Yazı Dizisi 2: A Kan Gruplarında Kırmızı Et ve Süt Ürünleri Metabolizmayı Yavaşlatır, Yağı Depolar

0

A Kan Gruplarının Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Kan gruplarına göre beslenme düzeni konulu yazı dizimize kaldığımız yerden devam ediyorum. İlk yazımda 0 kan gruplarının özellikleri ve nasıl beslenmesi gerektiği ile yazıyı paylaşmıştım. Şimdi A kan grubunu ele alacağız.

A Grubunun Temel Özellikleri:

A Grubu: Çiftçi

  • Vejetaryenların ataları
  • Ektiğini biçer
  • Hassas sindirim sistemi
  • Toleranslı bağışıklık sistemi
  • Yerleşik beslenme ve çevre düzenine iyi adapte olur
  • Streste başa çıkmada sakinleştirici faaliyetlerde bulunur
  • Zinde ve verimli olabilmesi için tarımsal beslenme düzeniyle beslenmelidir

A Grubu, M.Ö 25.000 – 15.000 arasında, Asya ya da Ortadoğu’da, yeni çevreye uyum sağlamak adına, Neolitik çağın doruk seviyesinde ortaya çıktı. Bu kültürün ayırıcı özelliği tarım ve hayvanların evcilleştirilmesidir. A grubu geni ilk çiftçi toplumlarda gelişmeye başladı. 0 grubundan A grubuna geçiş çok hızlı oldu. Bugün A grubunun en yoğun olduğu yer hala Batı Avrupa’dır. A grubu daha çok Akdeniz, Adriyatik, Ege, özellikle Korsika, Sardunya, İspanya, Türkiye ve Balkanlarda yoğunlaşmıştır.

A Grubu Beslenme Düzeni

A grubu olanlar vejetaryen beslenmelidir. Oldukça hassas bünyeleri olan A grubu için mümkün olduğunca doğal gıdalar tüketmek çok önemlidir: Taze, saf, organik. Beslenme düzenini ayarlamak A grubunun hassas bağışıklık sistemi açısından mühimdir. Bu grup kalp hastalıklarına, kansere ve diyabete yatkın olabilir.

A Kan Grubu Nasıl Kilo Verebilir?

A grubunun diyetini uygulayarak doğallıkla zayıflayabilirsiniz. Et yemeye alışkınsanız, toksik yiyecekleri listenizden çıkardıkça daha hızlı kilo verebilirsiniz. Metabolizma konusunda A grubu, 0 grubunun tam tersidir. 0 grubunun metabolizmasını proteinler hızlandırırken, bu proteinlerin A grubuna fark etkisi vardır. Fazlaca et yendiğinde daha yorgun ve güçsüz, ama sebze yendiğinde daha enerjik hissedilir. Vücut metabolizmaları yavaş çalıştığı için yanlış gıdalar yendiğinde vücutta su tutulur. A Grubunun mide asidi düşük olduğundan eti zor sindirir. Bu yüzden eti yağ olarak depolayabilir.

A grubu olanlar süt ürünlerini de sindiremezler ve insilün reaksiyonu oluşur. Bu da metabolizmayı yavaşlatır. Buğday tüketiminin fazlası da iyi gelmez. Buğday, A grubunda asit etkisi yapar ve kasları zayıflatabilir. A grubu sağlıklı, az yağlı gıdalar tüketerek sebze ve tahılları dengelemelidir.

En yüksek faydayı almak için A grubu olanlar beslenme düzenlerinden eti çıkarmalıdırlar. Vejetaryen beslenme düzenine geçmek kimileri için zor olacağından balık ve et haftada birkaç kez tüketilebilir. Kümes hayvanlarını kırmızı ete tercih etmek daha sağlıklı olandır. Izgara ya da fırında pişirmek iyidir.

A grupları tam yağlı sütten uzak durmalı ve fazla yumurta tüketmemelidirler. Uygun seçenekler yoğurt, kefir ve yağsız ekşi krema olacaktır. Soya peyniri ve soya sütü de doğru seçeneklerdir.

A Grubu’nun yemesi gerekenler:

Soya proteinleri, tahıl ürünleri ve sebzeler

Balık ya da tavuk eti

Sebze (daha çok çiğ ya da buharda pişirilerek)

Brokoli, havuç, balkabağı, ıspanak, sarmısak

Erik, vişne gibi meyveler

A Grubu’nun yememesi gerekenler:

Kırmızı et (Bu gruptakiler et yedikleri zaman ağırlık hisseder, enerji kaybına uğrarlar. Ayrıca et yağ olarak vücutta depolanır.)

Sütlü besinler (metabolizmayı yavaşlatır)

Salam, sosis, kavurma.

Biber, domates, patates ve lahana

Tropikal meyveler

Mandalina, portakal gibi turunçgiller

Sağlık riskleri:

Bağışıklık sistemi

Kalp hastalıkları

Kanser

Diyabet

Sindirim sisteminden kaynaklanan vücut su toplaması

Uygun sporlar:

Tai Chi ( 30- 45 dakika) haftada 3-5 kez

Hatha Yoga (30 dakika) haftada 3-5 kez

Hızlı yürüme (30 dakika) haftada 2-3 kez

Yüzme (30 dakika) haftada 3-4 kez

Dans (30-45 dakika) haftada 2-3 kez

Aerobik (30-45 dakika) haftada 2-3 kez

Gerinme (15 dakika) haftada 3-5 kez

Kan grubu “A” Olanlara Faydalı olan yiyecekler:

Zeytin yağı, balık, yer fıstığı, ceviz, kabak çekirdeği, badem, börülce fasulye, her türlü mercimek, soya ve ürünleri (doğal, genetiği değiştirilmemiş), çavdar ürünleri ve ekmeği, yulaf ürünleri ve ekmeği, karabuğday ürünleri ve ekmeği, eski tip buğday ürünleri ve ekmeği (amarant veya eski turk buğday) enginar, kara lahana, marul, havuç, kabak, pırasa, ıspanak, pazı, beyaz lahana, brokoli, yer elması, sarımsak, soğan, kereviz, maydanoz ve bütün yeşil yapraklı sebzeler, kayısı, dut, incir, üzüm, kiraz, vişne, erik, greyfurt, limon, mürdüm eriği, zencefil, pekmez, hardal (sirkesiz), kedi otu, ginseng, kuşburnu, papatya, kahve, yeşil çay, keten tohumu, kimyon, kekik, biberiye, aloe vera, magnezyum sülfat (ingiliz tuzu).

Zararlı olan yiyecekler:

Her et (tavuk ve hindi hariç); karışık et (salam, sucuk, sosis gibi); deniz hayvanları (kerevit, kalamar v.b.) ve havyar; süt, dondurma, tereyağı; herhangi sıvı veya katı yağ (balık yağı, inek iç yağı, zeytin yağı ve keten yağı hariç); kavrulmuş ve bekletilmiş kuru yemiş, buğday tip 405-550, patates, biberler, pul biber, domates salçası, portakal ve suyu, soda, gazoz, şarap sirkesi, fruktose, glikose, tatlandırıcı, sakız, jelatin, bayat yiyecekler, hazır yiyecek ve içecekler, piyasa (boyanmış ve beyaz sirke veya limon asidi ile karıştırılmış) zeytinler, mide ve bağırsaklarda gaz oluşturan her yiyecek.

Yenebilenler:

Tavuk ve hindi eti, taze yumurta, yoğurt, kefir, koyun keçi peyniri ve sütü, beyaz peynir, salamura peynir, eski kaşar, tulum peyniri, mozarella, kestane, badem, susam ve ürünleri, pirinç ve ürünleri, mısır ve çeşitleri, arpa çeşitleri, barbunya, nohut, turp, kırmızı pancar ve “Zararlılara girmeyen meyve, sebze ve yiyecekler…

Dikkat!

Kırmızı et, süt, soda, gazoz ve tüm karbondioksit içeren içecekler; transgenik tatlandırıcı, aroma, boya, nişasta, glikoz, fruktoz; süt tozu, yumurta tozu, yağlı ve koruyucu kimyasallar içeren hazır içecek ve yiyecekler hazım yetersizliğine veya tam hazımsızlığa neden olabilirler. Bunlardan uzak durun! Kabız olmamaya dikkat edin! Sıhhatli olmak isteyen büyük abdesti gelmeden yemek yemeye oturmamalıdır. (karpuz, incir, greyfurt, üzüm gibi bağırsakları rahatlatıcı meyveler ve yeşil yapraklı sebze hariç) Bu kaideye ömür boyu riayet edilmelidir.

Kabızlık varsa: Aynı miktarda sinameki ve pelin otu öğütülüp 1/4 veya 1/2 çay kaşığı her yemekten sonra su ile veya 1 çorba kaşığı öğütülmüş civan perçemi ve 1 tatlı kaşığı öğütülmüş sinameki karıştırılıp her sabah 1 tatlı kaşığı su veya bal şurubu ile içilirse bu iyi gelir.

Zencefil, kekik, mercanköşk, hardal, köri, çemen ve biberiyeyi sırayla devamlı kullanmak lazım. Onlar mide ve bağırsakları kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, iltihaplanma surecini durdurur, gastrit hatta H. Pylori enfeksiyonuna son verir.

Karabiber, fülfül, pul biber ve sirkeyi ilaç olarak kullanabilirsiniz. Eti azaltın! Proteinlerden haftada: 1-2 defa hindi veya tavuk eti, 1-2-3 defa balık, 1-2 defa taze yumurta, 1-2 defa peynir, hemen hemen her gün kefir ve yoğurt (ev yoğurdu!), 2- 3 defa (her gün de olabilir) yeşil veya kırmızı mercimek olsun.

Yumurtayı sadece taze olarak 1-3 günlük (en fazla 7- 9 günlük) yiyebilirsiniz. 10 günlük ve daha eski yumurta veya 5 dakikadan fazla kaynatılmış yumurta zehirlidir, allerjendir. Yumurta tozu ve süt tozu da sizin için alerjendir. Bu ikisini içeren ürünleri ağzınıza bile almayın! Süt ürünlerini balık ile ve et ile birlikte yemeyin; karışık et (sosis, sucuk, salam gibi); nohut, mercimek, fasulyeyi yoğurt ile yemeyiniz! Hazım bozulmasına, vücutta zehirli kalıntılar oluşmasına, alerji ve karaciğer hastalıklarına yol açar! Sarımsak yutmaya kendinizi alıştırın! İlk önce 3 diş, sonra 21 dişe kadar çoğaltın. Böylece yılda 1 defa 21 günlükten sarımsak kürleri yapın! İmkan var ise, bu 21 günlük kürlerde 10 gün her akşam bir baş sarımsak dövülür, 1 tatlı kaşık öğütülmüş çörekotu, 1 çay kaşık ısırgan otu tohumu ve 1/4 çay kaşığı hardal bal ile karıştırılır ve yenir (aç karnına). Ama 1- 3 diş her akşam yutmaya hiç bırakmadan devam edin. Sarımsak (ve karışımı) kansere, alerjiye, ağır enfeksiyonlara ve genetik mutasyonlara karşı vücudun direncini artırır. Yeşil sebzeyi çoğaltınız! Sizin durumunuzda havuç, çiğ ıspanak, hindiba, kereviz, maydanoz, semiz otu, soğan, yeşillik, brokoli, kısaca “Faydalı olan” herhangi istediğiniz sebze – limon suyu ve zeytinyağı eklenerek – salata şeklinde her gün yemek lazım.

Havuç ve havuç suyunu, zencefil ve zencefil suyunu, hindiba ve suyunu, ısırgan ve suyunu, kereviz ve suyunu tüm hastalıklara karşı ilaç alarak kullanın! Bunlar mide, bağırsak ve karaciğer enzimlerini çoğaltıcı ve hazmi düzelticidir. Karpuz mevsiminde – karpuzu, enginar mevsiminde – enginarı, tüm hastalıklara karşı büyük nimet olarak görün! Enginarı kabukla pişirin, suyunu için ve içini yiyin. Karpuzu çekirdekleri ile yeyin ve 1- 2 çay bardak sıkılmış kabuğun suyunu için. Onlar karaciğer ve böbreklerinizi temizler, kuvvetlendirir ve temiz tutar; böbreklerin taşlarını eritir ve düşürür, B1, pantetin, B6, B12 vitaminlerinin kaynağı çimlenmiş buğday veya arpa, veya yulaf, veya çavdar yılda bir defa 30 – 40 günlük kür olarak kullanın. Sizin için zararlı olan siyah çay yerine, faydalı olan yeşil çayı veya bitkisel çayları içiniz!

“Faydalı” olarak belirtilmiş yiyecekler, sizin için en kuvvetli ilaçlardır. Sebze ve meyvenin genetiğinin değiştirilmemiş olmasına dikkat ediniz.

Hazır yiyecek ve içecekleri, parfümleri evinize almayın! Onlar genetiği değiştirilmiş ürünleri içerir. Alerjilere, bugüne kadar bilinmeyen hastalıklara yol açarlar. Temizlik maddeleri ve deterjanları kullanmayın!

Deterjanların tümü GMO aromalar içerir ve GMO bazlı yağlardan üretilir.

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply