Yoga’ya Başlarken Sık Sorulan Sorular  

0

Yogaya başlamak istiyorsunuz ama aklınıza takılan sorular mı var?

Belki o sorulardan bazılarını aşağıda yanıtlamışımdır icon smile Yoga’ya Başlarken Sık Sorulan Sorular  

Keyifli okumalar.

 Yoga nedir?

Yoga kökeni Hindistan’a dayanan ve 5000 yıllık geçmişi olan bir yaşam felsefesidir. Sanskrit dilinden gelen kelime anlamı ise birleşmek tir.

Bu tanımın ışığında bakacak olursak; bir yoga uygulamasında,  asana (duruş)lar ve meditasyon yapılarak beden ve zihnin bir bütünlük haline geçmesi amaçlanır.

yogaya baslarken sik sorulan sorular 1 Yoga’ya Başlarken Sık Sorulan Sorular  

 Yoganın faydaları nelerdir?

Yoganın sağlık konusuna bakışı bütünseldir. Hem bedene, hem zihne hem de ruha hitap eden uygulamalardan oluşur. Başlangıçta faydaları yalnızca bedensel gibi görünse de zamanla faydalarını derinden hissetmeye ve görmeye başlarsınız. Her bünyeye, her yaşa, her beden yapısına uygun bir yoga tarzı mutlaka bulabilirsiniz. En özet haliyle yoganın faydalarını sıralamak gerekirse;

 • Beden esnekliğini arttırır
 • Zihni sakinleştirir
 • Bedensel ve zihinsel/ruhsal rahatsızlıklarla başa çıkmada yardımcıdır (fıtık, eklem sorunları, IBS, MS, depresyon, anksiyete vs )
 • Hamilelik döneminde yaşanabilecek rahatsızlıklar için en rahatlatıcı yoldur, doğumu kolaylaştırır, doğum sonrası bedenin hızlıca toparlanmasını sağlar
 • Kasların ve kemiklerin güçlenmesinde yardımcıdır
 • Genç yaşlarda başlanan yoga uygulaması ilerleyen yaşlarda bedenin güçlü kalmasını sağlar
 • Menopoz dönemi ve sonrası hormonları dengeleyerek en rahat şekilde geçiş yapılmasına yardımcı olur.

 Yoganın sağlığa herhangi bir zararı var mıdır?

Bir yoga eğitmeni gözetiminde yapıldığı ve uygulayıcı kendi sınırlarına saygı duyduğu sürece hiçbir zararı yoktur.

Yoga bir din midir?

Hayır. Yoga bir din, inanış ya da bir inanışın getirdiği uygulama değildir. Yer yer Budizm ve Hinduzm ile paralel dokunuşları olsa da, yoga, tüm kültürlere ve dinlere uyum sağlar. Yoga, evrensel uygulamalara sahiptir. Bu yüzden, onunla ilgilenen herkes için ulaşılabilirdir.

 Yoga yapmak için en uygun zaman nedir?

Yoga hareketlerini rahatlıkla yapabilmek için midenin boş olması gerekir.

Sabah saatleri, dikkat dağınıklığının en az olduğu saatler olduğundan yoganın faydası yoğun bir şekilde hissedilir.  Aynı zamanda tüm günü zinde geçirmenizi sağlar. Akşam saatlerinde yapılan yoga ise günün gerginliğini ve yorgunluğunu atmanıza yardımcı olur, uyku kalitenizi artırarak ertesi güne iyi başlamanızı sağlar.

 Dersten ne kadar süre önce yemek yemiş olmalıyım?

Ana öğününüzün üzerinden en az 3 saat geçmiş olması herhangi bir yoga uygulamasını en iyi ve rahat şekilde yapabilmenizi sağlayacaktır. Ancak çok açlık hissediyorsanız, tansiyonda sıkıntı yaşamamak adına yaklaşık 1 saat kadar önce çok az kuru yemiş ya da meyve atıştırılabilir.

 Esnek değilim, yoga yapabilir miyim?

​Elbette ve mutlaka! Düzenli yoga uygulamasının ödüllerinden biri de zihin ve beden esnekliğidir.

Esneklik kazanmanın yanı sıra güç, uyum, denge, sağlıklı bir kalp, beden ve ruha da kavuşursunuz. Olduğunuz gibi gelin ve yoganın daha esnek olmanıza yardımcı olmasına izin verin.

Yoga uygulamam ne kadar sürmeli?

​Stüdyolarda gidilen yoga dersleri genel olarak 1 – 1,5 saat arasında sürer. Bu da verimli ve dengeli bir ders geçirmek için en yeterli süredir. Fakat vaktiniz yok ve kendi pratiğinizi uygulamak istiyorsanız da matınızın üzerinde düzenli olarak geçireceğiniz 20 dakikanın bile faydasını hızlıca gözlemlemeye başlayabilirsiniz.

 Zayıflamak için de yoga yapılabilir mi?

Yoga hormonları dengelediği için zamana yayılan ve kalıcı bir zayıflamaya destek verir. Bu yoganın güzel yan etkilerinden sadece biridir icon smile Yoga’ya Başlarken Sık Sorulan Sorular  

 Yoga için bir yaş sınırlaması var mı? 

Hayır. Yogaya hamile yogasıyla beraber anne karnında başlanabilir icon smile Yoga’ya Başlarken Sık Sorulan Sorular   Ve nefes alabildiğiniz sürece devam ettirebilirsiniz.

 Yoga yaparken ne tür kıyafetler tercih etmeliyim?

Olabildiğince rahat edeceğiniz, hareketlerinizi kısıtlamayacak şekilde giyinmelisiniz. Eşofman ya da çok sıkmayan bir tayt üzerine yine çok sıkmayan çok da bol olmayan bir tişört giyilebilir. Yoga uygulaması yalın ayak yapılır.

 Yoga yaparken ne tür malzemelere ihtiyaç var?

Yoga uygulamanızı en rahat bir yoga matının üzerinde yaparsınız.

En son dinlenme pozunda yaklaşık 10 dakika hareketsiz uzanıldığı için, üşüme ihtimaline karşılık yanınızda hafif bir battaniye ya da şal olmalı. Bazı pozlara destek olması açısından kemer, blok , yastık ve göz minderi elinizin altında bulunabilir.  Bir stüdyoda yoga derslerine düzenli olarak gidiyor olsanız da en azından kendinize ait bir matı edinmenizde her zaman fayda olacaktır icon smile Yoga’ya Başlarken Sık Sorulan Sorular  

 Ders esnasında birşeyler içilebilir mi?

Eğer sağlıktan kaynaklı bir yeme-içme mecburiyetiniz yoksa ders boyunca su dahil bir şeyler içmek ve yemek uygun değil.  Mide ne kadar boş olursa nefes ve hareketler de o kadar rahat olur. Ancak Hamile Yogası için durum farklıdır. Anne adayları kendilerinin ve bebeklerinin rahatları için istedikleri zaman su içebilir ya da minik şeyler atıştırabilirler. Dilediklerinde WC molası da verebilirler icon smile Yoga’ya Başlarken Sık Sorulan Sorular  

 Hamile yogasına ne zaman başlayabilirim?

Hamile yogası dersi son derece hafif bir ders olduğu için, eğer öncesinde yoga geçmişiniz varsa doktorunuzun izni olmak kaydıyla her an başlayabilirsiniz. Ancak eğer daha önceden yoga tecrübeniz yok ise genelde derslere 12. haftadan sonra başlamak daha sağlıklı olacaktır.

Daha öncesinde yoga yapmıyordum Hamile Yogası yapabilir miyim?

Elbette yapabilirsiniz. Yoganın faydalarını gözlemlemeniz için harika bir fırsat olacaktır.

 Doğumdan ne kadar süre sonra yogaya başlayabilirim?

Bebeğinizin 40. gününden itibaren onunla birlikte anne – bebek yogası derslerine katılabilirsiniz.

Sezeryan ile doğum yaptıysanız yine önce doktorunuza danışmanızda fayda var. Normal doğum sonrasında bir iki haftalık dinlenmenin ardından tıpkı hamile yogası derslerinde olduğu gibi çok yumuşak hareketlerle yogaya başlayabilirsiniz. Eğer hamileliğiniz süresince yoga yaptıysanız bedenin toparlanması çok kısa bir zaman alacaktır.

Yogayla ilgili en sık karşılatığım ve en çok rast geldiğim soruları toparlamaya çalıştım. Aklınıza gelen diğer sorularınızı da aşağıya yorum olarak ya da zeynep@idayoga.com üzerinden sorabilirsiniz icon smile Yoga’ya Başlarken Sık Sorulan Sorular  

Bir sonraki yazımda da yoga çeşitlerine kısa kısa değinmeye çalışacağım.

Motivasyonunuz ne olursa olsun size uygun bir yoga tarzı mutlaka vardır.

Denemekten çekinmeyin.

 

Sevgi ve şifa ile

Yoga Eğitmeni Zeynep Yılmaz

 

 

 

 

Share.

About Author

www.endogalindan.com; özgür, takipçi, yenilikçi, organik ruhlu, sağlıklı, orijinal, doğal yaşama tutkun, paylaşımcı, seyahat seven, araştırmacı, meraklı, hümanist, modası kendine özgün ve farklı kimliğiyle sizlere keyifli bir platform sunuyor.

Leave A Reply