Yazı Dizisi: 0 Kan Grubu Olanlar Rahatlıkla Et Tüketebilirler

0

0 Kan Grununun Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Beslenmenin sağlıklı yaşam içindeki rolü büyük. Nasıl beslendiğimiz, ne yiyip ne içtiğimiz sağlığımız ve kişisel özelliklerimiz ile ilgili bize önemli mesajlar veriyor.  Dünya nüfusu içindeki farklı kan gruplarına sahip insanların değişik genetik miraslar taşıması, her toplululuğun aynı özellikler göstermemesi rastlantı değil! Hangi kan grubunu taşıyorsanız, o gruba münhasır özellikleri de bünyenizde ve genetiğinizde taşıyorsunuz demektir.

O halde bu konuyu detaylandırmak ve kan gruplarının beslenme ile olan ilişkisini çözümlemek de sağlığımız için mühim bir konu.

Bu niyet doğrultusunda, okuduklarımdan da yola çıkarak “Kan Grubunuza Göre Beslenme” konusu hakkında oluşturacağım yazı dizisini sizler için www.endogalindan.com da paylaşacağım. Dr.  Peter J. D’Adamo’nın çıkardığı Kan Grubuna Göre Beslenme adındaki kitabı referans olarak aldığım bu yazı dizisinde 4 temel kan grubuna göre beslenmenin nasıl olması gerektiği üzerinde duracağız.

Her gıdanın her insana yaramadığı gerçeği ile yola çıkan Dr. J. Dadamo, uzun süren çalışmalar sonucunda kan gruplarının ilk ortaya çıktığı dönemlerden, her kan grubunun doğuş hikayesine ve kazandığı temel özelliklere kadar oldukça detaylı bir çalışma sunuyor.

Bu yazı dizimizin ilk bölümünde en eski ve en temel kan grubu olarak adlandırılan 0 Kan Grubunu paylaşacağım.

0 Kan Grubunun Temel Özellikleri

0 Grubu: Avcı

  • Et yer
  • Sindirim sistemi dayanıklıdır
  • Besin ve çevre değişikliklerine adepte olamaz
  • Strese karşı fiziksel aktivite ile savaşır
  • Zinde ve enerjik olabilmesi için etkin bir metabolizmaya ihtiyaç duyar.

M.Ö 40.000 civarında Kro-Mangon ataların ortaya çıkması insanı, besin zincirinin en üstüne çıkardı, dünyanın en tehlikeli avcıları haline getirdi. Düzenli ekipler halinde avlanıyorlardı. Protein yani et onların enerji kaynağıydı. 0 kan grubunun sindirim sisteminin tam olarak gelişmesi bu devreye rastlar. İnsan et yiyerek geliştiler. Avlarını yakalayıp öldürmeleri ve  besin ihtiyaçlarını karşılamaları çok kısa sürüyordu.

0 kan grubu Dünyada en çok rastlanan ve bulunan kan grubudur.  Bugün dünyada O kan grubu %40-45, A kan grubu %35-40, B kan grubu %4-11 ve AB kan grubu %0-2 arasındadır.

0 Kan Grubu Beslenme Düzeni

0 Kan grubunun başarısı; yağsız, kimyasaldan arınmış et ve kümes hayvanlarıyla balık tüketmesine bağlıdır. Süt ürünleri ve tahıllar, sindirim sistemine uymadığı için önerilmez. Avcı olan 0 grubu, buğday ya da süt avına çıkması olanaklı olmamıştır. Bu yiyecekler insan evriminin çok sonraki dönemlerinde beslenme düzenine girmiştir.

0 Kan Grubu Nasıl Kilo Verebilir?

Tahıl, ekmek, baklagiller ve fasülye tüketiminden kaçınıldığı sürece kilo verebilirsiniz. 0 grubundakiler için kilo alımındaki en büyük faktör, buğday tohumu ve tam buğday ürünlerinde bulunan glütendir. Bu maddeler, sizi dinç ve enerjik tutmak yerine insülin metabolizmanızı engeller, kalori yakımını kısıtlar. Kilo vermede başka faktörler de vardır. Fasülye ve baklagillerde, özellikle de mercimek ve barbunyada kas dokularına çöken lektinler bulunur. Bu da vücudun daha zor ısınmasına yol açar.  O grubu olanlar yüksek asit seviyelerine daha iyi tepki verirler, kalorileri daha iyi yakarlar. Tiroit fonksiyonları da yavaş çalıştığı için bu hususa dikkat etmeliler.

Kilo Almaya Yardımcı Gıdalar

Buğday glüteni, mısır, kuru fasülye, mercimek, lahana, brüksel lahanası, karnabahar, hardal yaprağı.

Kilo Vermeye Yardımcı Gıdalar

Deniz yosunu, deniz ürünleri, iyotlu tuz, karaciğer, kırmızı et, karalahana, ıspanak, brokoli

O Kan Grubunda Faydalı olan yiyecekler (aynı zamanda en emniyetli ilaçlar):

Kırmızı et: dana, sığır, koyun, yabani (yağlı olabilir); balık, zeytin yağı, keten yağı, ceviz, ceviz yağı, kavrulmamış kabak çekirdeği, enginar, lahana, brokoli, hindiba, marul, çiğ ıspanak, roka, maydonoz, her türlü yeşil yapraklı sebze, pazı, turp (bilhassa kara turp), kırmızı pancar, kabak, balkabak, soğan, sarımsak, zencefil, safran, kırmızı pul biber, keçiboynozu (tohum ile beraber) körri (zerdeçal), kimyon, kuşburnu, mercanköşk, ıhlamur, incir, üzüm (bilhassa kara üzüm), erik, mürdüm erik, kiraz, vişne, greyfurt ve suyu, kara dut, karpuz, mango, bal (gerçek), soda (maden su), yeşil çay, keten tohumu,

Zararlı olan yiyecekler:
Karışık et (salam, sucuk, sosis gibi); süt ve ürünleri (“Yenebilenler” hariç), dondurma; buğday ve ürünleri (bilhassa tip 405-550), mısır ve ürünleri; rafine olmuş sıvı yağlar (zeytin ve keten yağı hariç); kavrulmuş ve bekletilmiş kuru yemiş, yerfıstığı, karnıbahar, portakal, aloe vera, ketçap, domates salçası, şarap sirkesi, kahve, siyah çay, bayat yiyecekler, hazır yiyecek ve içecekler, tatlandırıcı, buğday ve mısır nişastası, glikose, fruktose, piyasa zeytinleri, hazır turşular, mide ve bağırsaklarda gaz oluşturan her yiyecek.

Yenebilenler:
Tavuk, hindi ve yabani kuş eti, tereyağı, arasıra kaymak, kefir, yoğurt, beyaz peynir, eski kaşar, tulum peyniri, koyun ve keçi peyniri, (peynirler haftada 1-3 defa olabilir), taze yumurta, susam ve ürünleri, kestane, fındık, badem ve badem yağı, çam fıstığı, her çeşit lahana (bağırsaklarda gaz yapan hariç), börülce, barbunya, beyaz semiz fasulye, yeşil fasulye, nohut, pirinç ve ürünleri, kara buğday ve çeşitleri, çavdar ve çeşitleri, nişasta buğday (eski turk buğdayı) çeşitleri, patlıcan, kereviz, her meyve ve sebze (yasaklanmış olanlar hariç), doğal zeytin, ve “Zararlılar”a girmeyen yiyecekler.

Sağlık riskleri:
Ülser
Mafsal iltihabı

Uygun sporlar:
Aerobik (40-60 dk.) haftada 3-4 kez
Yüzme (30-45 dakika) haftada 3-4 kez
Jogging (30 dakika) haftada 3-4 kez
Ağırlık kaldırma (30 dakika) haftada 3 kez

Bir sonraki yazı dizisinde 0 kan grubundan sonra, en yaygın ikinci kan grunu olan A kan grubunun özellikleri ve beslenme ile olan ilişkisini paylaşacağım.

Takipte kalın

Sağlıklı günler…

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply