastı!

Bir gün yolunuz Cork’a düşerse bu kısa şehir turunu yapmanızı ve ardından Lee Nehri kıyısındaki, şehrin en dinlendirici manzarasına sahip olan Sugar Cube kafede oturup bir kahve içmenizi tavsiye ederim. İyi seyirler…

irlanda cork sehri 6 225x300 Yaşadığım Şehir Cork

Sevgiyle kalın,

İrlanda Editörü Özden Akdeniz

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply